Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hvězdárna a planetárium Brno - dotkněte se hvězd

Hvězdárna a planetárium Brno - dotkněte se hvězd

Zážitky
Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školní mládež i pro menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Chcete-li zažít něco výjimečného, pak se vydejte na některé z představení pod umělou oblohou planetária. Jedná se o originální obrazové a zvukové projekce, které seriózně, ale přitom dostatečně srozumitelně a zábavně, vyprávějí nejrůznější "vědecké příběhy". Velké planetárium dokáže zobrazit hvězdnou oblohu tak, jak vypadá z kteréhokoli místa na Zemi, navíc je doplněno soustavou dalších speciálních projektorů. Hvězdárna má také k dispozici funkční malé planetárium slouží těm zájemcům, kteří navštíví Hvězdárnu večer a nemají štěstí na pěkné počasí. Unikátním zařízením je elektronická rozhledna umístěná na kopuli planetária, která umožňuje podrobný pohled na Brno a jeho okolí.

V astronomické pozorovatelně jsou instalovány velké dalekohledy nabízející jedinečný zážitek z pozorování objektů blízkého i vzdáleného vesmíru. Asi hodinové procházky večerní oblohou vedou odborní průvodci. Přírodovědné exploratorium vás zase provede fascinujícím příběhem Sluneční soustavy. Seznámíte se s moderním pohledem na okolí naší planety, sáhnete si na meteorit a s pomocí speciálního projekčního systému budete putovat napříč prostorem. Prohlídka trvá přibližně 45 minut a je vhodná pro návštěvníky jakéhokoli věku. Pro nejmenší návštěvníky uvádíme originální, výpravná pohádková představení, jejichž součástí jsou poutavé příběhy o nebeských tělesech a ukázky vybraných souhvězdí, Měsíce i planet. Zájemcům o hlubší poznání vesmíru se nabízí nejrůznější astrokurzy.

Součástí Hvězdárny je geo-zahrádka se vzorky hornin z Brna a okolí, sluneční hodiny, meteorologická stanice a expozice věnovaná "fenoménu" Kraví hora.

Novou zajímavou expozicí je "Říše mlhovin". Je vytvořena z několika desítek snímků kosmických objektů – nasvícených unikátní technologií.

Od listopadu 2013 se zde otevřelo nové digitárium – jedno z nejmodernějších a největších tzv. hybridních planetárií v Evropě. Ve městě Brně se tak zrodí naprosto jedinečné zařízení, které se do velké míry vymyká klasickým představám o schopnostech a možnostech audiovizuální tvorby a překoná očekávání většiny jeho návštěvníků. Jedinečné zařízení umožní "létat" vesmírem, zobrazit povrchy nejrůznějších kosmických těles, ale zprostředkuje i jiné vědecké vizualizace. Podobná atrakce má po celém světě velký úspěch jak u místních obyvatel, tak přijíždějících turistů.

Princip celého projekčního systému je svým způsobem jednoduchý: sestává z několika datových projektorů, které s pomocí speciální optiky promítnou obraz na celou plochu ve tvaru polokoule s průměrem 17 metrů. Ty pak doplňuje několik přídavných zařízení a nezbytný software.

Obecné informace
Na Hvězdárnu a planetárium Brno se dostanete městskou hromadnou dopravou tramvají č. 4, konečná stanice náměstí Míru/Masarykova čtvrť. Parkování (vhodné i pro autobusy) najdete na náměstí Míru nebo u koupaliště na Kraví hoře. V celé budově je zákaz kouření, do sálů nenoste jídlo ani pití. Vyjma vodicích psů není dovolen vstup zvířatům. Mobilní telefony mohou rušit ostatní. K dispozici máte Wi-Fi připojení zdarma. Prakticky celá budova je bezbariérová, v případě nutnosti požádejte o asistenci v pokladně.

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2018
7.1.
16.12.
Faunahobby Brno 2018

Faunahobby Brno 2018

Brno, Jižní Morava
5.3.
3.9.
GeomeTRY

GeomeTRY

Brno, Jižní Morava
3.5.
31.12.
Rok 1918 – co nám válka vzala a dala...

Rok 1918 – co nám válka vzala a dala...

Brno, Jižní Morava
24.5.
Víno z blízka: Vinaři Hustopečska

Víno z blízka: Vinaři Hustopečska

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí