Úvod > Aktuality > Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky
Památky

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Poslechněte si audio verzi článku
Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.
Pak je tu ještě opatství Porta coeli, Brána nebes, v Předklášteří u Tišnova aneb jediný ženský cisterciácký klášter a trochu zvláštní klášter v Oseku: právně existuje, ale řádová komunita v něm nežije.

Přesto se do všech tří míst můžete vypravit na prohlídky, v opatství ve Vyšším Brodě navíc zažijete Mše svaté sloužené latinsky, v klasickém římském ritu.
 

Cisterciácký řád

cisterciáciŘád se zrodil v roce 1098 ve francouzském Citeaux, latinsky zvaném Cistercium, a podle toho pak vzniklo i české označení cisterciáci. Kláštery s oblibou zakládali v nehostinných krajích a odlehlých koutech – to aby mnichy nikdo nerušil v jejich rozjímavém životě a mohli snáze dodržovat přísnou řeholní kázeň. Heslo Ora et labora, Modli se a pracuj, zahrnuje modlitby, duchovní činnosti i fyzickou práci, zpravidla vykonávanou v tichosti a mlčky. Roucho cisterciáků je bílé s kapucí, nosí široký černý škapulíř (část kryjící ramena), černý pás zvaný cingulum, bílý plášť a černý biret.
 

První klášter: Sedlec, Plasy

Dnes je cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě jediný, ale první nebyl. Titul nejstaršího cisterciáckého opatství v českých zemích drží klášter SedlecKutné Hoře. Byl založen roku 1142, tedy necelých padesát let po vzniku samotného řádu, ale nepřečkal husitské bouře. Cisterciáci se do Sedlece sice vrátili, ale klášter byl zrušen za císaře Josefa II. Zbyl jen Santinim přestavěný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, v někdejším klášteře dnes sídlí tabáková továrna s muzeem.

Santini zanechal svůj rukopis také v druhém cisterciáckém klášteře, založeném roku 1144 v Plasích a rovněž zrušeném za josefínských reforem. Impozantní barokní areál v sezoně nabízí nejrůznější akce a tematické prohlídky, kromě toho můžete navštívit Centrum stavitelského dědictví, které v bývalém pivovaru, sladovně, mlýnu a hospodářském dvoře zřídilo Národní technické muzeum.

Třetí klášter, zřízený severně od Nepomuku, se dochoval jen v názvu dnešní vesnice Klášter. Pozorní návštěvníci ale prý dokážou dodnes najít fragmenty a různé zdobné architektonické prvky někdejšího kláštera ve zdech zdejších domů. Také klášter Hradiště u Mnichova Hradiště dobyli a vyplenili husité; dnes tu sídlí pivovar Klášterhotelem a hlavně unikátní restaurací v ručně vysekaných chodbách ve skalním masivu pod pivovarem v hloubce několika desítek metrů.
 

Kláštery dosud živé: Předklášteří a Vyšší Brod

vyšší brodKlášter, kde dodnes žije komunita sester cisterciaček, kde sídlí Podhorácké muzeum a kde objevíte románsko-gotickou baziliku Nanebevzetí Panny Marie s překrásným portálem, podobným jako mívají francouzské katedrály: to je pověstná Porta coeli, Brána nebes, v Předklášteří u Tišnova. Klášter založila Konstancie Uherská po smrti svého manžela, krále Přemysla Otakara I., společně s jejich syny. Prohlídky vás zavedou do křížové chodby s rajskou zahradou, do chrámu a do kapitulní síně.

Ve Vyšším Brodě se cisterciáci dodnes sedmkrát denně scházejí v klášterním chrámě k chórovým modlitbám, rekonstruují zchátralé objekty, pečují o zahrady i o turisty přicházející na prohlídky. Klášter založili roku 1259 mniši z rakouského Wilheringu, kteří přišli na pozvání Rožmberků; ti od samého počátku s klášterem počítali jako s rodovou hrobkou. Poslední byl do rožmberské krypty kostela Nanebevzetí Panny Marie pochován Petr Vok z Rožmberka, který zemřel roku 1611 v Třeboni. O kryptě se dlouhá staletí nesla legenda, že rožmberští vladaři v ní jsou pohřbeni vsedě na zlatých trůnech; teprve nedávno se prokázalo, že ve skutečnosti odpočívají jako jiní nebožtíci v rakvích.
 

Klášter v Oseku

Možná jste někde viděli fotografii kamenného románského pulpitu, který podpírají dva „zauzlované“ sloupky. Není to zjevení z pohádky, skutečně existuje a na vlastní oči jej uvidíte v Oseckém klášteře, barokní perle Krušných hor. Byl založen roku 1199, ovšem v současné době tu mnišská komunita nesídlí a řád svěřil klášter v Oseku do užívání litoměřické diecéze s tím, že se sem mniši mohou kdykoliv vrátit.

Prohlídky vás zavedou do klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a křížové chodby, projdete se rajským dvorem a starým konventem s raně gotickou kapitulní síní.
 

Kláštery, z nichž se staly zámky

Zrušením za Josefa II. cisterciácké kláštery nezmizely z povrchu zemského, mnohé si dlouho a složitě hledaly nové uplatnění. Štěstí v neštěstí měl například klášter Plasy, který se v 19. století stal rezidencí rakouského kancléře Metternicha, klášter cisterciaček s kostelem sv. Ondřeje v Pohledu na Vysočině přestavěl na zámek Josef, hrabě z Unwerthu. Zbraslavský klášter, v němž se zrodila například slavná Zbraslavská kronika a sloužil jako místo posledního odpočinku přemyslovských králů, přestavěli na zámek Bartoňové z Dobenína. Klášter Oslavany, první ženský cisterciácký klášter na Moravě, se josefínských reforem ani nedočkal, již během 16. století jej v renesanční zámek proměnili Althannové.

Zajímavý osud měl cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou, velkoryse upravený Janem Blažejem Santinim. O jeho zrušení totiž požádal císaře sám opat a Josefa II. tím poněkud zaskočil, protože se zrušením významného církevního ústavu nepočítal. Klášter vystřídal několik majitelů, dnes o něj vzorně pečuje rod Kinských. Kromě několika expozic si můžete prohlédnout Muzeum nové generace a také stálou expozici barokního umění ze sbírek Národní galerie v Praze, nezapomeňte ani na Santiniho stavby mimo areál kláštera. Jde především o poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a Dolní hřbitov na půdorysu ve tvaru lebky.
 

Další cisterciácké kláštery

  • Severně od Českého Krumlova v údolí řeky Vltavy stojí od roku 1263 klášter Zlatá Koruna. Je až nepatřičné, že tak idylické místo za sebou má historii plnou požárů, krve a násilí. Po zrušení Josefem II. se klášterní budovy využívaly pro průmysl, byla tu například slévárna a strojírna. Dnes je areál v hlavní sezoně přístupný veřejnosti a pořádají se tu nejrůznější akce.
  • Další cisterciácký klášter leží na východním úpatí Chřibů ve Velehradě. Byl založen na počátku 13. století a je tak nejstarším cisterciáckým klášterem na Moravě. V roce 1784 byl zrušen, téměř o sto let později jej získali jezuité a dnes z něj spravují jak poutní místo, tak farnost.
  • Ani Starobrněnský klášter, který založila jako klášter cisterciaček roku 1323 bývalá česká a polská královna Eliška Rejčka, už řádu nepatří: v roce 1782 byl císařským výnosem zrušen a o rok později byl předán augustiniánům.
Závišův kříž – jedna z nejcennějších středověkých zlatnických prací v Česku

Závišův kříž – jedna z nejcennějších středověkých zlatnických prací v Česku

Závišův kříž je unikátní zlatnické dílo, které už zhruba 800 let opatrují cisterciáci v klášteře ve Vyšším Brodě. Hodnota kříže, který byl zhotoven ve 13. století, je podle historiků srovnatelná s českými korunovačními klenoty. Klášteru je podle pověsti daroval Záviš z Falkenštejna, který byl po popravě pohřben v kapitulní síni kláštera.

Cisterciácký klášter Osek

Cisterciácký klášter Osek

Klášter Osek po rekonstrukci opět vítá návštěvníky. Klášter patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku. O chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Výlet do katedrály dvou světů v Kutné Hoře

Výlet do katedrály dvou světů v Kutné Hoře

Husitské hordy odtáhly a z rozvalin sedleckého chrámu stoupal dým. Obraz zkázy a beznaděje. Nejstarší katedrála ve střední Evropě byla vypleněna, vypálena, zneuctěna. Celých 279 let neměl nikdo odvahu pustit se do její opravy, a přece bylo tohle „zbořeniště“ v roce 1681 oficiálně označeno za nejskvostnější basiliku, tedy Splendissima basilica. Úžasný monument budil respekt i ve zmrzačeném stavu.

Po stopách Santiniho v západních Čechách

Po stopách Santiniho v západních Čechách

V Čechách a na Moravě najdete v současnosti 10 areálů se Santiniho stavbami, které jsou přístupné veřejnosti jako kulturní památky. V západních Čechách se jedná o kláštery v Plasích a Kladrubech a dále poutní kostel v Mariánské Týnici a kapli v Mladoticích. Vydejte se s námi za poznáním Santiniho.

Výlet do Plas za zázrakem stojícím na vodě

Výlet do Plas za zázrakem stojícím na vodě

Cisterciácký klášter v Plasích založil před rokem 1146 kníže Vladislav II., současnou podobu areál získal během velkolepé barokní přestavby dle plánů J. B. Matheye a J. B. Santiniho. Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném. Stavba byla v době svého vzniku unikátní, protože její základy v podmáčeném terénu spočívají na 5 100 dřevěných pilotech a roštu, tvořeném dubovými trámy.

Klášter Hradiště nad Jizerou

Klášter Hradiště nad Jizerou

Obec Klášter Hradiště nad Jizerou je vzdáleno jen necelé 3 km od Mnichova Hradiště, na druhém břehu Jizery. První písemné zmínky o obci pocházejí až z poloviny 12. století. Do historie se obec zapsala zejména založením cisterciáckého kláštera.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.

Svatobor – zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie

Svatobor – zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie

Na kraji lesů vojenského prostoru Hradiště (Doupov) východně od Karlových Varů leží kdysi významná obec Svatobor. Dnes připomínají obec především monumentální ruiny kostela, které leží na terase nad údolím.

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy se nachází v části prostorů bývalého pivovaru v areálu kláštera v Plasích. Navázal tak na několika set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici na severním Plzeňsku.

Kostel sv. Ondřeje s kaplí Všech Svatých v Pohledu

Kostel sv. Ondřeje s kaplí Všech Svatých v Pohledu

Základní kámen raně gotické stavby byl položen roku 1265, původně byl kostel zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Kostel se nachází v sousedství zámku a také Poutního areálu sv. Anny.

Kostel sv. Filipa a Jakuba Přední Výtoň

Kostel sv. Filipa a Jakuba Přední Výtoň

Novogotický farní kostel svatého Filipa a Jakuba stojí v Přední Výtoni na místě původní kaple.

Kostel sv. Michaela Archanděla ve Starém Městě na Uherskohradišťsku

Kostel sv. Michaela Archanděla ve Starém Městě na Uherskohradišťsku

Na zdejším místě existovala počátkem 9. století rybářská osada, která brzy zanikla a kolem poloviny téhož století tu byla vystavěna rozměrná kamenná stavba palácového typu, nejreprezentativnější objekt v celé tehdejší uherskohradišťské aglomerace.

Zámecká kaple sv. Cyrila a Metoděje v Loučné nad Desnou

Zámecká kaple sv. Cyrila a Metoděje v Loučné nad Desnou

Kostel svatých Cyrila a Metoděje v Loučná nad Desnou vznikl původně jako zámecká kaple v době, kdy panství patřilo velehradským cisterciákům.

Kaple Jména Panny Marie v Mladoticích – první Santiniho projekt

Kaple Jména Panny Marie v Mladoticích – první Santiniho projekt

Novou kapli nechal opat Evžen Tyttl vybudovat dle projektu J. B. Santiniho-Aichela. Pokládání základního kamene 2. května 1708 se zúčastnil opat se všemi obyvateli konventu. O dva roky později byla kaple dokončena a 14. září 1710 opat kapli slavnostně požehnal.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

V Předklášteří u Tišnova leží klášter Porta coeli, kde i dnes zde žije komunita sester cisterciaček. V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout několik stálých expozic.

Bývalá rezidence sedleckých cisterciáků v Horušicích

Bývalá rezidence sedleckých cisterciáků v Horušicích

Rezidence sedleckého kláštera cisterciáků v Horušicích v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji je zámeček osmibokého půdorysu z doby kolem roku 1720. Stavba je připsaná Janu Blažejovi Santinimu. Dům slouží k bydlení a je nepřístupný veřejnosti.

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Kostel sv. Jakuba Většího vítá v Nepomuku každého, kdo přijíždí od Plzně. Nachází se na kraji města za Špitálským rybníkem na ostrohu uzavírajícím ze západu Přesanické náměstí. Na první pohled určitě zaujme gotická válcová bašta se střílnami s malovanou rustikou – pozůstatek chrámového opevnění.

Kostel svatého Prokopa ve Všehrdech

Kostel svatého Prokopa ve Všehrdech

Gotický kostel svatého Prokopa ve Všehrdech vznikl ve 14. století. V letech 1730–1732 byla na objednávku opata Evžena Tyttla realizována barokní novostavba dle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

V prostorách bývalého dormitáře cisterciaček v klášteře na Mendelově náměstí vzniklo Muzeum starobrněnského opatství s expozicí Poklady kláštera. Tvoří jej galerie středověkého, raně novověkého, barokního i novějšího umění.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je původně románská stavba, nejstarší v areálu bývalého kláštera. Navíc se jedná o první kamennou klášterní stavbou. Za sakristií vzniká nová expozice, která bude o historii cisterciáckého řádu v Plasích.

Kostel sv. Bartoloměje Přílezy

Kostel sv. Bartoloměje Přílezy

První písemná zmínka o kostelu pochází ze dne 17. září 1354, kdy toužimský probošt nahradil faráře Nicolause farářem Henricusem. Vznik kostela je v odborné literatuře uváděl do 2. poloviny 13. století, což kostel řadí na přední příčky v pomyslném žebříčku stáří kostelů na Karlovarsku.

Mnišský život v klášteře Nový Dvůr

Mnišský život v klášteře Nový Dvůr

V klášteře Nový Dvůr na Toužimsku žijí mniši, kteří se věnují nejen modlitbám, ale chovají i ovce, hospodaří v lese a vyrábí výbornou horčici a další výrobky, které pocházejí z mateřského kláštera Sept-Fons ve Francii, kde mniši sídlí již od 12. století.

Trapistický Klášter Naší Paní nad Vltavou v Poličanech u Křečovic

Trapistický Klášter Naší Paní nad Vltavou v Poličanech u Křečovic

Klášter Naší Paní nad Vltavou v Poličanech u Křečovic postavily trapistky (řád cisterciáků přísné observance). Poutníci se zde mohou zastavit na nákup originálních produktů z kláštera či využít služeb zdejšího domu pro hosty a prožít několik dní v tichu a klidu.

Santiniho chrám v Obyčtově

Santiniho chrám v Obyčtově

Asi 8 kilometrů jižně od Zelené Hory ve Žďáře nad Sázavou se nachází Obyčtov, starobylé mariánské poutní místo. Chrám ve tvaru želvy vznikl posmrtně podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, řečeného Aichla, za ideové spolupráce opata Václava Vejmluvy.

Světelský oltář v Adamově

Světelský oltář v Adamově

Do Adamova míří turisté za návštěvou kostela Sv. Barbory se známou dřevořezbou světelského oltáře, který zobrazuje výjev nanebevzetí Panny Marie. Oltář je darem zakladatele kostela knížete Liechtensteina z roku 1525 a pochází z dolnorakouského Zwettlu.

Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi

Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi

Kostel svatého Jakuba Staršího v Praze na Zbraslavi umožňuje prohlídky kostela s hrobkami Václava II., Elišky Přemyslovny a dalších Přemyslovců.

Opatská stezka – klášterním lesem po chodníku vyšebrodských opatů

Opatská stezka – klášterním lesem po chodníku vyšebrodských opatů

V pořadí druhá opatská stezka vedoucí od Vyšebrodského kláštera, sleduje nově vyznačenou modrou turistickou značku až nad sousední obec Loučovice.

Kostel svatého Petra a Pavla v Kralovicích s expozicí o rodu Gryspeků

Kostel svatého Petra a Pavla v Kralovicích s expozicí o rodu Gryspeků

Kostel sv. Petra a Pavla byl postaven na konci 13. století a renesančně přestavěn v 16. století Floriánem Griesbeckem. Součástí kostela je hřbitovní kaple s hrobkou, kde se nacházejí mumie této rodiny. V kapli Nejsvětějšího srdce Páně vznikla expozice tohoto rodu, která je od června 2014 přístupná.

Kostel sv. Archanděla Michaela Nová Role

Kostel sv. Archanděla Michaela Nová Role

Původně venkovský románsko-raně gotický kostel sv. Michaela byl postaven cisterciáckým klášterem někdy v letech 1240-1255. První zmínka o kostelu, filiálního ke kostelu sv. Anny v Sedleci, pochází z roku 1293.

Další aktuality

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika