Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o... mozku
Životní styl

7 věcí, které nevíte o... mozku

Poslechněte si audio verzi článku
Nejsložitější skládačka na Zemi je lidský mozek. Roste, pamatuje si i zapomíná, sní, vnímá, učí se, dá se trénovat a prý se blíží doba, kdy bude možná jeho transplantace. Nepředstavitelné? To je vlastně i jeho veličenstvo mozek jako celek. Pojďte se s ním seznámit!
Kudy z nudy můžete zažít neskutečná dobrodružství. Třeba v Pevnost poznáníOlomouci můžete přímo po mozku šplhat a podívat se dovnitř, anebo s mozkem oslavit jeho svátek. Podíváme se také do Národního muzea v Praze, které ve svých sbírkách uchovává vzácný exponát: mozek Františka Palackého. Poradíme vám také, jak udržet mozek fit, co mu dělá dobře anebo co se dá dělat, když někdo ztratí hlavu.
 

1. Úžasný mozek

Lidský mozek fascinuje vědce už celé věky, takže se podařilo zjistit a upřesnit spousty faktů a zajímavostí. Například že průměrně váží přibližně 1300 až 1500 gramů, a to spravedlivě u všech lidských jedinců, že spotřebovává 20 % veškeré naší energie a využívá 20 % krve kolující v těle. Jen cévy v mozku měří asi 640 kilometrů. Tím to ale nekončí! V mozku se nachází přibližně 100 miliard neuronů, tedy nervových buněk, které se specializují na přenos informací po celém těle. Každá buňka vytváří až 20 000 spojení a tahle síť v jediném mozku dosahuje délky asi pěti milionů kilometrů. K tomu všemu platí, že na celém světě neexistují dva stejné mozky. Každý se vyvíjí jinak, ukládá informace jiným způsobem a vytváří jiná spojení. Protože pro nervová propojení mezi mozkovými buňkami je klíčové to, co kdo v životě dělá, právě v mozku tkví základ naší osobnosti.
 

2. Největší mozek: model v Pevnosti poznání v Olomouci

K pamětihodnostem Olomouce patří barokní Korunní pevnůstka v Bezručových sadech. Vznikla v době panování Marie Terezie, v 19. století sloužila jako dělostřelecký sklad a v roce 2015 ji Univerzita Palackého proměnila v interaktivní muzeum, Pevnost poznání. Kromě stálých tematických expozic a planetária si tu užijete řadu doprovodných akcí pro všechny generace, a také velmi zajímavé exponáty. Znáte například jinou budovu, kde by jednotlivá patra propojoval devítimetrový dřevěný model šroubovice DNA? Je tu i velké oko a mozek, do nichž se dá vstoupit a seznámit se s jejich fungováním.

Obří mozek na jednom místě zakrývají zvláštní „koberečky“ – jednotlivé vrstvy, které náš mozek chrání. Názorně tu uvidíte jak mozkové pleny, přiléhající k mozkovým závitům, tak kosti lebky, několik vrstev kůže, a nakonec bujnou kštici. Podle autorů modelu má navíc vyobrazení jednotlivých vrstev nejen edukativní, ale i estetický důvod: za kůží, lebkou a vlasy je totiž dovedně schovaný dřevěný sloup, který musel zůstat na původním místě.
 

3. Kdy má mozek svátek?

Evropský den mozku si připomínáme 11. března, oslavy pak provází takzvaný Týden mozku. Jde o mezinárodní festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách. Poprvé byl vyhlášen v roce 1988, v České republice jeho tradici založil o deset let později lékař-neurofyziolog a vědec, profesor Josef Syka. Akci zaštiťuje Akademie věd České republiky a každý rok ji provází spousta akcí pro odborníky i pro laiky, pro dospělé i pro studenty.
 

4. Doktor Jan Janský, krevní skupiny a likvor

Odborný termín liquor cerebrospinalis spoustě lidí neřekne vůbec nic. O nic lépe na tom ale není ani výraz likvor. A přece: v hlavě ho máme všichni. Lidský mozek se totiž trochu podobá nasáklé mořské houbě, plovoucí ve zvláštní tekutině – likvoru či mozkomíšním moku. Nauka o čiré, bezbarvé tekutině, která stále cirkuluje, obměňuje se a mozek hýčká a chrání jako v bavlnce, se nazývá likvorologie a ke světově uznávaným odborníkům v tomto oboru patřil Jan Janský, objevitel krevních skupin. Jeho jméno dokonce nese jedna z chorob, Janského-Bielschowského nemoc.
 

5. Mozek Františka Palackého v Národním muzeu

„…Tělo silného, souměrného vzrůstu, zvláště pozoruhodná byla krásná forma nohou i rukou. Tuku podkožního dosti, avšak ne příliš nastřádáno. Lebka byla teprv čtvrtý den po smrti otevřena, když byla mrtvola den před pohřbem z katafalku sejmuta. Mozek podle udaných průměrů hlavy nad obyčej velký, ztuhlý tak, že z lebky vyndán skoro pranic nesplaskl…“ Tak zní popis pitvy Františka Palackého v Časopise lékařů českých roku 1877. Pitvu vedl Václav Steffal, rodák z Rodvínova na Jindřichohradecku, který výzkumu tělesných orgánů zasvětil celý svůj život. Proslavil se právě podrobným zkoumáním mozku Františka Palackého, velikána českého národa.

Den po jeho smrti v roce 1876 přišel sochař Josef Václav Myslbek, aby sejmul sádrový odlitek obličeje a pravé ruky, „jež psala historii českou“. Po poledni odvezli tělo k balzamování, pak bylo vystaveno na Staroměstské radnici v Praze, a následovala pitva. Jak napovídá povzdech Palackého vnučky Marie Červinkové-Riegrové v jejích soukromých zápiscích „Líto mi bylo, že s dědečkovou mrtvolou tak zacházeli, jako by jim náležela“, o tom, co bude následovat, se s rodinou zřejmě nikdo moc nebavil. Podle historiků ale příbuzní o všem museli vědět. Palackého mozek byl po pitvě uložen do fixační tekutiny, umístěn do skleněné nádoby a pak převezen do Národního muzea. Dodnes je uložen v jeho sbírkách, i když se opakovaně objevují názory, že by měl být uložen k dalším ostatkům v rodinné hrobce.
 

6. Jak udržet mozek fit?

Také si občas nemůžete vybavit slovo nebo jméno, které už už máte na jazyku? Je to celkem normální, stává se to i mladým lidem, ale jak stárneme, mozek stárne s námi. Jak omladit myšlení a omezit výpadky paměti? Vědci se shodují, že stárnutí mozku urychlují stres, vysoký tlak, obezita a nedostatek fyzické aktivity. Což je vlastně dobrá zpráva, protože většinu rizikových faktorů můžete vyřešit sami.

Mozku rozhodně prospěje péče o fyzické i psychické zdraví, pravidelný pohyb i odpočinek. Ovšem pozor, aby toho odpočinku nebylo příliš: v situaci, kdy nemá dostatek pohybu a není pravidelně zaměstnáván, totiž náš mozek strádá a degeneruje!
 

7. Co dělat, když ztratíte hlavu?

S mozkem se musí zacházet hodně opatrně: stačí, aby se na osm až deset sekund zastavil přívod krve a člověk ztratí vědomí. Bez kyslíku začne mozek rychle umírat, nenávratně ho může poškodit jen pár minut.

Naději všem postiženým dává moderní medicína a pokrok v oblasti transplantací. Zní to jako sci-fi, ale podle některých odborníků se úspěšný přenos hlavy na jiné tělo dá očekávat už kolem roku 2030. Jiní ale varují, že k přenesení vědomí člověka do jiného těla je během operace potřeba transplantovat nejenom hlavu, ale i celou míchu.

První pokusy už proběhly, i když šlo o transplantaci hlavy na tělech zesnulých lidí; zákrok provedl italský neurochirurg Sergio Canavero v Číně v roce 2017. Podle něj se prokázalo, že je možné oddělenou hlavu znovu napojit na páteř, nervy a krevní oběh, nicméně většina odborníků zákrok odsoudila jako nemorální a kontroverzní. Bezhlaví rytíři si zkrátka ještě budou muset pár let nebo desetiletí počkat.
České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle

České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle

Optika je zajímavý a zábavný obor, plný překvapení. Není divu, že bez optických hraček v podobě krasohledů, laserových bludišť, neonových show a dalších vychytávek se neobejde žádné moderní science centrum. Víte, kde se všechny tyto báječné věci vyrábějí?

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou jeskyně ideálním útočištěm. Každoročně je navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se na zimní období zavírají. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do podzemí.

Nejoblíbenější místa, kam celoročně mohou vyrazit rodiny s dětmi

Nejoblíbenější místa, kam celoročně mohou vyrazit rodiny s dětmi

Nevlídné počasí a plískanice nezastaví dětskou touhu po zábavě a nových dovednostech. Vyrazte tam, kde není nouze o hrátky ani poznání. Zajeďte si do zábavně-vědeckých parků, odkud se děti nebudou chtít vrátit domů, užijte si modely vláčků, podívejte se do Pekla anebo do Pradědova dětského muzea! Tipy, které vám dnes Kudy z nudy přináší, patří mezi oblíbená a většinou léty prověřená místa, kde se zabaví malí i velcí.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

Jeden z oficiálních významných dnů České republiky připomíná 7. duben roku 1348 a vznik Univerzity Karlovy. Založení první vysoké školy ve střední Evropě výrazně přispělo k rozvoji vzdělanosti, a proto byl si právě 7. duben připomínáme jako Den vzdělanosti. Jak dobře znáte naše univerzity? Kolik je v České republice vlastně vysokých škol? Jistě, kdekdo ví, že nejstarší je Karlova univerzita v Praze, ale dokázali byste s jistotou říct, která je druhá nejstarší? Anebo třetí? Pojďte s Kudy z nudy pootevřít vrata univerzit, letitých a trochu tajemných institucí, a alespoň zběžně se s nimi seznámit.

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Tentokrát budeme cestovat Olomouckým krajem a vypravíme se z nížin až na vrcholky Jeseníků, hor, které nabízejí pěší i cyklistické toulky krásnou přírodou, sport a relaxaci. Budeme poznávat hrady, zámky a historické památky Olomouce, věhlasné lázně, několik jeskyní a dokonce vás vezmeme na procházku k Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší zemi.

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Praha je považovaná za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Přezdívá se jí srdce Evropy, matka měst, zlaté a stověžaté město (i když popravdě těch věží je mnohonásobně víc) a dospělým i dětem nabízí nespočet atrakcí. Řadu z nich navštívíme společně, na další určitě narazíte cestou.

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande (11. srpna 1799, Saugues, Francie – 5. října 1883, Frohsdorf, Rakousko-Uhersko) nebyl jen paleontolog, ale také inženýr, přírodovědec a geolog. Celosvětově se proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách.

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Navštivte jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s nejznámějším exponátem Národního muzea, kostrou plejtváka myšoka, a dalšími 1 500 unikátními předměty.

Muzeum Novojičínska

Muzeum Novojičínska

Muzeum Novojičínska je dnes institucí sídlící v renesančním objektu Žerotínského zámku v Novém Jičíně, ale současně spoluutvářenou řadou poboček, jejichž činnost sahá od předhůří Beskyd až k moravskoslezské hranici při městě Fulnek.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: relaxace, romantika, designové ubytování a neobjevená místa

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: relaxace, romantika, designové ubytování a neobjevená místa

Hledáte romantická a zároveň neobjevená místa, kde vám bude dobře? Kde najdete program na celý víkend? Vaše hledání skončilo, Kudy z nudy pro vás má skvělé tipy ze všech regionů Česka – a navíc doplněné skvělým ubytováním.

Památník Františka Palackého v Hodslavicích

Památník Františka Palackého v Hodslavicích

Rodný dům Františka Palackého, národní kulturní památka, sídlo Památníku Františka Palackého, byl na základě iniciativ někdejšího spolku Svatobor, sahajících k roku 1886, trvale zpřístupněn v roce 1948.

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Na střední Moravě a v Jeseníkách najdete množství tipů, kam na výlet pro všechny tipy turistiky a pro všechny věkové kategorie. Výlet vás tu nezklame ani za špatného počasí. Dopřejte si netradiční a nezapomenutelné zážitky.

Jarní prázdniny 2024 – Hlavní město Praha

Jarní prázdniny 2024 – Hlavní město Praha

Portál Kudy z nudy vám přináší spousty nápadů, kde si v Praze volný čas užije celá rodina! Jarní prázdniny v Praze, to si přímo říká o zážitky, o kterých děti budou nadšeně vyprávět ještě dlouho.

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany na Moravě, pocházející z roku 1745. Nově zrekonstruovaný kostel sv. Mořice otevřel v roce 2021 vyhlídkovou věž.

Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra

Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra

Byt v domě, kde žili a tvořili František Palacký (1798-1876) a František Ladislav Riegr (1818-1903) v centru Prahy, uchovává původní životní a pracovní prostředí těchto výrazných osobností 19. století. Expozici odborně spravuje Oddělení starších českých dějin Historického muzea Národního muzea.

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

Národní muzeum v Praze je největším muzeem České republiky. U jeho zrodu před více než 200 lety stály soukromé sbírky osvícených aristokratů, dnes pokrývá všechny oblasti lidského poznání. Podobně jako pro jiná velká světová muzea je i pro Národní muzeum charakteristická zvídavost, touha poznat lidskou historii, osvěta, důkladný výzkum a sdílení znalostí s vámi, pozornými návštěvníky.

#světovéČesko a sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a ve Vídni: skutečně vyhnaly mor z Evropy?

#světovéČesko a sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a ve Vídni: skutečně vyhnaly mor z Evropy?

Byl brutální, rychlý a mezi 14. až 18. stoletím dokázal zabít třetinu až polovinu Evropanů: to byl mor aneb černá smrt. Od současných pandemií se v lecčems lišil a i lidé se s ním vyrovnávali jinak. Na znamení vděčnosti a díků například stavěli morové sloupy: honosné, zlacené a čím větší, tím lepší – to aby prosby či poděkování donesly až do nebes. Ten vůbec největší na světě stojí v centru Olomouce a je zapsaný mezi památkami UNESCO.

Zažijte skutečnou Science show! V českých science centrech je stále živo

Zažijte skutečnou Science show! V českých science centrech je stále živo

Na počátku prázdnin tam na vás čekají obří bubliny, elektrizující jiskření, vynálezy v duchu retra, blízká setkání třetího věku i vernisáž výstavy.

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

V tichém koutu Pošumaví, obklopeno nevšedními přírodními krásami, leží městečko Chudenice – východisko Chodska a Klatovska, brána Šumavy. Není tu hluk průmyslových závodů ani kouř továrních komínů. Čistý lesní vzduch posiluje plíce a hluboký klid léčí unavené nervy.

Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi

Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi

Hořiněves zřejmě nejvíce zviditelnil její rodák, spisovatel, bohemista, básník a velký vlastenec Václav Hanka – „objevitel“ Rukopisu královédvorského. Rodný dům Václava Hanky je v Hořiněvsi dochován, jedná se o roubený lidový dům, který byl postaven kolem roku 1720 jako zájezdní hospoda.

Zámek Maleč – Památník F. L. Riegra a F. Palackého

Zámek Maleč – Památník F. L. Riegra a F. Palackého

Pozdně renezanční zámek v obci Maleč poblíž Chotěboře obklopuje anglický park s rybníčkem. V roce 2018 byla po letech oprav a restaurování otevřena stálá expozice "Památník F. L. Riegra a F. Palackého".

#světovéČesko a zoo Praha: jedna z nejlepších zoologických zahrad na světě

#světovéČesko a zoo Praha: jedna z nejlepších zoologických zahrad na světě

Prestižní cestovatelský server TripAdvisor.com každý rok sestavuje žebříček nejoblíbenějších zoologických zahrad světa. Vedle největších světových zahrad jako jsou San Diego Zoo či St Louis Zoo, španělský Loro Parque na ostrově Tenerife a zoo v Singapuru pravidelně boduje i zoo Praha. O celosvětovou popularitu tak má postaráno!

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl