Úvod > Aktuality > Co letos chystá Muzeum města Brna na Špilberku?
Kultura

Co letos chystá Muzeum města Brna na Špilberku?

  • Vydáno2. února 2017
Vycházkové hole, dobové ohňostroje, vězeňské kobky a slavné kasematy, historickou i moderní architekturu, dětskou dílnu, výstavu ikonických děl maďarsko-francouzského výtvarníka Victora Vasarelyho a dokonce i Krysáky, to všechno letos najdete na hradě Špilberk, v hlavním sídle Muzea města Brna.
Jeho veličenstvo Špilberk, někdejší královský hrad v Brně, důstojná barokní pevnost a nejproslulejší žalář habsburské monarchie se v muzeum proměnil v roce 1960. V areálu se koná celá řada akcí, takže známá brněnská historická památka je skutečně místem, kde to žije – a dokonce i v zimě.
 

Únor, děti a optické klamy

Pěkný zážitek slibuje Špilberk rodinám s dětmi: až do 26. února se sem můžete přijít toulat světem fantazie, kouzel, pohádek a tajuplných zákoutí ilustrátora Pavla Čecha. Začátkem února odstartuje výstava, ze které se vám roztočí hlava; k vidění budou díla maďarsko-francouzského výtvarníka Victora Vasarelyho, ikony op-artu. Na obrazy překypující geometrií, kontrasty a optickými iluzemi se můžete přijít podívat do neděle 2. dubna.

Od 23. února doplní program naopak výstava plná klidu s atmosférou dávných časů. Nedělní korzo aneb svět brněnských promenád a vycházkových holí nabídne dobové fotografie míst, kde se kdysi Brňané rádi procházeli, starodávnou módu, dýmky či vycházkové hole zvané špacírky ze sbírky knihkupce, nakladatele a kavárníka Šimona Ryšavého. Čas na návštěvu této výstavy máte až do 21. května. V dubnu pak přibude třetí krátkodobá výstava nazvaná Nechtěné dědictví. Přiblíží málo známou tvorbu brněnského architekta Jana Dvořáka (1925–1998) a potrvá od 20. dubna do 2. července. Všechny výstavy jsou otevřené denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
 

Už jste byli v kasematech?

Byla by ovšem škoda vypravit se na Špilberk jen na aktuální akce a vynechat stálé expozice. Zvláštní je, že největší pozornost přitahuje ta bezkonkurenčně nejstarší, tedy kasematy. Podzemní chodby kdysi sloužily vojákům, ale bývalo tu i vězení pro nejnebezpečnější zločince. První návštěvníci sem mohli poprvé nahlédnout už v roce 1880, vy je uvidíte v podobě z konce 18. století, kdy se přeměnily na nejtěžší žalář epochy císaře Josefa II. Při prohlídce zjistíte, jaký byl život vězňů, jaké jídlo dostávali i to, zda se v kasematech skutečně ukrývala legendární mučírna, opředená hrůzostrašnými historkami. V zimě jsou kasematy otevřené podobně jako výstavy denně kromě pondělí, od dubna do září denně.
 

Akce, hračky a vila Tugendhat

Pestrý výstavní program doplní také rozmanité akce, od květnové Muzejní noci přes červnový Špilberk Food Festival až po Letní shakespearovské slavnosti a srpnový Mezinárodní hudební festival. Celé léto navíc bude na východním opevnění promítat Letní kino a začátkem září přijde na řadu další tradiční akce Špilberk žije – a protože letos doprovodí výstavu Stavba jako Brno, hrad při ní ožije středověkými řemesly.

Zapomenout byste neměli ani na další expozice Muzea města Brna, tedy Muzeum hraček v Měnínské bráně a vilu Tugendhat, památku funkcionalistické architektury zapsanou na seznamu UNESCO. I tady je otevřeno celý rok, a to od středy do neděle od 9 do 17 hodin. Prohlídky s průvodcem začínají každou celu hodinu a kvůli omezené kapacitě je nutná rezervace předem.
 

Špilberk od léta do zimy

Léto na Špilberku bude patřit dětem, protože od začátku června téměř do konce srpna se na hradě zabydlí Krysáci, oblíbení hrdinové z Večerníčku. Zároveň začne hlavní výstava sezony, která potrvá až do konce roku. Nese název Stavba jako Brno a názorně vám ukáže vývoj stavebních řemesel, funkční repliky středověkých stavebních strojů i co všechno museli umět ti, kteří kdysi budovali hrady, chrámy nebo městské domy.

Milovníci umění se mohou těšit na díla sklářky Jiřiny Žertové v královské kapli, další výstava nazvaná Jeden kmen na hrad přiláká fanoušky fantasy. A pokud máte doma děti, které nedokážete odtrhnout od počítačů, těšte se na advent. Od konce listopadu až do ledna 2018 totiž výstavní sály zaplní Kouzelný svět počítačových her. Možná dokáže vaše potomky vylákat nejenom na Špilberk, ale i do předvánočně nazdobených ulic a na procházku špilberským parkem. Víte, že si tu můžete zahrát pátrací hru plnou šifer?
Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!

Za Skřítky pod hrad Špilberk

Za Skřítky pod hrad Špilberk

Jedná se o zábavnou outdoorovou aktivitu v parku hradu Špilberk.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Další aktuality

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Jihomoravský kraj | Památky

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování