ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.
Lvi se objevili v erbech královských rodů, znaků zemí i měst již ve 12. století. Už téměř 800 let je i lev symbolem českého království. Za pomoc na výpravě proti městům severní Itálie a obléhání Milána v roce 1158 český kníže Vladislav II. získal od Fridricha Barbarossy nejenom královský titul a korunu, ale také erb stříbrného lva na červeném poli. Alespoň tak to tvrdí Dalimilova kronika, ve skutečnosti se zřejmě erb se lvem začal používat o sto let později za panování Václava I. a Přemysla Otakara II.
 
Socha umírajícího lva probodnutého kopím ve švýcarském Luzernu je nejenom podle spisovatele Marka Twaina nejsmutnějším a nejdojemnějším kusem kamene na světě.
Ani lev v zámeckém parku v Litomyšli nemá důvod k optimismu: sochu totiž opakovaně ničí vandalové.

Dva ocasy a patnáct měst

Od té doby se leccos změnilo, ale lev zůstal: zdobí státní znak, na dresech je nosí naši sportovci, ve znaku ho má i řada měst. Z těch českých je to třeba Beroun, České Budějovice, Děčín, Hradec Králové, Karlovy Vary, Kutná Hora, Nymburk, LitoměřiceLipník nad Bečvou, Prachatice, Ústí nad Labem nebo Turnov, šelma se ale objevuje i ve znacích Žitavy, Vratislavi, Zhořelce či Kladska. Lva ve znaku mají kromě České republiky také v Bavorsku, v Benátkách dobře znají populárního zlatého okřídleného lva svatého  Marka, symboly lvů najdeme také ve znacích severských zemí.

A proč má český lev dva ocasy? Vedle nepublikovatelných vysvětlení se poměrně často říká, že propletené ocasy symbolizují Čechy a Moravu. Je to ale jinak: v heraldice platí, že zdvojení nepárového orgánu, nejčastěji hlavy nebo ocasu, prozrazuje mužské pohlaví zvířete. Kdyby měl lev z českého státního znaku jediný ocas, byla by to lvice. Podobně se to má s moravskou a slezskou orlicí: kdyby měly dvě hlavy nebo dva ocasy, šlo by o orly.
 

1. Praha, Bruncvíkův lev, lev československých letců a lev od Chotkovy silnice

Ze Starých pověstí českých od Aloise Jiráska možná znáte pověst o Bruncvíkovi, legendárním českém rytíři, který na svých cestách světem zachránil lva a ten s ním potom věrně putoval po jeho boku až zpět do českého království. Po návratu nechal Bruncvík vymalovat lva do svého erbu, na branách města Prahy a na zemské korouhvi.

Pověst je to hezká, ale žel, u sochy Bruncvíka na Karlově mostě se na lva zapomnělo. Vynahraďte si to jinde: třeba na nedalekém Klárově, kde stojí působivá socha okřídleného lva od britského sochaře Colina Spoffortha. Britové věnovali tento lví památník československým letcům, kteří během druhé světové války bojovali v Britském královském letectvu.

Socha dalšího českého lva, tentokrát bez křídel, ale zato s korunou, odpočívá v zatáčce Chotkovy silnice u ústí Jeleního příkopu, a další lev se otáčí na větrné korouhvičce na věži katedrály sv. Víta na Pražském hradě.
 

2. Středočeský kraj a filmový Český lev ze sklárny Rückl

Oblíbeným cílem výletů je sklárna RücklNižboru, proslulá výrobou broušeného křišťálu. V rukou zdejších návrhářů, sklářů a brusičů vznikají oceňované designové kolekce Ronyho Plesla a také křišťálové filmové trofeje Český lev. Soška váží dvě kila, lví hříva je vyrobená typickým českým brusem, hvězdy na podstavci jsou inspirované barokem, design sošky ovlivnil i kubismus a poetika Josefa Lady.
 

3. Jihočeský kraj a Samsonův zápas se lvem

Většina lvů v českých městech pokojně odpočívá anebo trochu pouští hrůzu. Místem, kde naopak král zvířat svůj zápas prohrává, je Samsonova kašna uprostřed náměstí Přemysla Otakara II. v centru Českých Budějovic. Velkolepá barokní kašna je díky průměru 17 metrů jednou z největších u nás, a tak i Samson se lvem jsou poměrně vysoko a přes atlanty nesoucí horní mísu není na zápasící dvojici moc dobře vidět. Při různých soutěžích o znalostech města bývá oblíbená otázka, kam se Samson dívá: ke Zvonu, ke Slunci nebo na radnici? Dojeďte si to ověřit do jihočeské metropole!
 

4. Plzeňský kraj a zámek Zbiroh

U vstupu do románsko-gotického zámku Zbiroh na Rokycansku si povšimněte velké sochy lva, který jakoby hlídal budovu. Na zámku se můžete i ubytovat a užít si spaní jako zámečtí pánové a dámy. Víte, že na Zbirohu pobývala i Božena Němcová a Alfons Mucha? Každou prázdninovou středu tu navíc můžete zažít netradiční prohlídku (některé jsou přímo přizpůsobené dětem). 

A pokud vás lákají živí lvi, při svých toulkých Plzeňským krajem nezapomeňte na Zoo Plzeň, která tyto krále zvířat chová od 40. let minulého století. 
 

5. Karlovarský kraj a lev na nejstarším hraničním kameni

Mezi nejkrásnější a nejznámější hraniční kameny patří historický mezník Juliusstein. Objevíte ho v sedle mezi vrchy Kužel a Kuželka na rozhraní Krušných hor a pohoří Smrčiny. S letopočtem 1544 je pokládán za nejstarší hraniční kámen na území České republiky a z obou stran ho zdobí tesané erby. Stranu otočenou do Saska zdobí zkřížené kurfiřtské meče na zelenomodrém štítě, na české straně pak je štít se zlatým českým lvem. Ke kameni vás dovede žlutě značená cesta od vesnice Kostelní přes osadu Kámen a Vysoký kámen.
 

6. Ústecký kraj a český lev před magistrátem v Mostě

Český lev má nejrůznější podoby. Moderní a lehce brutalistní styl má pískovcová socha nazvaná Symbol státnosti, která stojí před magistrátem města MostÚsteckém kraji. V roce 1978 ji na motivy státního znaku vytvořil sochař a mostecký rodák Stanislav Hanzík.

Další hezká socha lva stojí v parku v Krásné Lípě u Dittrichovy ulice. Byla odhalena v roce 1908 k 60. výročí vlády císaře Františka Josefa I. a představuje českého lva, symbol Českého království, chránícího štít s rakousko-uherskou orlicí, symbolem monarchie.
 

7. Liberecký kraj a lev od Kopicova statku

Českém ráji, v kopcích jižně od Turnova leží roubený Kopicův statek. Značený okruh vás provede kolem skal, v nichž jsou vytesané zajímavé reliéfy a sochy inspirované českými dějinami, bájemi a pověstmi. Samozřejmě mezi nimi nechybí odpočívající lev, ale není to jediný lví motiv Libereckého kraje. Přímo v krajském městě Liberci se můžete ubytovatGrandhotelu Zlatý lev. Zajeďte se podívat také do Jablonce nad Nisou: ve zdejší mincovně byla ke 100. výročí samostatné československé měny vyrobena obří zlatá mince. Váží 130 kg a samozřejmě na ní je vygravírovaný český lev.
 

8. Královéhradecký kraj, lev na husitském voze a Lví safari

U Hořic, města proslaveného kamenickými tradicemi a spoustou krásných sochařských uměleckých artefaktů, se v roce 1423 odehrála bitva Žižkových vojsk a oddílů kališnické šlechty. Hlavní boje proběhly na vrchu Gothard, kde Žižka nechal vystavět vozovou hradbu ze sto dvaceti vozů. Na památku vítězství tu koncem 19. století nechal hořický vlastenec Josef Šťastný, majitel vinárny U Božích bojovníků, navršit mohylu ve tvaru hory Říp a na ni umístil sousoší od sochaře Antonína Šešiny. Pomník má podobu husitského vozu naplněného válečnými trofejemi, na němž hrdě sedí český lev. Nápisy na pomníku připomínají nejslavnější husitské bitvy, z místa se otvírá hezký výhled do okolí.

Milovníci skutečných lvů nesmí v Královéhradeckém kraji vynechat Dvůr Králové nad Labem: součástí tamního Safari Parku totiž je unikátní Lví safari. Důstojný kamenný lev pak odpočívá také na kašně se sochou Záboje v centru Dvora Králové na náměstí T. G. Masaryka.
 

9. Pardubický kraj a unavený lev od zámku Litomyšl

V nejzazším rohu zámeckého parku u zámkuLitomyšli odpočívá lev. Je unavený a spí. Ostatně má toho za sebou už docela dost: je stářím srovnatelný se zámeckým divadlem a empírovým zahradním altánem. Nechal ho vytvořit Jiří Josef Waldstein-Wartenberg jako vzpomínku na svého mladšího bratra Františka, který zahynul v Itálii v napoleonských válkách.
 

10. Vysočina a hodný lev od Pilské nádrže

Klidný, dobromyslný a ideální na pohlazení: takový je lev v sousoší od Michala Olšiakarekreačním areálu Pilák u Pilské nádrže na Vysočině. Český lev a moravská orlice téměř na hranicích mezi Čechami a Moravou každý střeží své panství. Skutečná hranice a historický hraniční kámen ovšem jsou o něco východněji u silnice ze Žďáru nad Sázavou do Chotěboře.
 

11. Jihomoravský kraj a ochočená lvice Mietzi-Mausi z hradu Bítova

Až se pojedete podívat na hrad Bítov na Znojemsku, kromě mučírny, hradní zbrojnice, pivovaru a nádherné zahrady si prohlédněte unikátní sbírku vycpaných psů a dalších zvířat. Připomíná posledního soukromého majitele barona Jiřího Haase, velkého milovníka zvířat. Jeho domácím mazlíčkem byla krotká lvice Mietzi-Mausi, kterou baron pojmenoval po své oblíbené animované postavě Mickey Mouse. Muž, který se proslavil jako bonviván a milovník žen, zemřel za tragických okolností několik dní po konci druhé světové války. Lvice zemřela krátce po něm, nikoli ale steskem: údajně ji zastřelil jeden z ruských vojáků.
 

12. Zlínský kraj a lev Cézar z Baťovy zoo ve Zlíně

Jedním z nejnavštěvovanějších míst celé Moravy a Zlínského kraje je zoo Zlín. Jejím nepřímým předchůdcem byla malá zoo, kterou v centru Zlína přímo v zámeckém parku vybudoval tehdejší starosta města Tomáš Baťa. Začátky byly skromné: vedle čtyř opic tu žilo asi deset želv, postupně přibyli tuleni, mývalové, papoušci, pelikán či velbloud, dokonce se uvažovalo o koupi slona. Nakonec se ale zvířecí celebritou stal berberský lev Cézar. Narodil se v lednu 1931 v Přerově, kde přezimoval rakouský cirkus Rebernigg. Jeho majitel Baťovi věnoval lvíče, než ovšem pro Cézara postavili klec, lev pár dní pobíhal po zahradě Baťovy rodinné vily. Záhy jej doplnila lvice Bety, kterou Baťovi daroval cirkus Kludský.

Ve druhé polovině 30. let stál Cézar modelem sochaři Bohumilu Kafkovi, když pracoval na Štefánikově pomníku pro Bratislavu. Bronzový Cézar stojí v Bratislavě dodnes, byť bez Štefánika, vypreparovaná lvice Bety je ve sbírkách muzea na zámku v Malenovicích.
 

13. Olomoucký kraj a lev z Maďarského pomníku

Pověst horských lázní potvrzují Priessnitzovy léčebné lázněJeseníku i svou kolonádou: žádnou totiž nemají. Místo zastřešené budovy tu najdete promenádu přímo pod širým nebem, s hezkými výhledy na hřebeny Jeseníků, bylinkovým inhalatoriem a spoustou laviček, odpočinkových altánů a soch. Jednou z nich je i lev na takzvaném Maďarském pomníku. Bronzová plastika lva totiž vznikla na přání vyléčených maďarských pacientů, a to už na konci 30. let 19. století.
 

14. Moravskoslezský kraj a smějící se lev od vysílače v Ostravě

Před budovou televizního vysílačeOstravě-Hošťálkovicích stojí stříbrný dvouocasý lev. Je to málo známá socha od Olbrama Zoubka, zhotovená koncem 70. let 20. století. Zvíře prý původně mělo podle příliš truchlivý výraz čenichu, a tak sochař musel dílo přepracovat a lev se nyní lehce usmívá.
Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého Příroda

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě Památky

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Kostel sv. Petra a Pavla U Kostelíčka v Úbislavici Památky

Kostel sv. Petra a Pavla U Kostelíčka v Úbislavici

Římskokatolický kostel v Úbislavicích na Jičínsku je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka.

Bývalé Svatojánské proudy Příroda

Bývalé Svatojánské proudy

Vltavské údolí mezi Třebenicemi a Štěchovicemi, kde řeka asi na 7 km klesala o téměř 20 metrů a díky hlubokému a nepřístupnému údolí plnému kamenů a skal se zde tvořila peřeje, byly odedávna známy jako tzv. Štěchovické proudy, od roku 1722 zvané proudy Svatojanské.

Pomník Františka Palackého v Praze Památky

Pomník Františka Palackého v Praze

Pomník Františka Palackého z roku 1912 je dominantou Palackého náměstí. V době svého vzniku symbolizoval úspěšnou emancipaci českého národa a jeho cestu k vlastní státnosti. Devítimetrová socha je dílem sochařů Stanislava Suchardy a architekta Aloise Dryáka.

Dřevěné sochy v Lišově Kultura

Dřevěné sochy v Lišově

K romantické procházce láká Horní rybník v Lišově na Českobudějovicku. Jeho okolí totiž zdobí řada dřevěných soch. Vyřezali je při dvou ročnících řezbářského sympozia umělci z celé republiky.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Poutní místo Stará Boleslav Památky

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové Kultura

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Informační centrum Špička na Vyšehradě Památky

Informační centrum Špička na Vyšehradě

Prostor dnešního infocentra a část průjezdu je vše, co se zachovalo z mohutné gotické brány Špička.

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea Kultura

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.

Socha Bruncvíka na Karlově mostě Památky

Socha Bruncvíka na Karlově mostě

Na ohlaví mostního pilíře pod sousoším sv. Vincence Ferrerského se sv. Prokopem se nachází malebná socha Bruncvíka, legendárního českého rytíře který se podle pověsti vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb.

Památník Okřídlený lev na Klárově Památky

Památník Okřídlený lev na Klárově

V Praze na Klárově poblíž ulice U Železné lávky naleznete působivou sochu okřídleného lva od britského sochaře Colina Spoffortha. Památník věnovali Britové československým letcům, kteří během druhé světové války bojovali v Britském královském letectvu.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně Památky

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni Památky

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti Památky

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.

Lví stopa – cyklistická oslava české státnosti Letní sporty

Lví stopa – cyklistická oslava české státnosti

Na mapě republiky je z cyklistických tras vytvořen obraz českého dvouocasého lva v délce cca 2 000 km. Zapojte se do této cyklo akce a vytvořme největší obrazec státního symbolu na světě.

Kupecký dům F. L. Věka v Dobrušce Kultura

Kupecký dům F. L. Věka v Dobrušce

Zásluhou románu Aloise Jiráska F. L. Věk a stejnojmeného seriálu z roku 1970 s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli získal celorepublikovou popularitu nejen život Františka Heka ale i jeho kupecký dům v Dobrušce.

Další aktuality

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky