Úvod > Aktuality > Svezte se parní lokomotivou po trati Posázavského pacifiku

Svezte se parní lokomotivou po trati Posázavského pacifiku

Vydáno 30. června 2015 Zážitky
Svezte se o prázdninách parním vlakem Posázavské linky po jedné z našich nejkrásnějších tratí! Letos se nostalgické jízdy po Posázavském pacifiku s programem pro děti i dospělé konají 4. července a 22. srpna.

Pacifik SkochoviceI letos pojedou po trati Posázavského pacifiku zážitkové parní vlaky známé jako Posázavské linky. Romantický kraj s krásnou přírodou je tou nejlepší kulisou, proto si zde užijete historii na kolejích víc než kdekoliv jinde. V čele těchto zvláštních vlaků pojede parní lokomotiva Čtyřkolák vyrobená v roce 1917 a vlak bude sestaven z historických vozů Rybák.

Nejzajímavější stavbou na trase je Žampašský most nedaleko Jílového u Prahy. Tento most patří k nejvyšším kamenným železničním mostům ve střední Evropě. Výška jeho oblouku je 41,73 m a je jen o necelý metr nižší než Nuselský most v Praze. Dále vlak projíždí třemi tunely, což je v historických vagónech osvětlených spoře žárovkami velmi lákavé zejména pro děti.

Pacifik ŽampachZa prohlídku stojí jistě i sázavský klášter s kostelem sv. Prokopa. Historie místa se datuje od roku 1035, kdy zde byl prvním opatem poustevník sv. Prokop a pokračovala až do roku 1763 kdy výnosem císaře Josefa I. byly kláštery zrušeny. Prohlídková trasa s průvodcem zahrnuje severní zahradu se základy románského kostela zasvěceného sv. Kříži již v roce 1070 a prostor před dnešním kostelem s gotickou monumentální architekturou nikdy nedostavěného chrámu Panny Marie a sv. Jana Křtitele ze 14. století.

Navštívit můžete také krásný hrad Český Štenberk, který patří k nejstarším sídlům a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké. Při prohlídce se seznámíte s rodovou historií i způsobem života.

Posázavské linky vyjíždí z nádraží Praha-Braník. Předprodej jízdenek probíhá na nádraží Praha-Braník (denně od 7 do 18 h) a na pražském Masarykově nádraží (denně od 8 do 18 h v mezinárodní pokladně).

Železniční viadukt Žampach

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most na Žampachu je dle některých zdrojů nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě. Nachází se na trati "Posázavského pacifiku" mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem.

Posázavský pacifik - cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský pacifik - cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský Pacifik je externí železniční dopravce působící v Posázaví. Nabízí možnost uspořádání tématického výletu historickým motorovým vozem M 262.045 s přípojným bufetovým vozem Balm, ale i jinými typy historických železničních vozidel a sezónní turistické vlaky a příležitostné jízdy.

Klášter Sázava - pouť za svatým Prokopem

Klášter Sázava - pouť za svatým Prokopem

V rozsáhlém areálu najdete místo pro relaxaci, poučení i mystické rozjímání. Bývalý klášter s bezmála tisíciletou tradicí je doslova prodchnut duchovní atmosférou a dávnými příběhy.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.