Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice v Praze

Památky
Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.
Na západní špici jednoho z nejstarších pražských ostrovů, Štvanice, stojí výrazná industriální budova secesního vzhledu. Jedná se o budovu s kopulovitou věží postavenou v letech 1903–1914 pro provoz nízkotlaké jezové průtočné vodní elektrárny. Architekt Alois Dlabač se při jejím návrhu inspiroval motivy francouzské zámecké architektury. Jedná se o jednu z nejstarších průmyslových vodních elektráren na Vltavě.
 
Budova je technickou památkou – elektrárna zde byla postavena již koncem 19. století při řešení zesplavnění Vltavy. Tehdy vznikla myšlenka budování malých vodních elektráren, které by dodávaly energii pražským domácnostem a osvětlovaly by město. Vodní elektrárna Štvanice je poslední průtočnou elektrárnou na vodní cestě od Lipna do Prahy. Na západní straně budovy dominuje čtyřhranná pětiposchoďová věž o výšce 22 m. Její poslední patro je kruhové, řešené na způsob altánu, střecha je kopulovitá se špicí výšky 8 m.
 
Stavba komplexu o výkonu 1,42 MW probíhala v letech 1907 až 1913 a prováděla jí firma Müller a Kapsa. Přímo na špičce ostrova je umístěna malá vodní elektrárna, která prošla v roce 1984 komplexní rekonstrukcí. V roce 2002 byla prohlášena kulturní památkou.
 

Pohyblivý jez Štvanice

Pohyblivý jez umístěný nad plavební komorou Štvanice je největším zařízením tohoto druhu v České republice. Doplňuje zdymadlo Štvanice a je zařazen mezi technické zajímavosti města Prahy. Nachází se v zákrutu řeky Vltavy severně od centra Prahy, pod vrchem Letná, na říčním kilometru 50,69. Jedná se o celkem rozsáhlé dílo. Sestává z Helmovského jezu na levém rameni Vltavy, soustavu plavebních komor v levé části pravého ramene a pohyblivého jezu v jeho pravé části. Pod ním je vybudován sportovní kanál Štvanice pro vodní slalom. Z Hlávkova mostu i z okolních nábřeží jsou zajímavé pohledy na řeku, vodní dílo, ostrov Štvanice i na jeho konci umístěnou malou vodní elektrárnu. Zdymadlo Štvanice je upomínka na velkoryse pojatý záměr splavnění Vltavy uvnitř Prahy, realizované v letech 1907-1922.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 8. 2017
17.6.
30.9.
Historické vlaky na trati Česká Třebová - Hanušovice

Historické vlaky na trati Česká Třebová - Hanušovice

Česká Třebová, Východní Čechy
16.6.
1.10.
Výstava Jiřího Slívy PostPoesie

Výstava Jiřího Slívy PostPoesie

Praha 1, Praha
31.5.
1.10.
Výstava Václava Hollara

Výstava Václava Hollara

Praha 1, Praha
26.4.
1.6.
Praha hoří

Praha hoří

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí