Úvod > Aktuality > Festival otevřených sklepů láká na víno do Modrých hor
Gurmánská turistika

Festival otevřených sklepů láká na víno do Modrých hor

  • Vydáno5. listopadu 2019
26. Festival otevřených sklepů se vrací do Modrých hor ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, která se proslavila nezaměnitelnými červenými víny. Na návštěvníky bude o víkendu 9. a 10. listopadu čekat celkem 34 otevřených sklepů, degustace vín z rukou vinařů, kulturní program a krajové speciality.
VínoV sobotu a neděli 9. a 10. listopadu 2019 se v Modrých horách – tj. na území obcí Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbice, Kobylí a Němčičky se otevře
v rámci Festivalu otevřených sklepů Svatý Martin třicet čtyři sklepů, degustace vín budou probíhat z rukou vinařů, těšit se můžete na kulturní program a krajové speciality.

Návštěvníkům nabídnou k ochutnání na 300 vzorků svých vín. Sklepy budou otevřeny v sobotu mezi 10. a 21. hodinou, v neděli mezi 10. a 15. hodinou. Registrační místo ve Velkých Pavlovicích bude otevřeno v sobotu 9. listopadu od 8.00 do 15.00 hod. a v neděli od 10.00 do 12.00 hod.
 

Ochutnejte jedinečná vína z Velkopavlovické oblasti!

PálavaVelkopavlovická vinařská podoblast je podle výměry osázených vinic největší vinařskou podoblastí u nás. Díky vysokému obsahu hořčíku v půdě se zde daří modrým odrůdám, nezaměnitelná červená vína tuto podoblast proslavila. V zatím jediném apelačním systému Velkopavlovické podoblasti – VOC Modré Hory – mohou být zatříděna právě jen vína z modrých odrůd Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal

Vyhlášená je především Frankovka purpurové barvy a skořicově višňového aroma, pozornost si zaslouží také lehčí, jemně kořenitý Modrý Portugal. Pozoruhodná vína zde dávají aromatické odrůdy Muškát moravský a Tramín červený.

Všech 34 sklepů bude otevřených v sobotu i neděli a mezi obcemi bude jezdit kyvadlová autobusová doprava, kterou mohou využívat všichni návštěvníci v rámci vstupenky na festival. Pohodlně se tak dostanou ke všem vinařům a stihnou ochutnat vzorky třeba od každého z nich. Každý z vinařů si pro své hosty připraví kolem deseti vzorků vín.
 

Kde a za kolik pořídíte vstupenky

VínoV ceně vstupenky v celkové hodnotě (na místě) 1 080 Kč získáte degustaci všech vzorků, vstup do všech sklepů, tištěného průvodce, degustační skleničku, stylovou tašku, možnost využití festivalové autobusové dopravy a vstup na vybrané akce doprovodného programu zdarma.

Vstupenky je nutné přijít vyměnit za startovní balíček (degustační sklenička, taška, průvodce s mapkou). Registrační místo je v Sokolovně ve Velkých Pavlovicích. V pátek (8. 11.) bude otevřeno od 17 do 20 hod., v sobotu (9. 11.) od 8 do 15 hod. a v neděli (10. 11.) od 10 do 12 hod. Mimo tyto časy je registrační místo uzavřené a startovní balíčky nelze vyzvednout.
Naučná vinařská stezka v Mikulově

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Dvacet kilometrů dlouhá tematická naučná stezka nabízí možnost seznámit se s taji vinařství pod Pálavou. Trasu mikulovské naučné vinařské stezky je možné absolvovat pěšky, na kole a dokonce i autem.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Vinařství Reisten

Vinařství Reisten

Vinařství Reisten bylo založeno v roce 1999 s prvotním záměrem produkovat velmi kvalitní vína. Aplikují zde „zelenou sklizeň“ k redukci úrody, což znamená šetrnou práci s vinicemi.

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov

Na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy, Děvína (550 m n. m.), leží obec Pavlov, kterou proslavuje především víno, památky a archeologie. Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím a už v 15. století byl největší vinařskou obcí mikulovského panství.

Vinařství Červinka – vinohrady pod Pálavou

Vinařství Červinka – vinohrady pod Pálavou

Vinice Vinařství Červinka se nacházejí v jedinečné lokalitě Horních Věstonic, na dotek od Pálavských vrchů z jejichž úpatí uvidíte Mušovská jezera. Hrozny vinné révy rostou na vápenitých svazích pálavských vrchů, které vínům dávají nezaměnitelnou chuť.

Vinařství Vican v Mikulově

Vinařství Vican v Mikulově

Spojení minulosti a budoucnosti, úcta k tomu, co nám zanechali předci, a zároveň moderní přístup. To charakterizuje Vican rodinné vinařství.

Vinařství Nepraš Pavlov

Vinařství Nepraš Pavlov

Malé rodinné Vinařství NEPRAŠ & Co. produkuje vína špičkové kvality zrcadlících v sobě jedinečnost místa, kterým je Pálava.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda