Úvod > Aktuality > 17. listopad: umění v ulicích, retro výstavy, pionýři a zámek proměněný ve skanzen socialismu

17. listopad: umění v ulicích, retro výstavy, pionýři a zámek proměněný ve skanzen socialismu

Vydáno 14. listopadu 2017 Kultura
Pamětníci vzpomínají a mládež tápe: co se vlastně stalo 17. listopadu? Ať už si připomeneme tragické události v říjnu a listopadu 1939 v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava anebo Sametovou revoluci v roce 1989, vždy v událostech sehráli hlavní roli studenti.
Tak začala i Sametová revoluce: podobně jako letos byl pátek, lidé odjížděli na chalupy a chystali se večer „za kulturou“. Něco ale bylo ve vzduchu: účastníci pietní akce k 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty zamířili z pražského Albertova do centra města a vše vyvrcholilo večerním krvavým zásahem na Národní třídě. Právě tam si můžete 28. výročí sametové revoluce připomenout i letos: bez brutálního mlácení a politických hesel, zato s koncerty kapel, divadlem pro děti, čtením úryvků děl Václava Havla, workshopy či pouličními performancemi.
 

Díky, že můžem!

„Tak trochu jiná oslava listopadu ‘89“ se pod názvem Korzo Národní odehraje v pátek 17. listopadu na Národní třídě, která se na jeden den opět promění v pěší zónu plnou pouličního umění, koncertů a dalších akcí. Přípravy mají v rukou studenti a to hlavní se odehraje od 13 do 22 hodin, pak bude program pokračovat dalšími koncerty tradičně v klubu Rock Café. Ten vznikl krátce po revoluci jako spontánní reakce hudebníků a umělců z bývalého disentu na nově vzniklou svobodu.

Pouliční slavnosti na Národní třídě jsou ale jen jedním z dílků bohaté programové mozaiky Festivalu svobody, který v pátek 17. listopadu nabídne mnohem víc: třeba oblíbený satirický karnevalový průvod Sametové posvícení s obřími maskami, tentokrát pod heslem Toto není kachna, který z náměstí Republiky zamíří přes Kampu k Václavskému náměstí. Přijít můžete také k pomníku obětí komunismu na Újezdě, odkud do centra města vyjde další průvod. Na 17. listopady v českých dějinách se bude vzpomínat i na Albertově a v Národním divadle při udělování cen Paměti národa osobnostem, které se zachovaly statečně při konfliktu s totalitní mocí, a konečně vyvrcholením pražských akcí bude Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, živě přenášený do řady českých a moravských měst.
 

Slavnosti v Havlově obýváku a doma u Kryla

Zajímavou akci chystá na oslavy 28. výročí sametové revoluce Knihovna Václava Havla v Ostrovní ulici: pro návštěvníky tu bude v pátek 17. listopadu otevřený „Obývák Václava Havla“, prostor k setkání, posezení, veřejnému čtení, zakoupení knih, zanechání vlastních vzkazů a dalšímu programu. Havla si můžete přečíst sami nebo si ho poslechnout z úst vybraných osobností; pozvání letos přijali Tomáš Sedláček, Jan Sokol, Martin C. Putna, Robert Čásenský, Monika MacDonagh-Pajerová a další.

S vlastním programem se k Festivalu svobody připojí i další města napříč Českem – třeba Kroměříž, rodiště písničkáře Karla Kryla, hlavního představitele protikomunistického protestsongu v letech normalizace. Součástí celodenního programu bude nejenom volný vstup do jeho expozice, ale i na komorní šansonový podvečer proložený Krylovými verši a na výstavu hudebních nosičů Karla Kryla a Marty Kubišové.
 

Slavte v retro stylu!

Pokud se na listopadový prodloužený víkend plánujete stáhnout na chalupu anebo vyrazit někam do teplých krajů či některé evropské metropole, přejeme vám šťastnou cestu. Možná si ale vyberete z tipů na portálu Kudy z nudy:
Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru bude otevřena 12. září 2014. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů - čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Geofun - 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

Geofun - 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Palác Langhans v Praze

Palác Langhans v Praze

Novorenesanční budova, která je přes sto let spojována s historií a vývojem fotografického řemesla, se nachází v centru Prahy a sousedí s Františkánskou zahradou.

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.

Retroprohlídky na zámku Loučeň

Retroprohlídky na zámku Loučeň

Prohlídky školicího střediska, pivo za 1,70 Kč, mávátka, Tuzex a další vychytávky připomínající doby minulé. Letos se k nim vrátíme ve dnech státního svátku 17. listopadu a následně i v sobotu 18. listopadu.

Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Koncert pro budoucnost

Koncert pro budoucnost

orní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. Program nabitý hudbou a projevy nejznámějších osobností veřejného života bude jedním z vrcholů Festivalu svobody 2018.

Netradiční oslava 17. listopadu na Národní třídě: Díky, že můžem!

Netradiční oslava 17. listopadu na Národní třídě: Díky, že můžem!

Letos se už popáté 17. listopadu promění jedna z nejfrekventovanějších pražských ulic v pěší zónu plnou uměleckých zážitků. 29 let svobody připomene velká pouliční slavnost Korzo Národní.

Festival svobody - 17. listopad

Festival svobody - 17. listopad

Hudba, diskuse, divadlo, čtení, projevy, průvody, přímé přenosy a happeningy nejen v centru Prahy. Festival svobody graduje přípravy i v 36 dalších městech po celé republice. Součástí akce je také unikátní hlasování o stavu republiky.