Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Poslechněte si audio verzi článku
Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
Jako tradičně jsme v seriálu Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů procestovali všechny regiony Čech, Moravy a Slezska. Tentokrát jsme se zaměřili na poklady: ne však takové, které se podle pověstí ukrývají kdesi v hlubinách zřícenin a hlídají je démoni, čerti a ohniví psi, ale poklady skutečné a prastaré. Užijte si na Kudy z nudy další článek ze seriálu Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů!
 

1. Praha a Svatovítský poklad

Zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích, meč a přilba svatého Václava, dva prsteny svatého Vojtěcha anebo lebka svaté Ludmily: to všechno jsou předměty, které patří do Svatovítského pokladu. Asi 400 uměleckých a historických skvostů, po staletí uložených v horní sakristii katedrály svatého Víta na Pražském hradě, představuje největší chrámový poklad v Česku a jeden z největších v Evropě. V současné době Svatovítský poklad není vystavený jako celek, část ale můžete vidět v expozici Příběh Pražského hradu. Součástí Svatovítského pokladu jsou i korunovační klenoty. Originály se vystavují jen výjimečně, kopie si prohlédnete v expozici Příběh Pražského hradu anebo na putovních výstavách. Aktuálně výstava České korunovační klenoty na dosah probíhá na Slezskoostravském hradě v Ostravě, a to až do 29. května 2024.
 

2. Středočeský kraj a poklad z Říčan

Před více než šesti sty lety kdosi ukryl ve sklepě svého domu na náměstí v Říčanech poklad. Vzápětí zřejmě zahynul při obléhání města a říčanského hradu husity: jedině tak si lze vysvětlit, proč si poklad ze skrýše nikdo nevyzvedl a na dlouhá staletí se na něj zapomnělo. Ve sklepení by zůstal dál, kdyby ho v devadesátých letech 20. století nenašel Jiří Škába. Při opravách sklepa se ze zdi vyvalil kus stěny a za ní se objevil hliněný hrnec plný stříbrných mincí. V roce 2018 jej syn Martin daroval muzeu a z nálezu se stala senzace: odborníci zjistili, že jde o 348 stříbrných grošů králů Karla IV. a Václava IV.

Poprvé se poklad představil veřejnosti na krátké výstavě v Muzeu Říčany v roce 2023. Většinu času sice je ukrytý v muzejním depozitáři, ale v Říčanech si můžete zahrát geolokační hru Za pokladem středověkých Říčan, při níž budete pátrat po tajemství pokladu v říčanských ulicích, podíváte se do nejstarších sklepů a vlastnoručně si vyrazíte mince na památku.
 

3. Jihočeský kraj a Táborský poklad

Do jihočeského Tábora se nejezdí jen za husity, ale také za pokladem: na konci roku 2001 ho objevili pracovníci stavební firmy, která rekonstruovala jeden z historických domů v centru města. Táborský poklad můžete vidět v historické expozici v areálu hradu Kotnov. Obsahuje asi čtyři tisíce stříbrných grošů převážně z doby krále Vladislava II. Jagellonského a patří k nejvýznamnějším mincovním nálezům z 15. a 16. století na našem území.
 

4. Plzeňský kraj a Podmokelský poklad

U Podmokel na Křivoklátsku objevíte nenápadný památníček: označuje místo, kde v roce 1771 objevil místní nádeník Podmokelský poklad, dosud největší zlatý poklad v Evropě. Vážil čtyřicet až padesát kilogramů a obsahoval několik tisíc mincí, které by dnes měly hodnotu asi půl miliardy korun. Zatímco dnes by měl jejich nálezce nárok na 10 % z celkové ceny, určené znaleckým posudkem, tehdy se do věci vložila vrchnost. Následoval příběh plný chamtivosti, násilí a krutostí, při nichž se Podmokelský poklad rozprášil do světa. Přečtěte si jeho příběh na Kudy z nudy!
 

5. Karlovarský kraj a vinný poklad na Bečově

Hned po korunovačních klenotech je nejcennější památkou v Česku relikviář sv. Maura, vystavený na hradě a zámku v Bečově nad Teplou. Společně s relikviářem ale byl objeven ještě jeden poklad, a to tekutý: 133 lahví vína bordeaux či burgundského, ale i portského, koňaku nebo pár lahví šampaňského. Stejně jako relikviář je dal ještě před druhou světovou válkou pod podlahu hradní kaple schovat vévoda Beaufort-Spontin. Postupně k němu přibylo několik dalších láhví, objevených při archeologickém průzkumu hradu. Když po letech obsah zkontrolovali zkušení someliéři, ukázalo se, že většina vín je ve skvělé kondici. Klenotem celého pokladu pak jsou láhve s vínem Château d’Yquem z roku 1896.
 

6. Ústecký kraj a Žatecký poklad

Ve třicátých letech 20. století se na Pražském předměstí v Žatci kvůli nově budovaným skladům, balírnám a sušárnám chmele bourala řada starších objektů. Když v roce 1937 přišla na řadu i konírna nejstarší žatecké pošty z roku 1790, pod její podlahou objevil dělník Josef Weigert keramickou nádobu naplněnou až po okraj stříbrnými a zlatými předměty. Poklad, který kdosi uložil do země někdy kolem roku 1012, byl objeven po téměř tisíci letech. Dnes je Žatecký poklad nejtěžší a co do škály předmětů nejbohatší a nejpestřejší u nás. Obsahuje mince, hřivny, křížky, unikátní toaletní soupravu i šperky. Od roku 2023 má vlastní expozici v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci.
 

7. Liberecký kraj a Frýdlantský poklad

Revitalizace Zámeckého rybníka ve Frýdlantu přinesla v roce 2017 velké překvapení: po odstranění usazenin bylo při průzkumu rybničního dna objeveno 36 zlatých a šest stříbrných mincí. Nejstarší datovaná mince z takzvaného Frýdlantského pokladu pochází z roku 1528, nejmladší z roku 1642, takže mince byly uschovány patrně v posledních letech třicetileté války či po jejím skončení. Cenný nález památkáři dlouho tajili a představili ho na zámku Frýdlant teprve v době, kdy už byl rybník po obnově opět napuštěný a nehrozilo poškození od amatérských hledačů.

Nebyl to ale jediný tehdy objevený poklad: v blízkosti staré obchodní cesty z Prahy do Slezska, která vedla přes Krkonoše, bylo objeveno 158 grošů z doby vlády Václava III. a Jana Lucemburského, a na zahradě rodinného domu na Jablonecku bylo nalezeno sedmnáct zlatých mincí s vyobrazením císaře Františka Josefa I.
 

8. Královéhradecký kraj a poklad ze Skalice

Obce Skalice a Skalička, ležící severně od Hradce Králové, vydaly v roce 2020 zajímavý bronzový poklad: hliněnou nádobu s 25 bronzovými předměty z mladší doby bronzové z období lužické kultury. Soubor bronzových srpů a seker, dva náramky, přívěsek ve tvaru miniaturního meče a bronzová spona výjimečná zdobením i tvarem pochází z 10. století před naším letopočtem a zřejmě souvisí s pravěkým osídlením na nedalekém návrší. Předměty získalo do svých sbírek Muzeum východních Čech v Hradci Králové, kde jsou také průběžně vystavovány.
 

9. Pardubický kraj a denárový poklad z Chýště

Nedozírnou cenu má poklad z Chýště, soubor 1669 mincí a mincovních zlomků českých denárů z konce 10. století. Mince z doby počátků české státnosti se ukrývaly v zemi nedaleko Chýště na Pardubicku přes tisíc let a právem získaly označení poklad století. Znalecký posudek vyčíslil kulturně historickou hodnotu mincí na částku 23,5 milionu korun, nálezce získal jako odměnu dva miliony.

Soubor stříbrných denárů byl spolu s fragmentem keramické nádoby zapsán mezi kulturní památky a coby nejvýznamnější mincovní nález v Pardubickém kraji se stal součástí numismatické sbírky Východočeského muzea v Pardubicích.
 

10. Vysočina a poklad Zejdliců z Polné

Zajímavý poklad bývá k vidění v Polné: před sto lety tu objevili unikátní kolekci záhrobní výbavy šperků, jedinou v Česku. Jde o vzácnou památku, proto je uložená v bankovním trezoru a vystavuje se jen občas, v rámci městských slavností.

Sedmadvacet renesančních šperků ze zlata, stříbra a drahých kamenů patřilo Zejdlicům ze Šenfeldu, kteří vlastnil polensko-přibyslavské panství v letech 1597 až 1622. Šperky byly objeveny v kryptě kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Jsou mezi nimi jak díla pražských zlatníků z okruhu císaře Rudolfa II., tak šperky dovezené zřejmě z Německa a Sedmihradska v dnešním Rumunsku. Součástí kolekce jsou i nášivky na oděvy, smuteční prsten zdobený černým smaltem, anebo nejstarší datovaný filigrán na našem území.
 

11. Jihomoravský kraj a poklad z Nedvědice

Džbánek plný zlaťáků nebo stříbrňáků nepatří jen do pohádek, ale dá se objevit třeba při práci na poli, procházce v lese anebo dokonce při norování lišek. Přesně to se stalo v Dolním Čepí u Ujčova v dubnu 2016. V keramickém džbánku, který sloužil jako pokladnička, bylo objeveno 284 stříbrných mincí z různých koutů Evropy: z Čech, Německa, Polska a Rakouska, Anglie, Nizozemska, Švýcarska nebo z přístavního města Rigy. Nejstarší byly pražské groše Vladislava Jagellonského (1471–1516), nejmladší mince byl brabantský patagon, vyražený roku 1642. Poklad si prohlédnete v informačním centruNedvědici.
 

12. Zlínský kraj a poklad z Hostýnských vrchů

Poklad nevyčíslitelné hodnoty a jeden z nejcennějších nálezů ve Zlínském kraji putoval záhy po svém objevení do rukou odborníků Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Čtyřiasedmdesát zlatých dukátů bylo uschovány v nádobě hluboko v lesích Hostýnských vrchů. Sice se ví, že nejstarší mince pocházejí z první třetiny 16. století a nejmladší z období počátků třicetileté války, jinak ale příběh pokladu zůstane tajemstvím. Mohlo jít jak o majetek ukrytý do bezpečí během třicetileté války, tak o kořist některého z vojáků, pro kterou se už nevrátil.
 

13. Olomoucký kraj a Přerovský poklad

V roce 1923 při bourání domu v Bratrské ulici číslo 114 v centru Přerova narazili dělníci na výklenek, který ukrýval bezmála 2 400 stříbrných a zlatých mincí. Dodnes jde o jeden z největších pokladů z dob třicetileté války. Mince pocházely z 16. a 17. století a ani tady se pro ně ten, kdo je uschoval, nikdy nevrátil. Odborníky nadchla rozmanitost pokladu: mince pocházejí z mnoha koutů Evropy, od německých zemí přes Švýcarsko, Polsko, Nizozemí a Holandsko až po Uhry, část je také z Osmanské říše. Poklad průběžně vystavuje přerovské Muzeum Komenského.
 

14. Moravskoslezský kraj a Bohumínský poklad

Poklady nemusí být schované jen v hlubokých sklepech nebo po zemí. O tom se přesvědčili v Bohumíně, kde kolem pokladu denně prošly tisíce lidí, a přesto ho objevili až v roce 2002. Tuba se svitkem pergamenu a čtyřiapadesáti historickými mincemi ze 17. až 19. století byla schovaná ve starém zvětralém podstavci sochy svatého Jana Nepomuckého na náměstí Svobody přímo v centru města. Patrně šlo o poselství dalším generacím, vložené do podstavce při slavnostním vztyčení sochy. Poklad sice putoval do Městského muzea, ale do nově zhotoveného podstavce Bohumínští vložili nový dokument „Dobové zvěsti dalším generacím“ a mince. Možná pro potomky dnešních obyvatel bude jejich objev stejným překvapením jako nález Bohumínského pokladu roku 2002.
České korunovační klenoty na dosah – výstava v Ostravě

3. 2.29. 5.
České korunovační klenoty na dosah – výstava v Ostravě

Na Slezskoostravský hrad dorazí 3. února putovní výstava České korunovační klenoty na dosah. Vystaveny budou mistrovské repliky českých korunovačních klenotů, které jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně nejcennějším a nejznámějším českým pokladem.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Závišův kříž – jedna z nejcennějších středověkých zlatnických prací v Česku

Závišův kříž – jedna z nejcennějších středověkých zlatnických prací v Česku

Závišův kříž je unikátní zlatnické dílo, které už zhruba 800 let opatrují cisterciáci v klášteře ve Vyšším Brodě. Hodnota kříže, který byl zhotoven ve 13. století, je podle historiků srovnatelná s českými korunovačními klenoty. Klášteru je podle pověsti daroval Záviš z Falkenštejna, který byl po popravě pohřben v kapitulní síni kláštera.

Příběh mince – Moneta Terra Bohemiae

16. 1.28. 4.
Příběh mince – Moneta Terra Bohemiae

V Muzeu Mladoboleslavska můžete do 28. dubna navštívit výstavu věnovanou numismatice. Projděte si cestu českého mincovnictví od doby laténské až po současnost.

Městský palác Templ – gotika v Mladé Boleslavi

Městský palác Templ – gotika v Mladé Boleslavi

Městský palác Templ patří k nejstarším zachovalým stavbám v Mladé Boleslavi a podle pověsti byl postaven pro řád Templářů. V současné době se v něm nachází multimediální muzejní expozice. Na parkánu je vybudováno interaktivní archeologické hřiště pro děti.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Svatovítský poklad na Pražském hradě

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra

První zmínka o Hrádku pochází z roku 1312 a napovídá, že osudy tohoto významného objektu začínají hluboko v dobách, o nichž mnoho nevíme. První velké přestavby se Hrádek dočkal na přelomu 14. a 15. století v době, kdy ho vlastnil rychtář Václav z Donína.

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Nedaleko města Horažďovic se na vrcholu kopce Prácheň (504 m n. m.) nalézá zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň. Dochovány jsou pouze zbytky věží, hradeb a bašt.

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Oblíbený hrad Karla Hynka Máchy nad romantickým údolím Jizery, s krásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná.

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Dvořákovo muzeum pravěku prezentuje archeologické nálezy z nejstarších období dějin lidstva. V muzeu se každoročně koná řada tématicky zaměřených krátkodobých výstav, přednášek a dalších doprovodných programů.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Poštovní štola u Zlatých Hor

Poštovní štola u Zlatých Hor

Ve Zlatých Horách na Jesenicku si můžete prohlédnout historickou zlatorudnou štolu, ve které se těžilo už ve středověku. Podzemní labyrint chodeb ukrývá i zbytky pomůcek po ruční těžbě, barevné náteky minerálů i křišťálové jezírko.

Záhada zlatých šperků – výstava Muzeu T. G. M. Rakovník

25. 6.26. 6.
Záhada zlatých šperků – výstava Muzeu T. G. M. Rakovník

Muzeum T. G. M. Rakovník zve na výstavu Záhada zlatých šperků s podtitulem Unikátní nálezy královských klenotů z období stěhování národů ze středních Čech!

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.

Podmokelský poklad – největší zlatý poklad v Evropě

Podmokelský poklad – největší zlatý poklad v Evropě

V červnu 1771 se po prudkých deštích rozvodnil potok protékající obcí Podmokly na Rokycansku. V jeho podemletém břehu pak 12. června objevil místní nádeník Janota dosud největší objevený zlatý poklad v Evropě. Vážil čtyřicet až padesát kilogramů a obsahoval několik tisíc mincí, které by dnes měly hodnotu asi půl miliardy korun.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Za pokladem středověkých Říčan

Za pokladem středověkých Říčan

Výletní geolokační hra s mobilem či tabletem vás zavede do Říčan v dobách středověku, kde prožijete zajímavé dobrodružství!

Hřeb z Kristova kříže v Milevském klášteře – raritní pašijová relikvie

Hřeb z Kristova kříže v Milevském klášteře – raritní pašijová relikvie

Jednu z nejvzácnějších pašijových relikvií na světě vlastní Milevský klášter. Svatý hřeb pocházející pravděpodobně z Kristova kříže našli v roce 2020 archeologové ukrytý v tajné chodbě ve zdi kostela svatého Jiljí. Nález šesticentimetrového hřebu je světovou raritou.

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Mikulášská štola v obci Hora Svaté Kateřiny je největší a nejznámější štolou v oblasti české části Krušnohoří. Ve středověku se zde těžilo stříbro a měď. Celkově dosahují chodby hloubky až 157 m pod zem. V 90. letech tu hledači pokladů pátrali po Jantarové komnatě.

Táborský poklad – nevýznamnější mincovní nález z doby Jagellonské v České republice

Táborský poklad – nevýznamnější mincovní nález z doby Jagellonské v České republice

Přáli jste si někdy objevit skutečný poklad? Ten táborský si můžete prohlédnout v expozici v Táboře. Mince byly objeveny spolu s dalšími předměty denní potřeby pod podlahou v jednom z domů v historickém centru města.

Kristova jeskyně v Klokočských skalách

Kristova jeskyně v Klokočských skalách

Kristova jeskyně je malá a dobře utajená Kristova jeskyně v Klokočských skalách nedaleko Turnova. Zvědavým turistům je nepřístupná, obzvláště v zimním odbobí, kdy zde zimují netopýři.

Městské muzeum v Bohumíně

Městské muzeum v Bohumíně

Městské muzeum vzniká v útrobách secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně. Má tři výstavní místnosti, dva depozitáře a mezi největší lákadla patří bohumínský poklad nebo pozůstatky mamuta.

Keltské hradiště Stradonice

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu

Naučná stezka Zlatý kůň začíná u východu z Koněpruských jeskyní a provede návštěvníky po zajímavostech v blízkém okolí jeskyní. Naučná stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle.

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Zalesněný vrch Godula (738 m) je dobře přístupný z Komorní Lhotky anebo z obce jménem Řeka. Právě tam také začíná Stezka pokladů Godula.

Expozice mincovního pokladu v Nedvědici

Expozice mincovního pokladu v Nedvědici

V expozici je umístěno všech 284 mincí, které byly v roce 2016 nalezeny v blízkosti osady Dolní Čepí nedaleko Nedvědice. Interiér je doplněn ukázkami různých variant nedvědického bílého, modrého, šedého a dokonce i růžového mramoru, prohlédnout si můžete i původní ruční kamenické nářadí.

Galerie na špýcharu

Galerie na špýcharu

Průchodem pod renesanční Pražskou branou projdete k domu č.p. 109, kde se ponoříte do dějin Velvar a okolí. Unikátní sbírka muzea zachycující historii každodenního života mohla vzniknout díky darům místních obyvatel. Přijďte i vy nahlédnout do malých příběhů odehrávajících se na pozadí dějin.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky