Úvod > Aktuality > 2010 > Na Špilberku se děti vyučí na tovaryše, hrad zaplní starobylá řemesla

Na Špilberku se děti vyučí na tovaryše, hrad zaplní starobylá řemesla

Vydáno 4. září 2017 Památky
Vyzkoušet si, co dovede truhlář, krejčí nebo zedník, prohlédnout si každý kout Špilberku a u toho si užít spoustu zábavy – velkou akci s názvem „Špilberk žije řemeslem“ chystá Muzeum města Brna o víkendu 9. a 10. září. Celý hrad se otevře už po páté. Letošní ročník rodinné akce doprovází hlavní sezónní výstavu Stavba jako Brno, která přibližuje vývoj stavebních řemesel. O tématu akce proto organizátoři z Muzea města Brna nemuseli dlouho přemýšlet: hrad Špilberk ožije tradičními řemesly.
Špilberk žije řemeslem! Největší hradní událost roku láká na dávná poctivá řemesla a zábavu pro celou rodinu. Pro děti se chystá celohradní řemeslná hra „Tovaryšský vandr“, při které si zkusí, jak se pracuje s hlínou, dřevem i látkami, jak se zachází s nářadím nebo jaká je potřeba obratnost a zručnost, bez kterých se kdysi řemeslníci neobešli. Hra provede odvážné učedníky celým hradem. Kdo bude šikovný, získá od cechmistra výuční tovaryšský list i drobnou odměnu. Návštěvníci budou mít šanci zakusit řemesla, na která už dnes člověk běžně nenarazí. Na Špilberku potkají mlynáře, bednáře, tesaře, truhláře nebo horníka. Chybět ale nebudou ani řemeslníci, které potkáváme i dnes – třeba pekař, zedník nebo krejčí.

Co dalšího se chystá? Na hradě budou dobové řemeslné stánky, kde lidé poznají, jak se brousí kameny nebo jak se šijí historické kostýmy. Na jevišti na velkém nádvoří zase uvidí gotické a renesanční tance, šermířská představení, hudbu i divadlo v podání skupin Poustevník, Rex a Codex. Na západní kurtině se dokonce rozloží rytířský tábor se zbrojnicí a platnéřem. Lidé se při akci budou moci podívat kdekoli po Špilberku. V plánu jsou komentované prohlídky známých kasemat, jihozápadního bastionu i aktuálních výstav Stavba jako Brno nebo Radek Kratina – Konstanty a proměnné.

Pouze sobotu budou na Špilberku k vidění při práci věrné repliky historického stavebního jeřábu, beranidla a vrátku. Bude to úplně poslední příležitost vidět tyhle středověké stroje při práci. Kromě toho se o víkendu na Špilberku chystá i střelba z luku, dřevěný kolotoč nebo pocitová stezka.

Akce Špilberk žije řemeslem navíc láká i na výhodné vstupné: to pro dospělé činí 150 Kč, pro děti 50 Kč. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji na pokladnách na hradě Špilberku i v centru města na Měnínské bráně. Pojďte se podívat na jednu z největších kostýmovaných akcí u nás!
Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Šifra Špilberk - pátrací hra na Špilberku

Šifra Špilberk - pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Denisovy sady - oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady - oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Do kasemat s ním! aneb Nocování v nejtvrdším habsburském žaláři

Do kasemat s ním! aneb Nocování v nejtvrdším habsburském žaláři

„Do kasemat s ním!“ bylo možná to poslední, co odsouzenci z přelomu 18. a 19. století slyšeli na svobodě. Pak už je čekaly jen roky za zdmi cel na Špilberku. Pojďte to zjistit na vlastní kůži.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.