Úvod > Aktuality > Stezka na Svatojánské proudy letos slaví 130 let
Příroda

Stezka na Svatojánské proudy letos slaví 130 let

  • Vydáno11. května 2019
Hluboké skalnaté údolí řeky Vltavy s bohatou historií je stále cílem výletníků, kteří touží po trošce romantiky bedaleko hlavního města Prahy. Již roku 1889 zde vznikla první turistická cesta, která spojovala červenou značkou Štěchovice a Svatojánské proudy. V letošním roce tedy trasa slaví 130 let.

ŠtěchoviceSvatojánské proudy jsou jistě jedním z nejkrásnějších úseků Vltavy a jsou oblíbené jak běžnými návštěvníky, tak trempy, kteří zde založili Ztracenku, jednu z nejstarších osad. Tímto místem také prochází naučná stezka Svatojánské proudy s naučnými prvky, dlouhá 8,5 km. Ze Štěchovic ke Svatojánským proudům vedla také nejstarší značená stezka, která zde byla vytyčena 11. května 1889. V letošním roce tedy trasa slaví 130 let a pozorný výletník zde najde i repliky původních cedulí z roku 1890.

Bylo to místo tak krásné, že sem jezdili lidé z Prahy na výlety, ale zároveň tak nebezpečné, že z něj měli všichni voraři respekt. Výstavbou Štěchovické přehrady ve čtyřicátých letech minulého století však došlo k zatopení kaňonu a dramatické splouvání řeky tak pamatují jen naši pradědové a staré fotografie. Co zde však zůstalo, je krásné údolí porostlé dubohabrovými lesy se suťovými poli a vystupujícími skalisky, pod kterými se jako had dnes už líně vine tok Vltavy. Po jejím levém břehu vede již zmíněná naučná stezka.

Původní značkaCestu nově provází 15 zastavení, která se věnují okolní přírodě, ale přenesou vás také do dob minulých. Informační tabule připomínají umění vorařů, kteří se s vory dokázali plavit ze Šumavy až do Německa, dále se věnují také jedné z prvních trampských osad Ztracená naděje (nazývané místními trempy něžně "Ztracenka,"), přírodním zajímavostem v okolí, život v řece, historii obcí Štěchovice a Třebenice i stavby přehrad.

Na děti po cestě čekají různé interaktivní prvky a na bolavé nohy jsou po cestě připravena odpočívadla. Naučné cedule navíc obsahují QR kódy -pomocí chytrého telefonu si tak můžete tyto kódy nahrát a poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie. Stezka, která měří 8,5 km je přístupná po celý rok, avšak je zcela nevhodná pro cyklisty a rodiče s kočárky. Dobrý pozor si zde také musíte dávat při zhoršených klimatických podmínkách, zejména při dešti.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Trampská osada Ztracenka – jedna z nejstarších v republice

Trampská osada Ztracenka – jedna z nejstarších v republice

Trampská osada Ztracená naděje (též Ztracenka) nedaleko Štěchovic je jednou z nejstarších trampských osad v České republice.

Bývalé Svatojánské proudy

Bývalé Svatojánské proudy

Vltavské údolí mezi Třebenicemi a Štěchovicemi, kde řeka asi na 7 km klesala o téměř 20 metrů a díky hlubokému a nepřístupnému údolí plnému kamenů a skal se zde tvořila peřeje, byly odedávna známy jako tzv. Štěchovické proudy, od roku 1722 zvané proudy Svatojanské.

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Další aktuality

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika