Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Císařská konírna na Pražském hradě

Císařská konírna na Pražském hradě

Památky
Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.
Vstup na Pražský hrad ze severní strany, od Prašného mostu, vede Pacassiho bránou a průchodem, který ukrývá zbytky renesanční brány z mohutných, hrubě opracovaných kvádrů. Po obou stranách Severní brány byly stáje již za Ferdinanda I.

Rudolf II., vášnivý milovník a sběratel koní, dal na jejich místě po roce 1583 stavět nové nádherné stáje, tehdy vysoce oceňované. Muselo být tehdy zbořeno nároží románské hradby a Stará Vikárka, za kterou dal císař svatovítské kapitule náhradní budovu. Byl zde vybudován dlouhý prostor zaklenutý valenou klenbou s výsečemi. Klenba je opatřena sítí nepravých štukových žeber.

Ve 20. století byl prostor na východní straně rozdělen a využíván jako chodba, tělocvična a lakýrnická dílna. V 80. letech začala Kancelář prezidenta republiky připravovat rekonstrukci a tak v jedné části těchto prostor vznikla Obrazárna Pražského hradu, v druhém křídle byla v roce 1993 pro expozice výtvarného umění upravena Císařská konírna. Pro případné koncertní produkce se sem vejdeaž  350 sedících posluchačů.

Celý popis
Naposledy změněno: 20. 10. 2018
1.1.
31.10.
Výstavní projekt Založeno 1918

Výstavní projekt Založeno 1918

Praha 1, Praha
13.9.
31.10.
Invisible Presence na Pražském hradě

Invisible Presence na Pražském hradě

Praha 1, Praha
17.9.
21.10.
100 let hravé architektury

100 let hravé architektury

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí