Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu
Kudy z nudy, vše o světových výstavách Expo a prvním veletrhu
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

Poslechněte si audio verzi článku
O světové výstavě Expo se obvykle mluví dlouho před jejím konáním a dlouho po ní. Je to pochopitelné: jde o setkání zemí a národů z celého světa, které během několika měsíců na jediném místě představují své výrobky, vynálezy, řemeslnou zručnost a kulturní poklady. Vydejte se s Kudy z nudy na malý výlet do historie světových výstav, který stylově zakončíme na akci, která se teprve chystá: výstavě Expo 2025 v japonské Ósace.
Podobně jako olympijské hry ani světové výstavy nejsou vynálezem moderní doby. Nápad uspořádat výstavu, kde by se výrobky hlavně představovaly veřejnosti a nikoli prodávaly, vznikl během 18. století. První známá průmyslová výstava, považovaná za prvopočátek vzorkových veletrhů, se konala v létě roku 1754 na zámku Veltrusy na panství Chotků. Nesla oficiální název Velký trh tovarů Království českého, a vycházela jak z dávných tradic jarmarků a trhů, tak ze zábavných dobročinných bazarů vídeňského dvora.
 

1. Veletrh na zámku Veltrusy v roce 1754

Na přelomu srpna a září do Veltrus zavítala i Marie Terezie s manželem Františkem Lotrinským. V dobovém tisku se tehdy psalo, že zboží od českých fabrikantů a kupců „…na zámeckých placích co nejpěkněji vyloženo a spořádáno bylo…“ a Jejich Císařské Královské milosti zvláště nad jeho množstvím a rozličností, obzvláště co se vlněného a lněného zboží se týče, nejvyšší zalíbení ukázaly, a nejenom rozličné věci z téhož zboží koupiti ráčily.



Důvod konání byl zřejmý: hrabě Rudolf Chotek, který zastával řadu důležitých úřadů, chtěl panovnickému páru i celému císařskému dvoru předvést výsledky své dosavadní celoříšské i zemské činnosti, a to ve svém domácím působišti a v co nejlepším světle. I když se časem na chotkovský veletrh ve Veltrusích zapomnělo a první oficiální místo mezi veletrhy je přiznáváno průmyslové výstavě v Londýně v roce 1756, právě hrabě Chotek zřejmě objevil nový a originální způsob, který odstartoval evropské veletržní tradice.
 

2. Světová výstava v Londýně 1851

Další výstava v českých zemích se odehrála při příležitosti korunovace Leopolda II. za českého krále v roce 1791 v pražském Klementinu, známá byla i výstava v Paříži roku 1798. Za historicky první EXPO se dnes považuje výstava, která proběhla od května do října 1851 v Londýně. Slyšel o ní celý svět: hlavním výstavním prostorem byl Křišťálový palác v Hyde Parku, obrovská stavba s litinovou konstrukcí a rozměry 564 x 124 metrů. Výstavu zahájila královna Viktorie, přišlo se na ni podívat šest milionů lidí a byla to společenská událost, kde nemohl chybět nikdo, kdo v té době něco znamenal. Požár v roce 1936, který Křišťálový palác nadobro zničil, komentoval Winston Churchill slovy, že jde o „konec věků“.
 

3. Paříž 1889 a Praha 1891

Každá světová výstava má své téma. Ta, která se konala v roce 1889 v Paříži, se točila kolem Velké francouzské revoluce, protože se konala v roce jejího 100. výročí. Pro tuto výstavu byla postavena Eiffelova věž, pozdější symbol Paříže. Pro veřejnost byla otevřena 15. května a do uzavření výstavy 6. listopadu ji navštívily dva miliony lidí.

Podobně jako Křišťálový palác se i Eiffelovka stala vzorem pro podobné stavby. Čechy francouzský nápad inspiroval a postavili si vlastní: Petřínská rozhledna coby její zmenšená kopie vznikla v roce 1891, kdy se v Praze na čerstvě dokončeném holešovickém výstavišti konala Jubilejní zemská výstava. Kromě rozhledny byly roku 1891 zprovozněny dvě nové pozemní lanovky, a to lanovka na Letnou a lanovka na Petřín, a Křižíkova elektrická dráha na Letné, první česká elektrická dráha.
 

4. Světová výstava v USA 1876

V organizování světových výstav se dlouho střídaly Londýn a Paříž. V roce 1873 zažila premiéru této akce Vídeň, v roce 1876 se konala první Světová výstava ve Spojených státech. Ve Filadelfii se ten rok představil například parní psací stroj, Thonetův nábytek z ohýbaného dřeva, šicí stroj anebo telegraf a telefon Grahama Bella. Mezi kuriozity se zařadila ruka budoucí Sochy svobody s pochodní, kašna s kolínskou vodou kosmetické firmy Ahn anebo visutá jednokolejná dráha, která spojovala jednotlivé areály. Ve světle senzačních vynálezů je kuriozitou to, že se senzací výstavy stal obyčejný kečup.
 

5. Expo 1958, bruselský styl a Montreal 1967

Expo 1900 v Paříži bylo vrcholem všech světových výstav, ale zároveň předznamenalo jejich úpadek. Návštěvnost po pařížském rekordu (48,1 milionu návštěvníků) klesala, ránou do vazu pro světové výstavy byly i dvě světové války. Po nich měli lidé jiné starosti, a tak se první významnou akcí po druhé světové válce stalo Expo 1958 v Bruselu. Jeho symbolem a dominantou Bruselu se stalo Atomium, 102 metrů vysoký model buňky krystalové mřížky železa, symbolizující bezpečné a mírové využití atomové energie.



EXPO 58 v Bruselu bylo úspěšné také pro Československo, které za svou expozici získalo několik ocenění. V designu se v dalších letech prosadil bruselský styl, do něhož se řadí například tramvaj T3, Bruselská fontána v Luhačovicích, hračky Libuše Niklové nebo pavilon, který v Bruselu získal hlavní cenu Zlatou hvězdu a dalších třináct ocenění – za demontovatelnou konstrukci se sklem i plastem, za interiér s originálním nábytkem i za umělecká díla a užitkové předměty včetně textilu, skla či porcelánu. Po skončení výstavy byl pavilon rozebrán, převezen do Prahy a znovu postaven na holešovickém výstavišti, kde ho v roce 1991 zničil požár. Dochovala se jen budova restaurace, postavená na Letné.

Zájem vyvolal také Kinoautomat, projekt scénáristy a režiséra Radúze Činčery, který mohli diváci poprvé vidět v roce 1967 na světové výstavě Expo 1967 v kanadském Montrealu. Úspěch na výstavách Expo sklidily i Třebechovický betlém, kolekce českého skla anebo tapiserie vytvořené technikou art protis.
 

6. Expo na přelomu tisíciletí

Po kanadském Montrealu následovalo roku 1970 Expo v japonské Ósace, první světová výstava konaná v Japonsku a v Asii. Pak ale měly světové výstavy delší přestávku, další Expo se konalo až v roce 1992 ve španělské Seville u příležitosti 500. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492.

Od roku 1995 byl interval mezi dvěma světovými výstavami stanoven nejméně na pět let. V roce 2000 se Expo konalo v německém Hannoveru, na největším výstavišti na světě. Expo 2005 proběhlo v Japonsku v prefektuře Aiči a Česká republika návštěvníkům nabídla expozici nazvanou Zahrada fantazie a hudby, která tradičně patřila mezi nejúspěšnější.

Expo 2010 hostila čínská Šanghaj a česká expozice získala vedle dalších ocenění také stříbrnou medaili za kreativitu. V bývalém výstavním areálu nyní stojí Světové muzeum Expo, otevřené v květnu 2017.
 

7. Expo, udržitelný rozvoj a nová témata

Kdysi světové výstavy dokumentovaly především hospodářský a technologický pokrok, poslední ročníky ale zdůrazňují jiné hodnoty, zejména udržitelný rozvoj a opětovné spojení lidstva s přírodou. Stále ovšem jde o největší společenskou, obchodní a uměleckou událost na světě, kde se státy navzájem inspirují svými inovacemi napříč obory.



Tématem světové výstavy Expo 2015 v Miláně byla energie, český pavilon navržený ateliérem Chybik+Kristof získal bronzovou medaili za architekturu. Po výstavě byl rozebrán a převezen do Vizovic, kde ho můžete vidět v areálu společnosti Koma Modular.

Expo 2020 se konalo kvůli pandemii covidu-19 až na přelomu let 2021 a 2022 v Dubaji, největším městě Spojených arabských emirátů. Hlavním tématem a zároveň lákadlem českého pavilonu Czech Spring se stal systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.), který za využití solární energie vyráběl ze vzduchu vodu zavlažující zahradu v okolí pavilonu.



Na Expo 2025, které se opět bude konat v japonské Ósace na uměle vytvořeném ostrově Jumešima, Česká republika představí spirálový pavilon z českého skla od studia Apropos Architects, ústředním tématem výstavy pak je vytváření budoucí společnosti pro naše životy.

Známé je už i místo konání Expa 2030: proběhne na přelomu roku 2030 a 2031 v Rijádu v Saúdské Arábii.
Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Od 1. října 2021 do 31. března 2022 probíhá v Dubaji Všeobecná světová výstava EXPO, kterou by podle organizátorů mělo navštívit patnáct milionů lidí. Jak vypadá český pavilon, čím Česká republika překvapí svět a kde najdete připomínky minulých ročníků?

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

7 věcí, které nevíte o… vzduchu, který uzdravuje, baví i pomáhá

7 věcí, které nevíte o… vzduchu, který uzdravuje, baví i pomáhá

Něco je ve vzduchu! Nevidíme ho, a pokud nefouká vítr, ani ho nevnímáme, přesto ho nezbytně potřebujeme. S prvním nádechem začínáme žít, vzduch dýcháme celý život a s posledním výdechem umíráme. Jak málo toho o našem věrném průvodci vlastně víme!

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

Uhodnete, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Které jsou nejstarší, nejmenší nebo jediné svého druhu? Která soutěž je pro muzea prestižní a kam se vypravit na letošní Muzejní noc? A skutečně u nás existuje muzeum historických nočníků nebo zaříkávání duchů? Pojďte se toulat muzejními sály s portálem Kudy z nudy a žasnout!

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Věda a historie není nuda: výstava Expo 2025 a Česko v japonské Ósace

Věda a historie není nuda: výstava Expo 2025 a Česko v japonské Ósace

EXPO v Dubaji možná máte ještě v živé paměti, nové se však již připravuje. Talent a kreativita pro život. Takové bude stěžejní téma českého pavilonu na Všeobecné světové výstavě EXPO 2025 v Japonsku. Výstava se uskuteční od 13. dubna do 13. října 2025 v Ósace. ​Na realizaci se podílí i agentura CzechTourism, podívejte s Kudy z nudy, co se chystá.

Bruselská fontána Luhačovice

Bruselská fontána Luhačovice

Fontána od sochaře Jana Kavana má jednoduchý miskový tvar ozdobený keramickými reliéfními plastikami s motivy vodní flóry a fauny. Původně byla vytvořena pro nádvoří československého pavilónu na světové výstavě v Bruselu (EXPO 1958), roku 1960 byla přenesena do Luhačovic.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Unikátní zlatá mince o váze 130 kilogramů,. Vyrobena byla v roce 2019 při příležitosti 100. výročí samostatné československé měny.

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

Hydroponické kontejnery GreeenTech – čerstvé plodiny kdekoliv, bez ohledu na klima

Hydroponické kontejnery GreeenTech – čerstvé plodiny kdekoliv, bez ohledu na klima

GreeenTech jako první v ČR staví hydroponické kontejnery pro pěstování kdekoli na světě, v jakýchkoli klimatických podmínkách. Jde o na míru navržený hydroponický pěstební regál pro pěstování mikrobylinek a zeleniny. Technologický start-up GreeenTech Českou republiku reprezentuje na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 Dubai (2021-2022).

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Nová výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery otevřela v ikonickém pavilonu EXPO 58 na podzim 2021. Galerie se nachází v Letenských sadech s dechberoucím výhledem na starou a novou Prahu a řeku Vltavu.

Pavilon Expo 1958 na Letné

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

Zapojte hlavu i ruce v některém z českých science center

Zapojte hlavu i ruce v některém z českých science center

Pokochejte se superúplňkem, dejte průchod kreativitě na interaktivním pískovišti, prozkoumejte naše Slunce, naučte se psát tajným inkoustem, odhalte tajemství DNA, nahlédněte do laboratoře madam Curie, odhoďte stud a vydejte se na Sexmisii nebo si užijte kutilský Bastlfest! To vše a ještě mnohem víc v tomto týdnu od 14. do 19. listopadu!

Další aktuality

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky