Brno

Oblíbeným symbolem druhého největšího města České republiky je drak; už po staletí střeží Brno z průchodu ve věži Staré radnice. Kromě lidožrouta tu ale najdete dva hrady a celou řadu zajímavých míst a objektů, v jejichž čele stojí funkcionalistický skvost – Vila Tugendhat, památka UNESCO.

Co musíte vidět v Brně

Vila Tugendhat, stěžejní dílo světové funkcionalistické architektury, vznikla v letech 1929–1930 na objednávku manželů Tugendhatových. V projektu, který vypracoval německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, se uplatnily jak moderní technologie, tak špičkové materiály, zejména ocel, sklo, ušlechtilé dřevo a kámen. O vilu, zapsanou v roce 2001 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, pečuje Muzeum města Brna a zpřístupnilo ji coby památník moderní architektury.
 

Koho byste měli znát z brněnské historie

Baron Franz Trenck (1711–1749) byl legendárním velitelem pandurského pluku, který na vlastní náklady postavil a dal do služeb císařovně Marii Terezii. Pro nekázeň a divokou náturu se dostal do konfliktů s nadřízenými i císařským dvorem a nakonec byl odsouzen k doživotnímu žaláři na Špilberku. Patřil k elitním vězňům, takže žaláři v proslulých kasematech se vyhnul. Po smrti byl dle svého přání pohřben v kryptě kapucínského kostela, kde je jeho mumifikované tělo dodnes vystaveno v prosklené rakvi.
 

Cestovatelská potěšení současného Brna

Brno se často představuje jako město s moderní i historickou tváří, které se ovšem vzájemně prolínají. Mezi novodobá lákadla patří například šest metrů vysoký hodinový stroj na náměstí Svobody, tvarem připomínající nábojnici, naopak hluboko do středověku vás zavede labyrint středověkých chodeb a sklepů pod Zelným trhem nebo třeba největší kostnice v Evropě. Skvělým výletním cílem je Brněnská přehrada s  rozsáhlými travnatými plážemi, řadou sportovišť a pravidelnou lodní dopravou, která vás sveze například k hradu Veveří. Ve městě se pořádá také množství kulturních akcí po celý rok.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Technické muzeum v Brně - dotýkejte se – zkoušejte – pozorujte – poznávejte
21. srpen 2016 11:15

Technické muzeum v Brně - dotýkejte se – zkoušejte – pozorujte – poznávejte

Brno
V moderním a rozsáhlém muzeu se seznámíte s celou řadou vědních oborů; jednotlivé expozice se věnují například historické dopravě, letectví, nožířství, kovolitectví, železářství, sdělovací technice nebo vodním a parním motorům. Můžete se projít uličkou řemeslníků s dílnami hodináře, knihaře, zámečníka, krejčího, ševce a holiče, nahlédnout do koloniálu s pražírnou kávy či zubařské ordinace. Nově si pro své návštěvníky Technické muzeum v Brně připravilo program výhod TMB+, které lze uplatnit u partnerských institucí. Zákazníci po předložení vstupenky z Technického muzea v Brně obdrží u partnerských institucí slevu na vstupném. Totéž platí i v opačném případě.

Ubytování a restaurace

Pojeďte na výlet