Úvod > Aktuality > Den železnice se koná již tuto sobotu!

Den železnice se koná již tuto sobotu!

Vydáno 14. září 2018 Zážitky
Tradiční svátek všech příznivců železniční techniky připadl v roce 2018 na několik zářijových víkendů. V sobotu 15. 9. se Den železnice bude slavit v Jeseníkách, České Třebové a v Praze. Zábavný program pro celou rodinu, zahrnuje přehlídku parních i historických motorových vlaků, jízdy "pod parou", přehlídku nové techniky a další zajímavosti. Národní den železnice připadl letos na sobotu 22. září a budou jej hostit České Budějovice.
Mezi pražským smíchovským nádražím a Uhříněvsí budou v sobotu 15. září připraveny pravidelné jízdy zvláštních vlaků, komentované prohlídky, jízdy po vlečce Metrans v Uhříněvsi, doprovodný kulturní program i zábava pro nejmenší návštěvníky, pro něž bude k dispozici také kinovůz i Vláček hráček.

Olomouc oslaví 130. výročí trati Lipová Lázně – Glucholazy a k této příležitosti se také uskuteční jízdy zvláštními vlaky do Šumperka a zpět.

V Pardubickém kraji poté můžete oslavit regionální Den železnice v České Třebové spojený s výročím 170 let trati BrnoČeská Třebová, jehož součástí bude mimo jiné i jízda parního vlaku na této trati.
 

Národní den železnice v Českých Budějovicích

Národní den železniceV sobotu 22. září 2018 se v Českých Budějovicích koná Národní den železnice, který bude tematicky laděn k oslavám 100. výročí vzniku Československé republiky a státních drah. Na místě bude možné zhlédnout expozici mapující historii železnice v Českých Budějovicích. Při Národním dni železnice proběhne také veřejná prezentace unikátního "Prezidentského vlaku".

Výstava o historii železnice proběhne v prostorách železniční stanice České Budějovice, a to v čekárně v prvním patře. Zde bude k vidění také modelové kolejiště KŽM ČB, 3D model starého nádraží Budweis z roku 1871 a model parní lokomotivy z roku 1868. Výstavu bude možné navštívit od pátku 21. 9. do neděle 23. 9. 2018.

Exkluzivní světelná show plná historických lokomotiv se uskuteční 22. 9. také v depu kolejových vozidel. Jedninečná světelná přehlídka proběhne od 20:00 na točně Světa historie. Nabídne více jak desítku historických exponátů v na míru připraveném scénickém osvětlení, které zohledňuje také kontext historických událostí.
 

Dny železnice poslední zářijový víkend

VlakPoslední zářijovou sobotu (29. 9.) přivítají železniční fanoušky také na hlavním nádraží v Ostravě a v Bohumíně. Nenechte si ujít jízdy parními vlaky po okolí Ostravy nebo jízdy po vlečkách AWT.

Brněnský den železnice (29. 9.) nabídne kromě zvláštních jízd například i bohatý doprovodný program při Boskovických slavnostech a nudit se nebudete ani v Plzeňském kraji. Ten letos slaví v Horažďovicích (28. 9.), kde bude kromě nostalgických jízd připravena také výstava historických lokomotiv a drezín.
Den železnice v Ostravě

Den železnice v Ostravě

Regionální oslavy svátku železničářů se uskuteční v sobotu 29. září v areálu ostravského hlavního nádraží a jeho okolí. Těšit se můžete na atraktivní jízdy zvláštními vlaky a zajímavý doprovodný program s jízdami parních vlaků "ostravské kolečko".

Národní den železnice v Českých Budějovicích

Národní den železnice v Českých Budějovicích

V sobotu 22. září 2018 se v Českých Budějovicích koná Národní den železnice, který bude tematicky laděn k oslavám 100. výročí vzniku Československé republiky a státních drah. Na místě bude možné zhlédnout expozici mapující historii železnice v Českých Budějovicích.

Oslavy Dne železnice v Českých Budějovicích

Oslavy Dne železnice v Českých Budějovicích

Letošní ročník Národního dne železnice budou hostit České Budějovice. Tradiční oslava kolejové techniky zavítá dne 22. září do střediska oprav kolejových vozidel v jihočeské metropoli. Těšit se můžete na klasické rozložení do tří světů.

Prezidentský vlak na cestách

Prezidentský vlak na cestách

Nahlédněte do interiéru komfortních salonních vozů, které vozily naše prezidenty. Národní technické muzeum ve spolupráci s Českými drahami připravilo putovní vlakovou výstavu „Prezidentský vlak“ mapující historii cestování prezidentů.