Úvod > Aktuality > Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a do Českého ráje

Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a do Českého ráje

Vydáno 2. června 2017 Zážitky
Není nic jednoduššího než sbalit kolo, svačinu a kamarády a vyrazit někam, kde je hezky. Abyste to k takovým místům měli co nejblíže a nemuseli se trmácet po frekventovaných silnicích, o to se starají cyklovlaky – buď speciální linky anebo vlaky, které vás přepraví i s koly.
Zjistili jsme nejenom to, jaké možnosti se nabízejí ve středních Čechách, ale že dokonce někdy je výhodou nemít vlastní bicykl a raději si ho vypůjčit. Síť cyklopůjčoven Českých drah se stále rozrůstá a víc a víc tratí také nabízí bezplatnou přepravu vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích.
 

Cyklohráček míří do Slaného a na Okoř

O víkendech a svátcích od 25. března  do 29. října jezdí z PrahyHlavního nádraží kolem hradu Okoř až do Slaného výletní vlak Cyklohráček. Je to opravdu vlak speciální, protože se tu zabaví každý. Ve voze plném her lze uspořádat turnaj v dámě nebo piškvorkách, půjčit si hru nebo knížku. Nejmenší staví hrady z kostek, skládají puzzle a malují, cyklisté zaparkují kola a mohou jízdu využít k drobným opravám; nářadí i sady na lepení duší si půjčíte přímo ve vlaku, k dispozici je i kompresor na dofouknutí kol.
 
Letos jezdí Cyklohráček jinudy; z Hlavního nádraží odjíždí v 9.07 a ve 13.07, vyšplhá po atraktivním Pražském semmeringu a pokračuje přes Hostivici, Středokluky a Podlešín do železniční stanice Slaný. Na zpáteční cestu se vydává v 11.01 a 16.57, přičemž každou poslední sobotu zajíždí až do Zlonic. Kapacita vlaku je 76 míst k sezení a přibližně 20 jízdních kol. Samozřejmě cestou můžete kdekoliv vystoupit a vypravit se třeba na Říp, k rotundě sv. Petra a Pavla v Budči, do památníku obce Lidice anebo na prohlídku bunkru Drnov u Podlešína; vstupenku do Muzea studené války a protivzdušné obrany máte jako cestující z Cyklohráčku o 30 % levnější.
 

Cyklovlakem na Kokořínsko

Zalíbilo se vám údolí říčky Pšovky a okolí Harasova, Kokořínsko neboli krajina kolem hradu Kokořína a známé skalní Pokličky? Není nic jednoduššího než se sem vydat dalším speciálním cyklovlakem. Vyjíždí každou sobotu až do 2. října v 8.27 z nádraží Praha-Vršovice a se zastávkami na Hlavním nádraží, v Praze-Vysočanech, Praze-Čakovicích a Neratovicích zamíří do Mělníka (příjezd v 9.16), odkud pokračuje do Lhotky u Mělníka (9.45) a do Mšena (příjezd v 10.09). Kapacita vlaku je 128 míst k sezení, do vozu pro přepravu jízdních kol se vejde přibližně 15 bicyklů.
 
Další výletní tipy podél trasy? Třeba rozhledna na Vrátenské hoře a za pěkných letních dnů skvělé koupaliště ve Mšeně – pokud máte rádi styl art deco, stane se z něj vaše srdeční místo. Zpět ze Mšena se vlak vrací odpoledne kolem 17. hodiny jako Sp 1939, v Mělníce je třeba přesednout na vlak do Prahy.
 

Cyklovlakem do Českého ráje

Novinkou je vlak s vozem pro přepravu jízdních kol, který několikrát během léta vyrazí z Prahy do Českého ráje. Premiéra proběhla začátkem června, další vlaky pojedou v sobotu 1. července, ve svátek 5. července a dále o sobotách 5. srpna, 2. a 9. září. Odjíždí se v 8.27 z Prahy-Vršovic a vlak pojede přes Hlavní nádraží (odjezd 8.38), Prahu-Libeň, Český Brod, Nymburk a Jičín do Turnova. Zpět z Turnova se vydá po stejné trase v 16.41, na Hlavní nádraží přijede v 19.23 a do Prahy-Vršovic v 19.30.
 

Výlety s koly z půjčoven ČD

Víte, že České dráhy vedle stávajících sedmi cyklopůjčoven (Praha-Smíchov s celoročním provozem, od začátku dubna do konce října Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Poděbrady, Nymburk a Neratovice) otevírají nové půjčovny ve stanicích Beroun a Mělník?
 
Ve všech půjčovnách je k dispozici celkem 90 kol. Ve stanicích Praha-Smíchov, Kolín, Kutná Hora a Lysá nad Labem mají i po dvou dětských kolech, ve stanicích Praha-Smíchov a Kolín dvě elektrokola.
 
Vypůjčená kola vám zdarma přepraví v osobních a spěšných vlacích na řadě tratí, například na trati z Prahy do Berouna, z Prahy do Kolína, z Nymburka do Rožďalovic a do Mladé Boleslavi, z Mělníka do Mšena a do Lysé nad Labem, z Kolína do Čáslavi, z Lysé nad Labem do Milovic a z Kutné Hory do Zruče nad Sázavou.
 
Vypůjčená kola můžete také bezplatně uložit v úschovnách, a to ve stanicích Beroun, Čáslav, Karlštejn, Kutná Hora, Libice nad Cidlinou, Mělník, Praha-Smíchov a Velký Osek. Navíc například kola vypůjčená na hlavním nádraží v Nymburce lze vrátit ve stanicích Kolín, Lysá nad Labem nebo Poděbrady. Díky tomu si můžete naplánovat řadu výletů bez nutnosti vracet se do výchozí stanice; podrobnosti najdete na webu www.cd.cz/cdbike.
 
Všechna kola mají předpisovou výbavu a pravidelný servis. Při jejich zapůjčení je nutné podepsat nájemní smlouvu, předložit dva osobní doklady (občanský a řidičský průkaz nebo In Kartu ČD), zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. A pokud jste coby pravidelní zákazníci Českých drah zaregistrovaní do věrnostního programu ČD Body, můžete si za 50 bodů vyzvednout voucher k bezplatnému zapůjčení jízdního kola.
 
Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Absolvovat ji můžete i s nejmenšími dětmi v sedačce či vozíku, většími pak na vlastním kole. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

Krušnohorská železnice Most - Moldava

Krušnohorská železnice Most - Moldava

Železniční trať, po které se můžete dostat do lyžařské oblasti Krušných hor, je kulturní památkou ČR. Trať vede zajímavým terénem, překonává několik hlubokých údolí po pěkných mostech a vede i dvěma tunely. V některých místech u trati lze koupit turistickou známku č. 815 „Krušnohorská železnice“.

Pohodové vodácké  zájezdy na Otavě

Pohodové vodácké zájezdy na Otavě

Zlatonosná říčka Otava je v létě řekou pro rekreační vodáky. Pod Sušicí maličko rozšíří své koryto, zpomalí a stává se oblíbenou, nepříliš náročnou turistickou řekou, i když množstvím svých jezů stále slibuje dostatečné vodácké vyžití. Protéká podél takových jihočeských skvostů, jako je hrad Rabí.

Půjčovna lodí a raftů na Otavě

Půjčovna lodí a raftů na Otavě

Půjčovna lodí Samba nabízí na Otavě ty nejlepší služby pro vodáky. Přímo na naší vodácké základně v Sušici si vypůjčíte kanoi nebo raft a vydáte se vstříc vodáckému dobrodružství. Řeka Otava je jednou z nejčistších řek v republice a není na ní tolik vodáků, jako třeba na Vltavě.

Zaniklá úzkorozchodná trať Ondrášov - Dvorce

Zaniklá úzkorozchodná trať Ondrášov - Dvorce

Na konci předminulého století byla slavnostně zbudována lokálka z Moravského Berouna (dříve Ondrášov) do Dvorců. Vydržela v provozu necelých čtyřicet let a dodnes se zde zachovala řada staveb, která dráhu připomíná. Výlet po bývalé trati je pěknou procházkou nejen pro milovníky vlakové nostalgie.

Zbirožský dvůr - aktivní odpočinek všemi smysly pro malé i velké

Zbirožský dvůr - aktivní odpočinek všemi smysly pro malé i velké

Relaxační areál zahrnuje park a část dvora, kde vzniká prostor pro sousedská setkávání místních i přespolních. Návštěvníci tu najdou klidné místo ke spočinutí i sportovní vyžití v přírodě.Ve Zbirožském dvoře pořádáme společenské akce, svatební obřady v parku s hostinou a ubytováním.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera je řekou mnoha tváří. Patří k našim velkým řekám horského charakteru a je oblíbena vodáky sjíždějícími obtížnější toky. Na horním toku dosahuje extrémní nesjízdné obtížnosti WW VI, která je pro běžné turistické vodáky smrtelně nebezpečná.

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Speciální víkendový vlak Sp 1938 „Kokořínsko“ vyjíždí v letní sezoně každou sobotu z Prahy Vršovic do Mělníka a Mšena. Souprava vlaku je sestavena z motorového vozu a jednoho přípojného vozu upraveného pro přepravu jízdních kol.

Výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce

Výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce

Výletní jízdy parními vlaky v roce 2018.