Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hvězdárna a planetárium Brno - dotkněte se hvězd

Hvězdárna a planetárium Brno - dotkněte se hvězd

Zážitky
Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školní mládež i pro menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Chcete-li zažít něco výjimečného, pak se vydejte na některé z představení pod umělou oblohou planetária. Jedná se o originální obrazové a zvukové projekce, které seriózně, ale přitom dostatečně srozumitelně a zábavně, vyprávějí nejrůznější "vědecké příběhy". Velké planetárium dokáže zobrazit hvězdnou oblohu tak, jak vypadá z kteréhokoli místa na Zemi, navíc je doplněno soustavou dalších speciálních projektorů. Hvězdárna má také k dispozici funkční malé planetárium slouží těm zájemcům, kteří navštíví Hvězdárnu večer a nemají štěstí na pěkné počasí. Unikátním zařízením je elektronická rozhledna umístěná na kopuli planetária, která umožňuje podrobný pohled na Brno a jeho okolí.

V astronomické pozorovatelně jsou instalovány velké dalekohledy nabízející jedinečný zážitek z pozorování objektů blízkého i vzdáleného vesmíru. Asi hodinové procházky večerní oblohou vedou odborní průvodci. Přírodovědné exploratorium vás zase provede fascinujícím příběhem Sluneční soustavy. Seznámíte se s moderním pohledem na okolí naší planety, sáhnete si na meteorit a s pomocí speciálního projekčního systému budete putovat napříč prostorem. Prohlídka trvá přibližně 45 minut a je vhodná pro návštěvníky jakéhokoli věku. Pro nejmenší návštěvníky uvádíme originální, výpravná pohádková představení, jejichž součástí jsou poutavé příběhy o nebeských tělesech a ukázky vybraných souhvězdí, Měsíce i planet. Zájemcům o hlubší poznání vesmíru se nabízí nejrůznější astrokurzy.

Součástí Hvězdárny je geo-zahrádka se vzorky hornin z Brna a okolí, sluneční hodiny, meteorologická stanice a expozice věnovaná "fenoménu" Kraví hora.

Novou zajímavou expozicí je "Říše mlhovin". Je vytvořena z několika desítek snímků kosmických objektů – nasvícených unikátní technologií.

Od listopadu 2013 se zde otevřelo nové digitárium – jedno z nejmodernějších a největších tzv. hybridních planetárií v Evropě. Ve městě Brně se tak zrodí naprosto jedinečné zařízení, které se do velké míry vymyká klasickým představám o schopnostech a možnostech audiovizuální tvorby a překoná očekávání většiny jeho návštěvníků. Jedinečné zařízení umožní "létat" vesmírem, zobrazit povrchy nejrůznějších kosmických těles, ale zprostředkuje i jiné vědecké vizualizace. Podobná atrakce má po celém světě velký úspěch jak u místních obyvatel, tak přijíždějících turistů.

Princip celého projekčního systému je svým způsobem jednoduchý: sestává z několika datových projektorů, které s pomocí speciální optiky promítnou obraz na celou plochu ve tvaru polokoule s průměrem 17 metrů. Ty pak doplňuje několik přídavných zařízení a nezbytný software.

Obecné informace
Na Hvězdárnu a planetárium Brno se dostanete městskou hromadnou dopravou tramvají č. 4, konečná stanice náměstí Míru/Masarykova čtvrť. Parkování (vhodné i pro autobusy) najdete na náměstí Míru nebo u koupaliště na Kraví hoře. V celé budově je zákaz kouření, do sálů nenoste jídlo ani pití. Vyjma vodicích psů není dovolen vstup zvířatům. Mobilní telefony mohou rušit ostatní. K dispozici máte Wi-Fi připojení zdarma. Prakticky celá budova je bezbariérová, v případě nutnosti požádejte o asistenci v pokladně.

Celý popis
Naposledy změněno: 16. 8. 2018
18.8.
20.8.
Veletrhy Styl a Kabo Brno 2018

Veletrhy Styl a Kabo Brno 2018

Brno, Jižní Morava
7.1.
16.12.
Faunahobby Brno 2018

Faunahobby Brno 2018

Brno, Jižní Morava
14.6.
19.8.
Ex post na Špilberku

Ex post na Špilberku

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí