ÚvodČeská nejHistorickéFrantišek Josef I. – poslední velký císař
Historické

František Josef I. – poslední velký císař

Ačkoli pro mnohé z nás je rakouský císař a uherský král František Josef I. (18. srpna 1830, Vídeň – 21. listopadu 1916, Vídeň) symbolem starého mocnářství a zaniklé rakousko-uherské monarchie, i „stařičký mocnář“ kdysi nastoupil na trůn jako osmnáctiletý mladík. Seděl na něm neuvěřitelných 68 let, což ho mezi našimi panovníky řadí na první místo v délce vlády.
František Josef I. nastoupil na trůn po abdikaci svého strýce Ferdinanda Dobrotivého 2. prosince 1848 v Olomouci. Od mládí měl rád armádu a její pořádek a dril, ovládal sedm světových jazyků a po celý život byl poctivým „prvním úředníkem“ své říše. Podobně jako neměl rád novinky a vynálezy, neholdoval ani válkám a většinu z nich prohrál.

V roce 1854 se oženil s Alžbětou Bavorskou zvanou Sisi. Měli spolu čtyři děti, syna a tři dcery. Korunní princ Rudolf se ovšem panovníkem se nikdy nestal, protože ve svých třiceti letech spáchal sebevraždu na loveckém zámečku Mayerling. Následníkem trůnu se tak stal císařův synovec František Ferdinand d’Este. V roce 1914 po úspěšném atentátu na následníka trůnu v Sarajevu vyhlásilo Rakousko-Uhersko Srbsku válku a císař tak nedobrovolně stanul u zrodu první světové války, jednoho z největších konfliktů v dějinách lidstva. Jejího konce se nedožil, ve věku 86 let zemřel na zápal plic.

Traduje se, že František Josef I. neměl rád Čechy; ostatně říši rozdělil na duální monarchii, v níž Rakousko a Uhersko měly rovnocennou roli, a na Čechy se zapomnělo. Mezi Čechy se císařovi říkalo „Starej Procházka“, a to údajně podle fotografie z roku 1901, kdy se panovník účastnil slavnostního otevírání Mostu LegiíPraze a noviny pak snímek otiskly s popiskem „Procházka na mostě“. Takové vydání ale zřejmě vůbec neexistovalo, zato zmíněnou přezdívku čeští politici, například T. G. Masaryk nebo Karel Kramář, užívali už v 90. letech 19. století.
Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Co všechno nám v českých zemích zbylo po císaři Josefovi II. (13. března 1741, Vídeň – 20. února 1790, Vídeň)? Není toho právě málo: například obliba jména Josef, města Terezín a Josefov, a také řada panovníkových soch a pomníků. Jeho vláda proměnila téměř všechny oblasti života v habsburské monarchii: Josef II. přispěl k jejímu hospodářskému rozvoji, posílil armádu, výrazně změnil trestní právo, zavedl reformy školství a také zřídil sítě nemocnic.

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky Zážitky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Pro časopisy zaměřené na historii a nejrůznější tajemství je Polná dodnes vděčným cílem a jména Anežky Hrůzové a Leopolda Hilsnera znají i ti, kteří tu nikdy nebyli. Pojďme se proto seznámit s městečkem na Vysočině podrobněji a podívat se na místa, která by vás mohla zajímat.

Alois Rašín – ministr financí v první vládě Československé republiky

Alois Rašín – ministr financí v první vládě Československé republiky

Rašínovo nábřeží v Praze, několik pamětních desek a ulice v několika městech připomínají národohospodáře, finančníka a politika Aloise Rašína (18. října 1867, Nechanice – 18. února 1923, Praha). Byl jedním z mužů 28. října, kteří stáli u zrodu Československa, napsal text prvního zákona o zřízení samostatného státu a o pět let později se stal jedním z mála našich politiků, kteří zemřeli na následky atentátu.

10 tipů, kde objevíte sochy našich panovníků a státníků Památky

10 tipů, kde objevíte sochy našich panovníků a státníků

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v našich dnešních tipech.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

S osobností na procházku: Prahou z Vysočan na Vinohrady s Emilem Kolbenem

S osobností na procházku: Prahou z Vysočan na Vinohrady s Emilem Kolbenem

Praha a městská čtvrť Vysočany, jedna ze starých usedlostí Flajšnerka, náměstí Organizace svobodných národů, stanice metra Kolbenova, nová rezidenční čtvrť, umělecký prostor Pragovka Art District a také Vinohrady: to jsou místa, kam se vydáme na procházku s Emilem Kolbenem, vynálezcem, jehož jméno dodnes žije v názvu strojírenského koncernu ČKD – Českomoravské-Kolben-Daněk. Pojďte se seznámit s osudy jednoho z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.

Karlův most v Praze – nejstarší pražský most

Karlův most v Praze – nejstarší pražský most

Třicet barokních soch, krásné výhledy na historické centrum Prahy, mostecké věže a řada legend: to všechno je Karlův most. Nejstarší pražský most založil roku 1357 král Karel IV., dokončen byl roku 1402 a patří k nejkrásnějším místům hlavního města.

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Zahradník Benedikt Roezl – nejznámější lovec orchidejí a sběratel rostlin své doby

Zahradník Benedikt Roezl – nejznámější lovec orchidejí a sběratel rostlin své doby

Český botanik, cestovatel, sběratel rostlin a excelentní zahradník exotických květin – tím vším byl Benedikt Roezl (13. srpna 1824 Horoměřice u Prahy – 14. října 1885 Praha-Smíchov), rodák z Horoměřic u Prahy, který patřil k nejznámějším sběratelům orchidejí a exotických rostlin 19. století. Osobně objevil více než 800 druhů kvetoucích rostlin a stromů. Na koni nebo pěšky procestoval celou Ameriku a díky němu se původem mexická vánoční hvězda dostala do Evropy. Roku 1880 založil Roezl první český zahradnický spolek a časopis Flora v Praze.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Černínský palác – nejdelší barokní palácová stavba v České republice

Černínský palác – nejdelší barokní palácová stavba v České republice

Černínský palác na Loretánském náměstí v Praze je nejdelší barokní stavbou v Česku. Jeho průčelí měří 150 metrů. Barokní palác slouží od roku 1934 jako sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR. Založil jej v roce 1669 Jan Humprecht Černín z Chudenic, císařský vyslanec v Benátkách.

Salonní vůz Elektrických drah hlavního města Prahy – secesní unikát navržený Janem Kotěrou

Salonní vůz Elektrických drah hlavního města Prahy – secesní unikát navržený Janem Kotěrou

Jednou z ozdob sbírek Muzea městské hromadné dopravy v pražských Střešovicích je primátorská tramvaj s evidenčním číslem 200. Zelenkavý vůz zdobí secesní prvky, na jejichž krásné podobě je vidět rukopis věhlasného architekta Jana Kotěry, podle jehož návrhu tramvaj byla vyrobena.

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech Zážitky

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

Pojďte s námi prozkoumat místa, která se řadí mezi nejkrásnější v Praze: vltavské ostrovy. Jsou to oázy odpočinku, kde můžete v klidu relaxovat a přitom být v centru města, kde načerpáte energii pro sbírání dalších zážitků a kde se pořád něco děje.

Výlet na zámek Zákupy za Napoleonem II.

Výlet na zámek Zákupy za Napoleonem II.

Jako cizokrajný exotický pták mezi ochočenými druhy se mezi rody Rohanů, Des Fours, Buquoy de Longeval, Harbuval de Chamaré či Mensdorff-Pouilly vyjímá jméno Napoleona II. alias vévody Zákupského.

Procházka Tichým údolím kolem Roztok u Prahy

Procházka Tichým údolím kolem Roztok u Prahy

Udělejte si příjemnou procházku v okolí Roztok u Prahy. Z Prahy-Dejvic sem pohodlně dojedete příměstským autobusem anebo vlakem na trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Naše trasa vás provede Tichým údolím, Úněticemi, Úholičkami a naučnou stezkou s hezkými výhledy zpět do Roztok. Výlet si užijete v jakékoli roční době pěšky i na kole.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

Výlet na zámek Ploskovice: na návštěvu k císaři

Výlet na zámek Ploskovice: na návštěvu k císaři

Chcete se projít luxusně zařízeným zámkem, kde v 19. století žil císař Ferdinand V. Habsburský? Pak se vydejte do Ploskovic, vesnice v pohádkové krajině Českého středohoří kousek od Litoměřic. Kromě zámku navštívíte také unikátní vodní jeskyně a půvabný park.

Most Legií – novobarokně secesní most Památky

Most Legií – novobarokně secesní most

Most Legií je sedmým pražským mostem. Stojí na místě původního řetězového mostu císaře Františka I. a spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Malou Stranou.

Přijďte si s námi zahrát

Open air koncert na Střeleckém ostrově Přijďte si s námi zahrát.
Praha 1, Praha

Venkovní expozice Salonu dřevostaveb

Od 18. dubna do 22. května proběhne na piazzettě Národního divadla v rámci Salonu dřevostaveb venkovní výstava předních českých, slovenských i zahraničních realizací dřevěné architektury.
Praha 1, Praha

Bedřich Smetana – Prodaná nevěsta

Již více než 150 let vévodí Prodaná nevěsta české opeře. Nikomu jinému, ani Smetanovi samotnému, se nepodařilo překonat její popularitu, která se za ta léta dostala takříkajíc do naší národní DNA.
Praha, Praha

Antonín Dvořák – Rusalka

Rusalka, perla české opery, pohádka-mýtus o nejniternějších touhách, vášních a stěží překročitelných hranicích mezi člověkem a živly je součástí světového operního pokladu.
Praha, Praha

Operní dílny pro děti a školy – Prodaná nevěsta

Operní dílna na téma opery Prodaná nevěsta (Bedřich Smetana)
Praha, Praha

Antonín Dvořák – Armida

Strhující drama o lásce na pozadí střetu dvou odlišných kultur nebo operní pohádka pro dospělé? Příběh o damašské princezně Armidě z doby první křížové výpravy na libreto Jaroslava Vrchlického. 
Praha, Praha

Tajemství

Tajemství je sedmou a předposlední operou Bedřicha Smetany a zároveň druhou, která vzešla ze spolupráce s libretistkou Eliškou Krásnohorskou.
Praha 1, Praha

Antonín Dvořák – Rusalka

Rusalka, perla české opery, pohádka-mýtus o nejniternějších touhách, vášních a stěží překročitelných hranicích mezi člověkem a živly je součástí světového operního pokladu.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Most Legií – novobarokně secesní most

Most Legií je sedmým pražským mostem. Stojí na místě původního řetězového mostu císaře Františka I. a spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Malou Stranou.
Praha 1, Praha

Hravé akce o Praze pro rodiny s dětmi

Chtěli byste poznat Prahu zábavnou formou?
Praha 1, Praha

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.
Praha 1, Praha

Pozorování ptáků v Praze

Městská ornitologie je dost specifická a o Praze to platí dvojnásob, protože zimující ptáci si oblíbily turisticky nejpřitažlivější místa či jejich blízké okolí. Řeč je především o Vltavě zhruba od Železničního mostu po most Karlův.
Praha, Praha

Pilates Czech

Expert na skupinové a individuální cvičení Pilates na strojích. Kvalitní tradiční cvičení s respektem k individuálním potřebám a novým biomechanickým poznatkům. Specialista na mezinárodní certifikaci instruktorů, jejich další rozvoj a podporu.
Praha 1, Praha

Boulderová stěna Lokalblok

Restaurace, sportovní bar v Praze na Smíchově a především lezecká stěna – bouldering, která nabízí více než 500 m² lezeckých profilů. Lokal Blok pořádá také kurzy pro začátečníky i pokročilé. Se základy lezeckého sportu vám ochotně poradí profesionálové.
Praha 5, Praha

Deelive design store

Deelive design store je největší pražský obchod s českým designem, který prezentuje tvorbu 120-ti českých designérů. Na velkorysé ploše naleznete výjimečné designové šperky, bytové doplňky i módu. Vše pochází z originální tvorby českých designérů a je vyrobeno v České republice.
Praha 1, Praha

Dana Bezděková Jewellery

Dana Bezděková je stálicí na české šperkařské scéně. Věnuje se zejména scénickému a ateliérovému šperku, v posledních letech také originálním a příjemně nositelným kolekcím. Šperky si můžete prohlédnout a vyzkoušet v unikátním prostoru SmetanaQ Showroom.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace Pastař

Restauraci Pastař můžete navštívit na Malostranském nábřeží u mostu Legií, téměř naproti Národnímu divadlu.
Praha 1, Praha

Bistro Kampa

Bistro sídlící v Říční ulici na pražské Kampě na břehu Vltavy nabízí předkrmy, polévky, hlavní jídla i dezerty. Ze zahrádky restaurace je navíc krásný výhled na Karlův most.
Praha 1, Praha

Restaurace Parnas – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma. Do podzimu 2023 probíhá rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.
Praha 1, Praha

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.
Praha 1, Praha

Kampa Cafe – snídaně na Kampě

Nedaleko parku Kampa se nachází Kampa Cafe, která nabízí snídaně a obědy ve velkých a chutných porcích. Dát si zde můžete také Aperol a další nápoje jako je Mimosa nebo sklenička vína.
Praha 5, Praha

Restaurace a vinárna Zlatý had Praha 5

Restaurace je zaměřena na prodej kvalitních vín z celého světa s výbornou a nápaditou gastronomií. Vaří se zde jako za starých časů, bez jakýchkoliv chemických dochucovadel.
Praha 5, Praha

Restaurace Zahrada Žofín na Slovanském ostrově

Dopřejte si nezapomenutelný gurmánský zážitek v jednom z nejkrásnějších pražských paláců. Zážitek, který zhmotňuje filosofii a přístup STONES fine catering – haute cuisine jako autentická naturální kuchyně, kde hlavní roli hrají lokální suroviny, které promění ve skvělé jídlo s fantazií a vášní.
Praha 1, Praha