Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít historický den na hradě Zvířetice

Nenechte si ujít historický den na hradě Zvířetice

Vydáno 14. září 2017 Památky
V sobotu 16. září ožijí zříceniny hradu Zvířetice vystoupením skupin historického šermu, historického tance, gotickou hudbou a orientálními tanci. Nebude chybět ani lidový jarmark nebo speciální prohlídky hradu.
ZvířeticeV sobotu 16. září 2017 se na hradě Zvířetice u Bakova nad Jizerou koná Historický den. Po celý den, od 14 do 18 hodin bude na hradě probíhat bohatý a pestrý program, v němž se například představí skupina historického tance, gotická hudba, orientální tanečnice, lidová řemesla, dobové kostýmy a mnoho dalšího. Nebude chybět samozřejmě ani staročeské občerstvení plné lahodného jídla a osvěžujících nápojů.

Nejstarší část původního hradu vznikla v období 1318, kdy je v souvislosti s ním uváděn Zdislav, pocházející z mocného rodu Markvarticů. Jeho synové se již psali "ze Zvířetic". Členové rodu pak vlastnili Zvířetice až do roku 1504. Někteří z nich prošli úspěšnou kariérou v církevních řádech. Podporovali mistra Jana Husa, stavěli se negativně k existenci husitských polních vojsk, v pozdějších dobách členové rodu stáli na straně krále Jiřího z Poděbrad proti jeho domácím i zahraničním nepřátelům.

ZvířeticeV roce 1528 přešel hrad do vlastnictví rodu Vartemberků, kteří přistavěli nové obytné budovy a spolu s dalšími přestavbami proměnili hrad na renesanční zámek. Existenci hradu ohrozil požár roku 1693, jehož následky byly sice ještě odstraněny, ale po druhém požáru roku 1720 přestal být zámek obýván. Z bývalého hradu a pozdějšího zámku tak do dnešní doby vydržely jen zdi paláců, část věže a zbytky hradeb.

Zvířetice jsou hradem volně přístupným a z hradní věže je nádherný výhled na vrch Baba a na opačné straně až na hrad Bezděz.
Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice, které v současnosti spravuje samotné město Bakov nad Jizerou. Zřícenina je volně přístupná po celý rok, v letním období je obývána dětskými tábory. Její okolí je vhodné k pěším i cyklo výletům.