Úvod > Aktuality > Kde to letos lítá? aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Kde to letos lítá? aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Vydáno 15. května 2018 Příroda
Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
S čím byste měli počítat? Například že i když se sokolníci snaží dodržet slíbené začátky leteckých ukázek, nemusí se to vždy podařit – je to práce se zvířaty, která si občas postaví hlavu a je jim jedno, že organizace UNESCO před časem zařadila sokolnictví na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva. Leccos také může pokazit déšť, bouřky nebo větrné počasí. Věřme ale, že všechno bude v pořádku a vy, sokolníci i dravci budete náramně spokojení. Kdo by se ale dravců mohl bát, to jsou vaši domácí mazlíčci; v jejich zájmu je raději nechte doma.
 

Dravci na zámku Lednice

Společnost Zayferus létá v lednickém zámeckém parku již osmnáct let; výklad o dravcích je srozumitelný, vtipný, naučný i poutavý a prostorná louka obklopená stoletými duby a divokými lužními lesy je pro sokolnická představení přímo ideální. Najdete ji snadno, u zámku pod skleníkem se dáte doprava a podél vody je to přibližně sedm minut chůze.

Nikde jinde se nelétá častěji než v Lednici; představení se koná vždy o víkendech dvakrát denně ve 12 a 14 hodin až do konce října, ovšem když je škaredě, létá se jen jednou, a to ve 13 hodin. Nejčastěji uvidíte dravce během letních prázdnin, kdy se představení koná denně kromě pondělí ve 12, 14 a 16 hodin. Po zhruba hodinovém programu se každý může nechat vyfotografovat s dravcem na ruce a při odchodu pak zaplatíte podle toho, jak jste byli s představením spokojení.
 

Dravci na zámku Sychrov

Zamíříte při toulkách Českým rájem na romantický zámek Sychrov? Ukázky sokolnictví probíhají v zámeckém parku. V květnu 20. 5., v červnu 10. a 24. 6. a v září 9. a 23. 9. Během prázdninových měsíců (červenec a srpen) se ukázky konají každou neděli.

V ceně vstupného (50 Kč pro dospělé, 40 Kč pro děti od 6 do 15 let, prckové do 6 let zdarma) je i prohlídka stálé expozice dravých ptáků a sov v zámeckém parku a pro zájemce také fotografování s dravci.
 

Ukázky přeletů dravců a sov v oboře Žleby

Na park pod zámkem Žleby navazuje obora, proslulá chovem bílých jelenů. Její součástí je i takzvaná ukázková obůrka, kde můžete vidět výběhy s muflony, daňky, siky, srnčí zvěří a divočáky, expozici dravců a sov, jeleny při krmení a také sokolnické ukázky. Areál je otevřený denně až do konce září od 10 do 18 hodin, krmení jelenů a ukázky dravců v letu se pořádají v květnu, červnu a září vždy o víkendech od 12 a 15:30, během letních prázdnin pak každý den kromě pondělí ve stejných časech. Vstupenka pro dospělé stojí 50 Kč, pro děti, studenty a seniory 40 Kč, děti do tří let neplatí nic, přímo v areálu obůrky také najdete bufet s občerstvením.
 

Dravci na zámku Milotice

Výr velký, sova pálená, sokol stěhovavý, sokol lovecký, raroh velký, poštolka obecná, jestřáb lesní, sýček obecný, káně Harrisova, káně lesní a orel skalní na vás jako každý rok čekají i letos v jízdárně u zámku Milotice. S dravými ptáky se můžete vyfotit nebo si vyzkoušet přílet dravce na ruku; pro dospělé je tahle zábava za 30 Kč, pro rodinu za 100 Kč. A když už tu budete, nezapomeňte na kostýmové prohlídky – na zámku vám pomohou obléct se do historického kostýmu a v něm se pak půl hodiny můžete procházet francouzskou zahradou, anglickým parkem nebo po nádvoří a fotografovat se dle libosti. Do zámeckých interiérů se v kostýmech nechodí, výjimkou jsou pouze kostýmové školní prohlídky v květnu a červnu.
 

Dravci a sovy v zoo Jihlava

Není to sice hrad ani zámek, ale ukázky výcviku dravců a sov můžete celou sezonu od května do konce září vidět také v zoologické zahradě Jihlava. Program probíhá v prostoru před australskou farmou denně mimo pondělí od 11 a od 15 hodin pouze za příznivého počasí, k vidění je přibližně 25 dravců a sov v patnácti druzích. Kdo má zájem, ten se může s dravcem na ruce nechat vyfotografovat.
 

Akce s dravci a sokolníky

Na Točníku se potkáte nejen s dravými ptáky, ale také s mláďaty domácích zvířat. Akce nazvaná Hrad zvířat probíhá 14. až 26. května a čekají na vás prasátka, jehňátko, kůzle, kuřata, housata a kachňata.

Pokud se v úterý 3. července vypravíte na zámek Mnichovo Hradiště, můžete vidět sokolníka a jeho dravce, tedy výstavu dravých ptáků s letovými ukázkami. Programy začínají v 11 hodin a mezi 14 až 15 hodinou.

Během prázdnin se opět můžete setkat s paní Věrou Gilovou a jejími dravci na nádvoří hradu Křivoklát. V červenci se s ní představí také šermíři, kteří doplní program na I. nádvoří. Program začíná vždy po 10. hodině dopolední a končí po 16. hodině.
Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice. Muzeum má společnou vstupenku se sousední Zoo Hluboká, takže je ideálním cílem i pro rodiny s dětmi.

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Dravci na zámku Sychrov

Dravci na zámku Sychrov

Sokolnické ukázky na zámku Sychrov v sezóně 2018 probíhají v měsících duben (8. a 22.), květen (13. a 20.), červen (10. a 24.) a září (9. a 23.). Během prázdninových měsíců (červenec a srpen) se ukázky konají každou neděli.

Letové ukázky dravců na zámku Lednice

Letové ukázky dravců na zámku Lednice

Lednický zámecký park je nejprestižnějším místem na ukázky dravců v Evropě. Kdo má rád přírodu a chce svým dětem ukázat něco originálního, ať zajede na dravce do Lednice! Celý park je stejně jako sokolnictví zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Sokolník a jeho dravci na zámku Mnichovo Hradiště (1)

Sokolník a jeho dravci na zámku Mnichovo Hradiště

Výstava dravých ptáků s letovou ukázkou v 11 a ve 14 hodin (v případě vysokých teplot v 15 hodin). Vystavení dravci: raroh, káně, poštolka, výr a další.

Lovecká slavnost Jana Františka na zámku Stekník

Lovecká slavnost Jana Františka na zámku Stekník

Přijměte pozvání na letošní srpnovou Loveckou slavnost hraběte Jana Františka na nádvoří zámku Stekník.

Myslivecká Třeboň 2018

Myslivecká Třeboň 2018

Dne 11. srpna proběhnou v Třeboni myslivecké slavnosti. Návštěvníci budou moci poznat myslivecké zvyky a tradice.

Ukázky přeletů dravců a sov v oboře Žleby

Ukázky přeletů dravců a sov v oboře Žleby

V areálu obůrky je možné shlédnout i ukázky výcviku dravců a sov. V červenci a srpnu denně kromě pondělí, v květnu, červnu a září pak pouze o sobotách a nedělích. Ukázky začínají vždy v 12:00 a 15:30 přikrmováním bílých jelenů, na které navazuje sokolnický program.

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.