Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mimořádné prohlídky podzemí na zámku Děčín

Mimořádné prohlídky podzemí na zámku Děčín

Kdy 23. leden 2016 Společenské akce
Vzhledem k rozměrům samotného zámku patří i jeho podzemí mezi nejrozsáhlejší na památkových objektech v České republice. A to ani není podsklepen celý. Prostory pod úrovní terénu disponují pouze jižní a západní křídlo, zatímco severní a východní část byly založeny přímo na skále.
Tato situace vyplynula především z přírodních podmínek. Skalní plošina, na které byl původní hrad vystavěn, se přirozeně svažovala směrem k jihu, proto byly paláce na jižní straně o jednu úroveň hlubší. Na konci 18. století byl problém se sklonem vyřešen umělým násypem, který v jižní části nádvoří dosáhl výšky až 2 metry. Takto se původně přízemní prostory dostaly z jedné strany pod úroveň terénu. Zároveň došlo také ke zrušení tzv. Orlího příkopu, který původně rozděloval nádvoří na dvě části. Ten ovšem nebyl zasypán, nýbrž opatřen klenbou a následně přetvořen na rozsáhlý sklep, který později sloužil jako sklad vína. Zrušena byla také chodba s nástupní rampou, kudy byli původně vyváděni koně z konírny, zřízené na konci 17. století v nejnižší úrovni jižního křídla.

Po dokončení přestavby byly nové podzemní místnosti využívány především ke skladování potravin. V 19. století bychom zde nalezli například prostory pro uchovávání mléka, příruční vinný sklípek atd. Čtyři místnosti v jihozápadním nároží sloužily jako zámecký archiv. Vůbec nejhlubší část sklepů se nachází na západní straně pod hodinovou věží. Již v barokních časech zde byla přímo do skály vytesána soustava místností, které postupně sestupují do nitra skalního masivu. Na severní straně zámku je jediným podzemním prostorem lednice při někdejší zámecké kuchyni. První zmínky o ní pocházejí z 1. poloviny 17. století a ke svému účelu sloužila až do 20. století. Dalším zajímavým a poněkud stranou ležícím prostorem je místnost pod úrovní Dělové zahrádky. K její historii nemáme přesné informace, obecně se soudí, že v dřívějších dobách sloužila jako strážnice.
 
V rámci násypu nádvoří se pod úrovní terénu ocitla také středověká studna, v tu dobu již nepoužívaná. Právě s ní je spojena řada legend, které podzemí děčínského zámku přisuzují ještě větší rozsah než ve skutečnosti má. Velmi populární je zejména pověst o tajné únikové chodbě vedoucí pod Labem. Ve skutečnosti by ovšem zbudování funkční chodby v takto obtížném terénu nebylo v silách tehdejších stavebníků.
 
Správa děčínského zámku připravila na sobotu 23. ledna speciální komentované prohlídky větší části těchto podzemních prostorů. Vzhledem k charakteru místností bude možno vypravit jen několik početně omezených skupin, proto doporučujeme si vstupenky předem rezervovat.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 1. 2016
31.1.
29.5.
Zoologická olympiáda 2018 v Zoo Děčín

Zoologická olympiáda 2018 v Zoo Děčín

Děčín, Severozápadní Čechy
23.4.
27.4.
TýDen Země v ZooŠkole v Zoo Děčín

TýDen Země v ZooŠkole v Zoo Děčín

Děčín, Severozápadní Čechy
11.5.
27.5.
Městské slavnosti Děčín 2018

Městské slavnosti Děčín 2018

Děčín, Severozápadní Čechy
1.5.
31.5.
Zámek patří dětem - státní zámek Benešov nad Ploučnicí

Zámek patří dětem - státní zámek Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na děčínském zámku

Ubytování na děčínském zámku

Děčín, Severozápadní Čechy
Hotel Česká Koruna

Hotel Česká Koruna

Děčín, Severozápadní Čechy