Úvod > Aktuality > Podzimní hrnčířské trhy v Berouně proběhnou již tento víkend!

Podzimní hrnčířské trhy v Berouně proběhnou již tento víkend!

Vydáno 5. září 2017 Kultura
A je to tu! Druhý zářijový víkend již tradičně přiláká milovníky hrnčířského řemesla. Na své si přijdou fanoušci užitkové, zahradní i dekorativní keramiky, porcelánu, ale také dobrého jídla, různých delikates a pití. Hlavním místem veškerého dění bude Husovo náměstí v Berouně, a také přilehlé malé uličky Kolářská a U Pražské brány. Za tradiční i netradiční keramikou se tedy vypravte o víkendu 9. a 10. září. V sobotu se knají od 8 do 18 hod. a v neděli od 9 do 17 hodin. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program, včetně otevřených berounských památek, které se připojují k letošnímu Dni evropského dědictví.
Berounské trhyI letošní, již XXI. Hrnčířské trhy, předvedou na 300 českých i zahraničních keramiků a hrnčířů, kteří jsou přímo autory svých výrobků, a především dodržují původní technologii výroby. Návštěvníci se mohou těšit na ruční práce, kvalitní funkční a užitkovou keramiku, krásné tvary a dekor i starodávné, léty prověřené, různé formy keramiky ještě našich babiček a prababiček. Objevíte zde lidovou kermaiku či ještě starší, jako jsou zakuřované vázy, inspirované dobou Keltů, moderní keramiku nebo dokonce designový porcelán a současnou autorskou tvorbu.

KeramikaJiž dvacet jedna let jsou Hrnčířské trhy v Berouně významnou součástí oslav Dnů evropského dědictví. Kromě otevřených berounských památek bude určitě stát za prohlídku místní radnice, Muzeum Českého krasu v Jenštejnském domě, Duslova vila, obě berounské brány a další. Mezi keramiky se vám představí na 30 zahraničních vystavovatelů z Evropy, kteří budou reprezentovat kulturu své země. I letos bude tvořit nejpočetnější skupinu Maďarsko, Slovensko, Polsko, Německo, Bulharsko a Rumunsko. Mezi ty, kterým se v Berouně zalíbilo, a opět přijedou, patří Thomas Thunig z Německa, Konrád Boksa a Boleslawická keramika VENA z Polska, Anna Erdos, Monika Mérei a Tóth Gábor z Maďarka. Poprvé uvidíte například maďarský porcelán, jehož autorem je Sándor Somogyi.


Gurmánská potěšení

JídloPo oba dny připravilo pro návštěvníky Městské kulturní centrum Beroun rovněž bohatý hudební program. Odehrávat se bude nejen na hlavním pódiu uprostřed náměstí, ale i ve vinném koutku či na Náměstí J. Barranda. Koncertovat budou kapely jako Klecklezmerova kapela či Švajneraj, hrající písně ze staropražských lokálů. Nebudou chybět kvalitní vína ani mladý burčák od moravských vinařů či  vína ze střediska Mělník – Chloumek, České zemědělské univerzity v Praze.

Plody mořeGurmány a milovníky nejrůznějších delikates potěší francouzské mořské plody restaurace La Boucherie & Bistrot M či řecké speciality, olivy a sýry ze Středomoří. Dominovat však přeci jen bude, jako vždy, tradiční česká kuchyně. Vaše chuťové buňky pohladí staročeští krčmáři, tradiční selátko, buřtíky, klobásky, moravské uzené, slovenské halušky, grilovaná zelenina a pivečko. Příznivci zdravého stravovaní se mohou těšit na bio hamburgery, makrobiotické dobroty a šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny ze Smoothie baru. Těšit se můžete na vynikající kávu od Coffee imrvére, které pro vás připraví domácí poctivé quiche, panini, koláče, bábovky, dortíky a další malé dobroty. Poprvé budete moci ochutnat domácí sladké i slané koláče, dorty a barevné macarones z cukrárny a pekárny PetriSimo, která veškeré své produkty vyrábí z čerstvých surovin a s individuální péčí. Určitě to pocítíte na jejich chuti - žádné zmražené a rozpečené pečivo, vyrobené ve velkovýrobě.
Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.

Městské hradby v Berouně

Městské hradby v Berouně

Raně gotické hradby královského města založil roku 1295 Václav II., v 15. a 16. století byly zmodernizované a dodnes se dochovaly ve velkých úsecích. Většinou jsou volně přístupné jako součást parkové úpravy, mimo to se zachovaly dvě věžovité brány.

Podzimní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2018

Podzimní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2018

XXII. ročník přehlídky hrnčířů a řemeslníků. Vedle tradičních řemesel se tentokrát představí mistři kovotepci i vinaři. Trhy jsou proslulé také dobrým jídlem a pitím.

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.