Úvod > Aktuality > Praha májová, zelená, kvetoucí a voňavá: nejkrásnější parky a zahrady
Příroda

Praha májová, zelená, kvetoucí a voňavá: nejkrásnější parky a zahrady

  • Vydáno1. května 2023
Jaro je krátké a je škoda neužít si Prahu v těch několika krátkých týdnech, kdy vypadá jako zářící bílá nevěsta. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí, odkud se nabízejí nejhezčí výhledy a kde navíc potěšíte oči, nos i chuťové buňky?

Kouzlo Stromovky

stromovkaAni Pražané křtění Vltavou neznají jména Rozínek, Šestáček, Srpeček nebo Slunečnice, přitom je mnohokrát viděli, seděli u nich na lavičkách nebo v trávě, odpočívali a krmili kachny. Tak se totiž jmenují rybníčky ve Stromovce, zelené kvetoucí oáze v srdci Prahy. Bývalá Královská obora je veřejnosti přístupná od roku 1804 a každý rok sem pěšky, na kole, se psy nebo s kočárky zamíří čtyři miliony lidí. Proč se k nim nepřidat právě teď, když všechno kvete? Tipů jak si užít Stromovku je celá řada: pod klenbou staletých stromů, joggingem, na in-line bruslích anebo při obyčejné procházce s kamarády nebo dětmi.

stromovkaRybníčky s lety vznikaly a zase zanikaly, ten největší nechal vybudovat císař Rudolf II. Jeho plocha prý dosahovala 21 hektarů (pro srovnání, celá Stromovka má zhruba 100 hektarů) a vodou ho zásobovala Rudolfova štola, unikátní a dodnes funkční technická památka. Možná se budete divit, ale i po něm tu něco zbylo: takzvaný Dubový pahorek je pozůstatkem ostrova, uměle navršeného uprostřed hladiny. Stromovka, obklopená rušným městem, si přesto žije svým poklidným tempem; je to místo s jedinečnou atmosférou, které se hodně mění, a to k lepšímu. Opravují se cesty, můstky a mola na rybníčcích, vznikají další dětská hřiště, piknikové louky i venkovní fitness, navíc se můžete na něco dobrého zastavit v restauraci Vozovna (v těchto dnech zde funguje výdejní okénko) a také u několika stánků.
 

Procházka Grébovkou

GrebovkaPark Havlíčkovy sady (Grébovka) inspirovaný italskou renesancí nabízí příjsmnou procházku, unikátní výhledy na Prahu i dobroty ve viničním altánku. Park se rozkládá v Praze 2 na Vinohradech, nedaleko Vršovic a Nuslí. Duchovním otcem Havlíčkových sadů je pražský průmyslník Moritz Gröbe, který nechal tento park vystavět (v letech 1871–1888) v okolí své honosné novorenesanční vily. V parku najdete fontánu s vodní kaskádou, jezírko, pavilony, Gröbeho vilu, sochy i okouzlující umělou jeskyni (grottu). V parku roste přes 120 druhů listnatých i jehličnatých dřevin. A až budete vycházkou unaveni, můžete se posílit dobrotami z kavárny Pavilon Grébovka, která pro vás chystají hotdogy, burgery, grilovaný hermelín i klobásku. Výdej probíhá přes okénko, zahrádka je pro zatím uzavřena.
 

Hradčany v bílém

Pro nejhezčí snímky Pražského hradu a Malé Strany, zarámovaných v záplavě bílých květů, se musíte vypravit na Petřín. A nejkrásnější zákoutí? Zdejší rosarium se teprve probouzí, ale zato Květnice s trvalkami už je v plném květu. I docela obyčejný fotograf dokáže „ulovit“ nádherné záběry v barokní Vrtbovské zahradě a budete-li hledat odpočinek v podobném stylu jako ve Stromovce, dokonalý úkryt před ruchem města vám poskytnou Vojanovy sady. Fantastické výhledy se otvírají také z Riegrových sadů na Vinohradech, Rajská zahrada na Žižkově a starosvětskou atmosférou dýchají Kaizlovy sadyKarlíně. Po loňské rekonstrukci jsou otevřeny zahrady Pražského hraduJižní zahrady Hradu, Královská zahrada i Zahrady pod Pražským hradem.


Pivoňky a další jarní krásky Botanické zahrady v Troji

Botanická zahrada PrahaBotanická zahrada hl. m. Prahy má pro návštěvníky otevřeny venkovní expozice, které v současné době přímo hýří pestrými barvami jarních květin. Jednou s unikátních sbírek zahrady jsou dřevité i bylinné pivoňky, jichž zahrada čítá na 500 položek druhů i kultivarů. Právem jí byla v severní části areálu venkovních expozic vyhrazena rozlehlá Pivoňková louka. V Ornamentální zahradě je k vidění bohatá sbírka jarních cibulovin. Návštěvníci mohou obdivovat širokou škálu barev tulipánů, pestré narcisy, ale i méně známé řebčíky či bledule letní. Nedaleko skalničkového skleníku upoutají pozornost suchomilné a půdopokryvné rostliny. K nejvýraznějším poslům časného jara zde patří především tařičky, koniklece a plamenky, vytvářející zářivé koberce stovek drobných kvítků. V expozici Středomoří v těchto dnech kvetou rozmarýny. Přijďte strávit příjemné chvilky do Botanické zahrady.
Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně. Krásný park je oázou klidu v jinak rušném centru města.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.

Hostivařský lesopark

Hostivařský lesopark

Hostivařský lesopark vznikl v 60. letech minulého století jako rekreační zázemí pro nově budované pražské Jižní Město. Nový les vyrostl převážně na zemědělské půdě v sousedství Hostivařské nádrže.

Královská obora Stromovka v Praze

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Rajská zahrada františkánského kláštera v Chebu

Rajská zahrada františkánského kláštera v Chebu

V areálu františkánského kláštera na stejnojmenném chebském náměstí najdete krásné odpočinkové zákoutí, a to v rajské zahradě ve vnitřním traktu křížové chodby. Rajský dvůr se sice nachází v centru města, přesto je tam úplný klid. Když nikdo z návštěvníků nemluví, panuje zde téměř absolutní ticho.

Kaizlovy sady

Kaizlovy sady

Park v pražském Karlíně dýchá atmosférou přelomu 19. a 20. století. Jsou zde repliky staropražských luceren a laviček, nad jezírkem odpočívá bronzový akt sedící dívky s názvem Vzpomínka.

Zahrada Kinských pod Petřínem

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.

Vojanovy sady v Praze

Vojanovy sady v Praze

Zahrada bývá označována za nejstarší částečně zachovalou zahradu v Praze. Původně byla založena jako klášterní. Obdivovat zde můžete krápníkovou výzdobu kaple sv. Eliáše s nástěnnými malbami či sluneční hodiny ze 17. století.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov se nachází na jihovýchodě Prahy. Byl zřízen roku 1968 a předmětem ochrany jsou především nivy podél meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka včetně Milíčovského lesa s rybníky. Spolu s PP Říčanka je nejstarším pražským přírodním parkem.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Přírodní rezervace Klánovický les

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice.

Císařský ostrov – největší pražský ostrov

Císařský ostrov – největší pražský ostrov

Císařský ostrov leží na Vltavě na pěší trase ze Stromovky do Troje. Na ostrov vedou tři mosty a lávka.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl