Úvod > Aktuality > Den Středočeského kraje proběhne i v Muzeu Českého krasu
Památky

Den Středočeského kraje proběhne i v Muzeu Českého krasu

  • Vydáno25. října 2019
Společně s oslavou 101. výroční založení ČSR probíhá letos 28. 10. 2019 i tradiční říjnový Den Středočeského kraje. Muzeum Českého krasu v Berouně pro zájemce nachystalo v tento den hned několik akcí. Komentované prohlídky Geoparku Barrandien a program zaměřený na trilobity s geologem. V tvořivé dílně si vyrobíte trilobita ze sádry a také si ho vyzdobíte. Probíhat budou také ukázky vytloukání zkamenělin z kamenů.
GeologMuzeum Českého krasu Beroun připravilo pro milovníky přírody na Den Středočeského kraje komentované prohlídky Geoparku Barrandien s geologem zaměřené na trilobity a expozice zkamenělin v muzeu s geologem. Součástí dne bude i poutavá ukázka vytloukání zkamenělin z hornin. V tvořivé dílně si odlijete a ozdobíte sádrové trilobity.

Prohlídka skýtá ideální příležitost pro objevování a poznávání pradávné dramatické minulosti zdejšího regionu z běžných kamenů z okolí – pradávná moře a vývoj života, výbuchy sopek apod. Prohlídky se konají v pondělí 28. 10. 2018 ve 14:00 a 15:30 hod. Samostatné ukázky vytloukání zkamenělin z kamenů a jejich poznávání s muzejním geologem proběhnou od 11:00 hod. Geopark Barrandien se nachází na dvoře Muzea Českého krasu – vchod ze Slapské ulice. Rezervace míst je možná na telefonu 311 624 101.
 

Otevřeno bude i v Hořovicích a Žebráku

TrilobitBěhem 28. října můžete navštívit nejen Muzeum Českého krasu v Jenštejnském domě a Geopark Barrandien, ale také Plzeňskou bránu, Muzeum Žebrák a Muzeum Hořovicka

Jenštejnský dům, Geopark Barrandien a Plzeňská brána bude otevřena od 10:00 do 12:00 a od 12:45 do 17:00 hodin. Muzeum Hořovicka budete moci navštívit od 10 do 12 a od 12:30 do 17 hodin. Muzeum Žebrák vás uvítá od 9 do 12 a od 12:45 do 17 hodin.
 

V pondělí na baterkové prohlídky do Koněprus

Koněpruské jeskyněOtevřeny budou také nedaleké Koněpruské jeskyně – v říjnu mají otevřeno denně od 8:30 do 15:00 hodin (poslední prohlídka v 15. hodin). V pondělí 28. října sem navíc můžete zavítat na prohlídku jeskyní při baterkách. Prohlídka dvou jeskynních pater trvá přibližně hodinu. Průměrná teplota vzduchu je 10,6°C, proto doporučujeme teplejší oblečení.

Pokud máte strach z baterek, přijeďte kterýkoliv jiný den na klasickou prohlídku, kdy je jeskyně standardně nasvětlena reflektory.
Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích

Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích

Muzeum Hořovicka na Starém zámku je pobočkou Muzea Českého krasu. Expozice představuje historii i řemesla zdejšího regionu, tradiční výrobu cvočků i harmonik. Nechybí ani herní prvky pro dětské návštěvníky. Lze si jako suvenýr zakoupit brožurku TRIPPER s úkoly a vyrazit sami na prohlídku města.

Městské hradby v Berouně

Městské hradby v Berouně

Raně gotické hradby královského města založil roku 1295 Václav II., v 15. a 16. století byly zmodernizované a dodnes se dochovaly ve velkých úsecích. Většinou jsou volně přístupné jako součást parkové úpravy, mimo to se zachovaly dvě věžovité brány.

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Geopark Joachima Barranda rozprostírající se od západního okraje Prahy ku Berounu a ještě dále vás zve k výletům, na kterých poznáte něco víc, než tradiční Karlštejn či Koněpruské jeskyně. Na vybraných místech si zdarma vyzvedněte originální putovní knížku a nechte se unášet příběhem...

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě, z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Městské muzeum v Žebráku

Městské muzeum v Žebráku

Městské muzeum v Žebráku bylo založeno roku 1925 a sídlí spolu se Základní uměleckou školou a Městskou knihovnou v budově bývalé měšťanské školy na hlavním žebráckém náměstí. Je pobočkou Muzea Českého krasu.

Další aktuality

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Středočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Středočeský kraj | Kultura

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Středočeský kraj | Památky

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Středočeský kraj | Zážitky

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování