ÚvodAktualityČeské značky: Josef Průša, král 3D tisku
Zážitky

České značky: Josef Průša, král 3D tisku

Poslechněte si audio verzi článku
Nekorunovaný král 3D tisku Josef Průša a jeho společnost Prusa Research patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. S jejich produkty pracují firmy a instituce ve více než 160 zemích světa včetně SpaceX Elona Muska či NASA, pověstná je i Farma a nasazení, s nímž se firma pustila do výroby ochranných pomůcek při epidemii covidu-19.
V dubnu 2021 se zakladatel a majitel společnosti Prusa Research Josef Průša stal vítězem prestižní soutěže EY Podnikatel roku. V roce 2020 firma dosáhla historicky nejvyšších tržeb 2,2 miliardy a 3D tiskárny Original Prusa i3 vyhrávají ocenění po celém světě. Velká část jejich dílů je stále tištěná na dalších 3D tiskárnách. Proto také přímo v sídle firmy v pražských Holešovicích najdete takzvanou Farmu, obří místnost, kde stovky tiskáren tisknou díly na další stroje.
 

Prusa Research: osmipatrová garáž v Holešovicích

Kutil, vynálezce a jeden z celosvětově nejznámějších lidí v oblasti 3D tisku se o 3D tiskárny začal zajímat při nástupu na Vysokou školu ekonomickou, tedy v roce 2009. Tehdy považoval 3D tisk za pouhé hobby, přestože ho nová technologie fascinovala – především tím, jak lze tyto stroje dále vylepšovat. Později se přidal k open-source projektu RepRap a v roce 2012 založil firmu Prusa Research.

Začátky byly hodně skromné: žádní investoři, jen sklep na Smíchově a spousta krabic na pizzu, do kterých Josef s bratrem Michalem balili součástky na tiskárny a posílali je z malé dílny do celého světa. A jak je to teď? Prusa Research sídlí v Holešovicích a každý měsíc posílá do světa kolem deseti tisíc tiskáren. Je nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě (Deloitte 2018) s růstem 17 118 % za poslední čtyři roky a obsadila první místo v kategorii Deloitte BIG 5 s tempem růstu 4 527 %.

Čísla sice jsou světová, podle slov Josefa Průši ale když přijdete do Prusa Research, budete mít pocit, že jste vstoupili do garáže vášnivého kutila – i když těch kutilů je přes šest set a garáž má osm pater. Stovky lidí tu vyvíjejí vlastní hardware a software, vynalézají, vylepšují, testují a experimentují. Rozhodně se nenudí a navíc je práce náramně baví.
 

Čtvrt milionu obličejových štítů zdarma



„Rok 2020 je konečně za námi a bylo by asi nošením dříví do lesa opakovat, jak těžký rok to pro mnoho z nás byl,“ píše Josef Průša na svém blogu. „Nicméně navzdory (nebo možná díky) všem výzvám se 3D tiskařská komunita ještě více rozrostla a byla aktivnější než kdykoliv předtím.“ Během roku 2020 firma vyrobila a odeslala přes 100 tisíc 3D tiskáren, 500 tun Prusamentu a stovky tisíc dalších objednávek.

Pandemie navíc vedla k tomu, že na jaře 2020 se lidé spojili a začali si nezištně a obětavě pomáhat. Důkazem jsou obličejové štíty, které firma začala tisknout v první fázi pandemie, kdy byl akutní nedostatek ochranných prostředků. Samotná společnost Prusa Research za rok rozdala do českých nemocnic, lékařům, školám nebo pracovníkům sociálních služeb více než 250 tisíc ochranných štítů. Malý vtípek? Ty od Průši poznáte je podle firemní oranžové barvy.

Štít je plně certifikovaný, firma na sociálních sítích zveřejnila i detailní postup jeho výroby a design se vzápětí rozšířil po celém světě, takže miliony dalších kousků vytiskli na 3D tiskárnách dobrovolníci v Česku i ve světě. Kromě toho se společnost podílela na vývoji plicního ventilátoru CoroVent a sdílela i své interní postupy, jak nastavit hygienu a bezpečnost ve firmě.
 

Tiskárny, nové projekty a virtuální Monte Carlo

  • Tiskárny pro 3D tisk jsou vyprodané na týdny dopředu. I kdyby firma výrobu zdvojnásobila, s odbytem nebude mít problém. Většina výrobků míří do USA, přibližně 80 procent zákazníků si tiskárnu objednává formou stavebnice a sami si ji také sestavují.
  • V roce 2021 chce Prusa Research vydat první resiny, vyrobené a vyvinuté přímo ve firemní laboratoři. Množství plastového odpadu firma plánuje zpracovat vstřikolisem, a rovněž chce sbírat plastový odpad z českých univerzit a labů.
  • Do chodu by měla být uvedena linka na plošné spoje, což urychlí vývoj a zlevní výrobu, na komunitní stránce PrusaPrinters.org (oblíbené místo pro získávání 3D modelů pro majitele všech tiskáren) se můžete těšit na spousty dalších tipů a pro Český dům výstavy EXPO 2021 v Dubaji se chystá prototyp automatizované tiskové farmy postavené na XL modelu.
  • Za pomoc při epidemii covidu-19 na jaře 2020 patřil Josef Průša patřil mezi devět lidí, oceněných Českým červeným křížem zlatou medailí.
  • Poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) pořádá soutěž Podnikatel roku ve světě od roku 1986, v Česku proběhl v roce 2021 jednadvacátý ročník.
  • V předchozím ročníku se celostátním vítězem soutěže stal zakladatel a spolumajitel firmy Kiwi.com Oliver Dlouhý, v minulosti titul získali například majitel firmy Unicorn Vladimír Kovář, Eduard Kučera z Avastu, šéf dopravní společnosti Student Agency Radim Jančura, majitel firma na výrobu zdravotnických lůžek Linet Zbyněk Frolík či ředitel Kofoly Jannis Samaras.
České značky: Linet aneb postele z amerických snů a filmů  Zážitky

České značky: Linet aneb postele z amerických snů a filmů

Když se řekne Linet, možná se vám vybaví česká varianta toho, čemu se říká americký sen, tedy vybudování špičkového průmyslového subjektu s mimořádnou mezinárodní reputací prakticky z ničeho. Zdravotní lůžka od české firmy se dokonce objevila v populárním americkém seriálu Dům z karet / House of Cards anebo v bondovce Casino Royale.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design Kultura

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu Zážitky

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

Pojďte se vypravit za příběhy automobilového designu a seznámit se s mistry českého karosářství. Znáte jména jako Sodomka, Olah, Uhlík, Jech, Brožík, Petera či Kabaň? Možná ne, ale určitě znáte značky, pro které pracovali či pracují: jde o pestrou škálu renomovaných společností od Škodovky až po Rolls-Royce.

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička Zážitky

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

Nebýt nožířské výroby a firmy Mikov, byly by Mikulášovice jen jedním z řady městeček ve šluknovském výběžku. Jenže právě tady má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách a Mikulášovicím se dokonce podle německého města proslulého výrobou nožů a nůžek začalo říkat český Solingen.

Maker Faire Prague – přehlídka inovátorů a vynálezců

11. 5.12. 5.
Maker Faire Prague – přehlídka inovátorů a vynálezců

Celosvětová přehlídka kreativity, tvořivosti a inovací přichází i do Prahy! Vyzkoušejte, poznejte a osahejte si nevšední projekty a experimenty z oblastí nových technologií, řemesel, 3D tisku, ale i vyšívání, elektroniky, designu, dronů, modelářství a mnoho dalších.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích Kultura

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.

7 věcí, které nevíte o… zajímavých stavbách z betonu Památky

7 věcí, které nevíte o… zajímavých stavbách z betonu

Beton je fascinující stavební materiál: praktický a současně mnohotvárný, pevný i krásný, vyhovující současnému životnímu stylu. Kudy z nudy vás zve na přehlídku betonových zajímavostí, kde lze obdivovat barvy, tvary, provedení i estetickou hodnotu – a můžete se vsadit, že některé místo si zapíšete do svých výletních plánů. Na beton!

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína Zážitky

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant Kultura

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let! Památky

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!

Traktor Zetor letos slaví neuvěřitelných 75 let! Tradiční značka české zemědělské techniky začala s výrobou v roce 1945. První traktor Zetor Z 25 má v křestním listu datum 15. 3. 1946. I když Zetor nebyl první traktor, který jezdil po našich polích, s touto značkou je spojená novodobá historie zemědělských strojů. Od začátku až do dnešních dnů se vyrábějí v Brně, kde (až bude zase otevřeno) můžete dokonce navštívit netradiční muzeum Zetor Gallery s přehlídkou všech dosud vyráběných typů.

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem Zážitky

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

Česká republika patří mezi automobilové velmoci:, zatím ale žádná značka nepotvrzuje rčení o zlatých českých ručičkách tolik jako Kaipan. Seznamte se s příběhem originálních sportovních aut ze Smržovky. Z počátečního projektu zapáleného nadšence se vyvinula manufaktura na automobily, které budí pozornost všude, kde je potkáte, na silnicích, výstavách i motoristických srazech.

České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny Životní styl

České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny

Když se 11. 11. 2011 na minutu přesně v 11 hodin ve Šternberku otevřela Expozice času, pro město to znamenalo mnohem víc než pouhé otevření nového muzea. Vrátila se mu totiž pověst města hodin, o kterou přišlo po zrušení hodinářské expozice na zdejším hradě.

Hlava Jana Skácela v Brně Památky

Hlava Jana Skácela v Brně

Sochu brněnského básníka, spisovatele a překladatele najdete na jižním svahu špilberského parku. Jedná se o reliéf hlavy Jana Skácela vymodelované z několika tisíců nerezových trubek.

iQfablab – první chytrá dílna v Liberci Zážitky

iQfablab – první chytrá dílna v Liberci

Chytrá dílna nabízející vyžití pro všechny milovníky tvoření a moderních technologií.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha