Brno

Oblíbeným symbolem druhého největšího města České republiky je drak; už po staletí střeží Brno z průchodu ve věži Staré radnice. Kromě lidožrouta tu ale najdete dva hrady a celou řadu zajímavých míst a objektů, v jejichž čele stojí funkcionalistický skvost – Vila Tugendhat, památka UNESCO.

Co musíte vidět v Brně

Vila Tugendhat, stěžejní dílo světové funkcionalistické architektury, vznikla v letech 1929–1930 na objednávku manželů Tugendhatových. V projektu, který vypracoval německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, se uplatnily jak moderní technologie, tak špičkové materiály, zejména ocel, sklo, ušlechtilé dřevo a kámen. O vilu, zapsanou v roce 2001 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, pečuje Muzeum města Brna a zpřístupnilo ji coby památník moderní architektury.
 

Koho byste měli znát z brněnské historie

Baron Franz Trenck (1711–1749) byl legendárním velitelem pandurského pluku, který na vlastní náklady postavil a dal do služeb císařovně Marii Terezii. Pro nekázeň a divokou náturu se dostal do konfliktů s nadřízenými i císařským dvorem a nakonec byl odsouzen k doživotnímu žaláři na Špilberku. Patřil k elitním vězňům, takže žaláři v proslulých kasematech se vyhnul. Po smrti byl dle svého přání pohřben v kryptě kapucínského kostela, kde je jeho mumifikované tělo dodnes vystaveno v prosklené rakvi.
 

Cestovatelská potěšení současného Brna

Brno se často představuje jako město s moderní i historickou tváří, které se ovšem vzájemně prolínají. Mezi novodobá lákadla patří například šest metrů vysoký hodinový stroj na náměstí Svobody, tvarem připomínající nábojnici, naopak hluboko do středověku vás zavede labyrint středověkých chodeb a sklepů pod Zelným trhem nebo třeba největší kostnice v Evropě. Skvělým výletním cílem je Brněnská přehrada s  rozsáhlými travnatými plážemi, řadou sportovišť a pravidelnou lodní dopravou, která vás sveze například k hradu Veveří. Ve městě se pořádá také množství kulturních akcí po celý rok.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Ojedinělou expozici ČNB Lidé a peníze si nově prohlédnete nyní také v Brně
30. září 2016 9:00

Ojedinělou expozici ČNB Lidé a peníze si nově prohlédnete nyní také v Brně

Brno
Unikátní výstava Lidé a peníze, která prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách, je k vidění již několik let v České národní bance v Praze a těší se stále velkému zájmu veřejnosti. Před nedávnem ČNB připravila podobnou stálou výstavu i v historických prostorách své pobočky v Brně. Ta nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.
1.10.
7.10.
Týden kávy 2016

Týden kávy 2016

Brno, Jižní Morava
1.10.
Den za Moravu

Den za Moravu

Brno, Jižní Morava
1.10.
Mizuno Podzimní 10

Mizuno Podzimní 10

Brno, Jižní Morava
1.10.
2.10.
Trhy kávy

Trhy kávy

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace

Pojeďte na výlet