Úvod > Aktuality > Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a do Českého ráje

Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a do Českého ráje

Vydáno 2. června 2017 Zážitky
Není nic jednoduššího než sbalit kolo, svačinu a kamarády a vyrazit někam, kde je hezky. Abyste to k takovým místům měli co nejblíže a nemuseli se trmácet po frekventovaných silnicích, o to se starají cyklovlaky – buď speciální linky anebo vlaky, které vás přepraví i s koly.
Zjistili jsme nejenom to, jaké možnosti se nabízejí ve středních Čechách, ale že dokonce někdy je výhodou nemít vlastní bicykl a raději si ho vypůjčit. Síť cyklopůjčoven Českých drah se stále rozrůstá a víc a víc tratí také nabízí bezplatnou přepravu vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích.
 

Cyklohráček míří do Slaného a na Okoř

O víkendech a svátcích od 25. března  do 29. října jezdí z PrahyHlavního nádraží kolem hradu Okoř až do Slaného výletní vlak Cyklohráček. Je to opravdu vlak speciální, protože se tu zabaví každý. Ve voze plném her lze uspořádat turnaj v dámě nebo piškvorkách, půjčit si hru nebo knížku. Nejmenší staví hrady z kostek, skládají puzzle a malují, cyklisté zaparkují kola a mohou jízdu využít k drobným opravám; nářadí i sady na lepení duší si půjčíte přímo ve vlaku, k dispozici je i kompresor na dofouknutí kol.
 
Letos jezdí Cyklohráček jinudy; z Hlavního nádraží odjíždí v 9.07 a ve 13.07, vyšplhá po atraktivním Pražském semmeringu a pokračuje přes Hostivici, Středokluky a Podlešín do železniční stanice Slaný. Na zpáteční cestu se vydává v 11.01 a 16.57, přičemž každou poslední sobotu zajíždí až do Zlonic. Kapacita vlaku je 76 míst k sezení a přibližně 20 jízdních kol. Samozřejmě cestou můžete kdekoliv vystoupit a vypravit se třeba na Říp, k rotundě sv. Petra a Pavla v Budči, do památníku obce Lidice anebo na prohlídku bunkru Drnov u Podlešína; vstupenku do Muzea studené války a protivzdušné obrany máte jako cestující z Cyklohráčku o 30 % levnější.
 

Cyklovlakem na Kokořínsko

Zalíbilo se vám údolí říčky Pšovky a okolí Harasova, Kokořínsko neboli krajina kolem hradu Kokořína a známé skalní Pokličky? Není nic jednoduššího než se sem vydat dalším speciálním cyklovlakem. Vyjíždí každou sobotu až do 2. října v 8.27 z nádraží Praha-Vršovice a se zastávkami na Hlavním nádraží, v Praze-Vysočanech, Praze-Čakovicích a Neratovicích zamíří do Mělníka (příjezd v 9.16), odkud pokračuje do Lhotky u Mělníka (9.45) a do Mšena (příjezd v 10.09). Kapacita vlaku je 128 míst k sezení, do vozu pro přepravu jízdních kol se vejde přibližně 15 bicyklů.
 
Další výletní tipy podél trasy? Třeba rozhledna na Vrátenské hoře a za pěkných letních dnů skvělé koupaliště ve Mšeně – pokud máte rádi styl art deco, stane se z něj vaše srdeční místo. Zpět ze Mšena se vlak vrací odpoledne kolem 17. hodiny jako Sp 1939, v Mělníce je třeba přesednout na vlak do Prahy.
 

Cyklovlakem do Českého ráje

Novinkou je vlak s vozem pro přepravu jízdních kol, který několikrát během léta vyrazí z Prahy do Českého ráje. Premiéra proběhla začátkem června, další vlaky pojedou v sobotu 1. července, ve svátek 5. července a dále o sobotách 5. srpna, 2. a 9. září. Odjíždí se v 8.27 z Prahy-Vršovic a vlak pojede přes Hlavní nádraží (odjezd 8.38), Prahu-Libeň, Český Brod, Nymburk a Jičín do Turnova. Zpět z Turnova se vydá po stejné trase v 16.41, na Hlavní nádraží přijede v 19.23 a do Prahy-Vršovic v 19.30.
 

Výlety s koly z půjčoven ČD

Víte, že České dráhy vedle stávajících sedmi cyklopůjčoven (Praha-Smíchov s celoročním provozem, od začátku dubna do konce října Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Poděbrady, Nymburk a Neratovice) otevírají nové půjčovny ve stanicích Beroun a Mělník?
 
Ve všech půjčovnách je k dispozici celkem 90 kol. Ve stanicích Praha-Smíchov, Kolín, Kutná Hora a Lysá nad Labem mají i po dvou dětských kolech, ve stanicích Praha-Smíchov a Kolín dvě elektrokola.
 
Vypůjčená kola vám zdarma přepraví v osobních a spěšných vlacích na řadě tratí, například na trati z Prahy do Berouna, z Prahy do Kolína, z Nymburka do Rožďalovic a do Mladé Boleslavi, z Mělníka do Mšena a do Lysé nad Labem, z Kolína do Čáslavi, z Lysé nad Labem do Milovic a z Kutné Hory do Zruče nad Sázavou.
 
Vypůjčená kola můžete také bezplatně uložit v úschovnách, a to ve stanicích Beroun, Čáslav, Karlštejn, Kutná Hora, Libice nad Cidlinou, Mělník, Praha-Smíchov a Velký Osek. Navíc například kola vypůjčená na hlavním nádraží v Nymburce lze vrátit ve stanicích Kolín, Lysá nad Labem nebo Poděbrady. Díky tomu si můžete naplánovat řadu výletů bez nutnosti vracet se do výchozí stanice; podrobnosti najdete na webu www.cd.cz/cdbike.
 
Všechna kola mají předpisovou výbavu a pravidelný servis. Při jejich zapůjčení je nutné podepsat nájemní smlouvu, předložit dva osobní doklady (občanský a řidičský průkaz nebo In Kartu ČD), zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. A pokud jste coby pravidelní zákazníci Českých drah zaregistrovaní do věrnostního programu ČD Body, můžete si za 50 bodů vyzvednout voucher k bezplatnému zapůjčení jízdního kola.
 
Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Absolvovat ji můžete i s nejmenšími dětmi v sedačce či vozíku, většími pak na vlastním kole. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

Krušnohorská železnice Most - Moldava

Krušnohorská železnice Most - Moldava

Železniční trať, po které se můžete dostat do lyžařské oblasti Krušných hor, je kulturní památkou ČR. Trať vede zajímavým terénem, překonává několik hlubokých údolí po pěkných mostech a vede i dvěma tunely. V některých místech u trati lze koupit turistickou známku č. 815 „Krušnohorská železnice“.

Pohodové vodácké  zájezdy na Otavě

Pohodové vodácké zájezdy na Otavě

Zlatonosná říčka Otava je v létě řekou pro rekreační vodáky. Pod Sušicí maličko rozšíří své koryto, zpomalí a stává se oblíbenou, nepříliš náročnou turistickou řekou, i když množstvím svých jezů stále slibuje dostatečné vodácké vyžití. Protéká podél takových jihočeských skvostů, jako je hrad Rabí.

Půjčovna lodí a raftů na Otavě

Půjčovna lodí a raftů na Otavě

Půjčovna lodí Samba nabízí na Otavě ty nejlepší služby pro vodáky. Přímo na naší vodácké základně v Sušici si vypůjčíte kanoi nebo raft a vydáte se vstříc vodáckému dobrodružství. Řeka Otava je jednou z nejčistších řek v republice a není na ní tolik vodáků, jako třeba na Vltavě.

Zaniklá úzkorozchodná trať Ondrášov - Dvorce

Zaniklá úzkorozchodná trať Ondrášov - Dvorce

Na konci předminulého století byla slavnostně zbudována lokálka z Moravského Berouna (dříve Ondrášov) do Dvorců. Vydržela v provozu necelých čtyřicet let a dodnes se zde zachovala řada staveb, která dráhu připomíná. Výlet po bývalé trati je pěknou procházkou nejen pro milovníky vlakové nostalgie.

Zbirožský dvůr - aktivní odpočinek všemi smysly pro malé i velké

Zbirožský dvůr - aktivní odpočinek všemi smysly pro malé i velké

Relaxační areál zahrnuje park a část dvora, kde vzniká prostor pro sousedská setkávání místních i přespolních. Návštěvníci tu najdou klidné místo ke spočinutí i sportovní vyžití v přírodě.Ve Zbirožském dvoře pořádáme společenské akce, svatební obřady v parku s hostinou a ubytováním.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera je řekou mnoha tváří. Patří k našim velkým řekám horského charakteru a je oblíbena vodáky sjíždějícími obtížnější toky. Na horním toku dosahuje extrémní nesjízdné obtížnosti WW VI, která je pro běžné turistické vodáky smrtelně nebezpečná.

Cyklovlak Kokořínský rychlík a Kokořínský motoráček

Cyklovlak Kokořínský rychlík a Kokořínský motoráček

Speciální víkendový vlak Sp 1938 „Kokořínsko“ vyjíždí v letní sezoně každou sobotu z Prahy Vršovic do Mělníka a Mšena. Souprava vlaku je sestavena z motorového vozu a jednoho přípojného vozu upraveného pro přepravu jízdních kol.

Další aktuality

21.3.
2018
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
3.3.
2018
Ve Vlašimi od března opět otevřelo paraZOO

Ve Vlašimi od března opět otevřelo paraZOO

Střední Čechy | Zážitky