Úvod > Aktuality > Křivořezání opět obsadí hrad Křivoklát

Křivořezání opět obsadí hrad Křivoklát

Vydáno 26. července 2018 Kultura
Portál Kudy z nudy vás zve na řezbářské sympózium Křivořezání na hrad Křivoklát. Tradiční setkání několika desítek řezbářů s prodejní výstavou a ukázkami vyřezávání pro veřejnost se letos koná již podvacátétřetí a probíhá od neděle 29. července do sovboty 4. srpna na dolním nádvoří.

Každý rok mají umělecká díla vzniklá na hradě jiný motiv – jednou to byly staré pověsti české, pak zase alchymistické téma s ústřední postavou Edwarda Keleyho, šarlatána (a možná i trochu alchymisty), který žil na dvoře Rudolfa II..

Během letošního ročníku Křivořezání se můžete těšit na ukázky výroby kartáčů, práce na hrnčířském kruhu i kovářského řemesla.

Po celý týden bude možné sledovat při práci na I. nádvoří 30 řezbářů a v galerii bývalého Purkrabství zhlédnout stálou výstavu řezbářských prací z předešlých ročníků.

Vláčkem na Křivořezání

V sobotu 4. 8. proběhne v rámci Křivořezání svátek řemesel, při němž bude dán prostor také ostatním tradičním řemeslům. Na nádvoří hradu se tak setkáte s hrnčířkou, tkadlenou, švadlenou, výrobcem slaměných ošatek, drátenicí, pekařkou, ale také se skláři, výrobci dřevěných hraček a dokonce i s tesařem, kovářem a podkovářem. Téměř všichni řemeslníci také dají v kreativních dílničkách prostor tvořivým návštěvníkům a dětem. Letošní 23. ročník Křivořezání zakončí 4.8.2018 Hradišťan & J. Pavlica, oblíbené hudební uskupení s nezvykle širokým žánrovým záběrem.

Vstupné na Křivořezání v týdnu 29. 7. - 4. 8. je jednotné za 60 Kč. Při zakoupení vstupenky na libovolnou prohlídku hradu a všechny děti do 6 let zdarma.

 

Noir Film Festival opět na Křivoklátě

Přestože na definici filmů ve stylu noir si už vylámal zuby nejeden odborník i fanoušek, mají tato díla svou diváckou přehlídku – Noir Film Festival. "Trochu jiná" filmová přehlídka se poprvé konala v srpnu 2013 na hradě Kokořín, další ročníky se však přesunuly na dnešní místo, na královský hrad Křivoklát. Proběhne od čtvrtka 23. do neděle 26. srpna a nevšední kulturní zážitky můžete spojit s výlety do krásné přírody Křivoklátska – třeba do zdejších hlubokých lesů, po trase naučné stezky U Eremita, k rozhledně na Velké Bukové anebo k nádherným vyhlídkám do údolí Berounky.

Noir Film Festival 2018 na Křivoklátě

Noir Film Festival 2018 na Křivoklátě

6. ročník filmové přehlídky amerických, ale i evropských a českých filmů noir situované do prostředí středověkého hradu Křivoklát. Akce nabízí nevšední filmové projekce v historických prostorách hradu, jejichž atmosféra umocňuje vizuální dojem uváděných snímků.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až do Prahy.

Křivoklátsko - kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko - kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Křivoklátské okruhy - vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy - vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy jsou systémem atraktivních silničních cyklistických tras různé obtížnosti využívajícím komunikace s minimálním provozem a současně kvalitním povrchem pro pohodlnou a co možná nejbezpečnější cyklistiku.