Úvod > Aktuality > Třicet let svobody: jak budeme letos slavit 30. výročí sametové revoluce?
Zážitky

Třicet let svobody: jak budeme letos slavit 30. výročí sametové revoluce?

  • Vydáno21. února 2019
Třicet let od pádu komunismu v roce 1989 sice budeme slavit až v listopadu, ale už nyní si stojí za to připomenout některé zajímavé akce a výstavy, které budou výročí tří desítek let svobody doprovázet. Těšit se můžete na výstavy, festivaly, průvody a koncerty.
V listopadu to bude třicet let od chvíle, co se studentský pochod vydal z pražského Albertova na Národní třídu. Brutální zákrok tehdy odstartoval vlnu odporu, která vyústila v sametovou revoluci. Její výsledek? Československo se zbavilo totalitního režimu a po jednačtyřiceti letech se vrátilo mezi nezávislé demokratické státy. Sametovou revoluci si připomínáme každý rok sérií průvodů, happeningů a dalších akcí, ale co se chystá na letošní rok?
 

Výstavy od jara až do podzimu

Řadu programů chystá například knihovna Václava Havla. Instituce, která shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz spisovatele a dramatika Václava Havla, prvního demokraticky zvoleného českého prezidenta, zve například na Večery s reportéry, výroční debatní cyklus; v úterý 27. února se bude zabývat tématem Poláci a Češi: 30 let poté.

Překvapivé a dosud neznámé paralely mezi portugalskou karafiátovou revolucí z dubna 1974 a sametovou revolucí z listopadu 1989 ukáže výstava Karafiáty a samet; od dubna do listopadu si ji můžete přijít prohlédnout do Galerie hlavního města Prahy.

Výročí sametové revoluce jako klíčového okamžiku našich moderních dějin připomene také Národní galerie. Výstava Havel na Hrad!, která začne ve Veletržním palácilistopadu, připomene tehdejší události stovkami fotografií.
 

Československý festival

Loňský Československý festival probíhal na pražském Staroměstském náměstí a oslavoval 100. výročí vzniku Československa. Festival pokračuje i letos, ale jinak: tento ročník bude laděný jako oslava 30 let svobody a demokracie. Bude se také konat jinde, a to na Letenské pláni, v místě, které v roce 1989 sehrálo klíčovou roli a kde proběhly masivní demonstrace za svobodu. Přijďte se sem podívat ve dnech od 13. do 15. září!
 

Třicet let od revoluce na Moravě

Výstavu dobových fotografií z listopadu 1989 chystá také Muzeum umění Olomouc, Moravské zemské muzeum pak plánuje vybudování nové stálé expozice k událostem roku 1989 v Brně a okolí; měla by vzniknout v Domě Jiřího Gruši. Tradiční vzpomínkovou akcí na listopadové události let 1939 a 1989 bývá shromáždění studentů brněnských vysokých škol a lampionový průvod Brnem; ani letos o něj určitě nepřijdete. Několik akcí se chystá také ve Znojmě, například Den otevřených dveří radniceneděli 17. listopadu.
 

Listopadové oslavy

Oslavy třiceti let od pádu komunismu budou provázet koncerty, například Sametová 30tkasobotu 16. listopadu v pražské Lucerně. Hlavní hvězdou programu bude Marta Kubišová; ačkoli svou pěveckou kariéru již oficiálně ukončila, zazpívá známý hit Modlitba pro Martu. O den později v neděli 17. listopadu chystá koncert Česká filharmonie: účinkovat budou členové a absolventi Orchestrální akademie.

Téma sametové revoluce bude hlavním motivem Noci divadel v sobotu 16. listopadu, další letní i podzimní akce budou spojené s koncem železné opony na česko-rakouských a česko-německých hranicích.
 
Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla se nachází v suterénu opraveného Starého pivovaru v Kroměříži. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů – čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura