Úvod > Aktuality > Filmový festival láká do Sokolova - letos na téma Konec

Filmový festival láká do Sokolova - letos na téma Konec

Vydáno 13. října 2017 Zážitky
Film Sokolov se letos po letech navrací do prostor Městského domu kultury Sokolov na náměstí Budovatelů blízko historického centra města. Každý rok festival zastřešuje jedno ústřední téma, v letošním roce jím bude Konec. Rozmanitý program nabídne od 13. do 15. 10. 2017 celovečerní, krátké i dokumentární snímky z celého světa, zajímavý seminář i výlet do okolí Sokolova. Dveře MDK i festivalu jsou otevřeny každému, vstup na všechny součásti programu je zdarma.

Film v SokolověKaždý ročník festivalu Film Sokolov je zastřešen jednotícím tématem propojující jak dramaturgický výběr filmů, doprovodný program, ale třeba i grafiku a filmovou znělku. Tématem pro rok 2017 je Konec.

Happy end. Vyústění. Katarze. Jestli je něco společné všem filmům, je to konec. A nejen jim. Končí filmy, končí cesty, končí vztahy, končí životy. Závěrečné titulky, návraty, rozchody, smrt. Žádný příběh není nekonečný, jen některé se mohou znova opakovat v nekonečném cyklení a lidské nepoučitelnosti. Ale na konci tunelu bliká jedno klišé: po každém konci totiž přijde začátek něčeho nového. Konce, ať už ty happy, nebo ne-happy, jsou vlastně přerodem nutným pro začátek toho, co má přijít. Lepšího, horšího, stejného, jiného, ale hlavně nového. A proto je potřeba přijímat nejenom začátky, ale i konce jako to, co hýbe našimi životy kupředu a nenechává nás navěky čekat uprostřed zápletky.
 

A na co se letos můžete těšit?

SokolovMezi výrazné festivalové snímky patří sobotní večerní projekce muzikálu Zrodila se hvězda nebo krátký animovaný film Happy End režiséra Jana Sasky, který se dostal do užšího výběru na Oscary. Pro náročné diváky pak bude hlavním filmem první snímek programu Slovo C. T. Dreyera.

Z nedělního programu bychom rádi upozornili na tradiční výlet po okolí Sokolova s panem Vladimírem Bružeňákem, zveme také na výstavu pohřebních uren, kterou můžete navštívit po celé trvání festivalu. V přednáškovém programu se bude Hana Prokšová věnovat Konci češtiny v Čechách? a tomu, zda už je s naší mateřštinou amen. Petr Szczepanik, stěžejní persona studií filmové vědy na FF UK, poodhalí Filmové konce filmu. Přednáška si z různých projevů reflexivity a autotematičnosti vybere ty, které prorokují, alegorizují či oplakávají konec kinematografie jako konec jedné éry – konec, který v sobě zároveň skrývá zárodek něčeho nového, ať už je to období úpadku vizuality, nebo jiné, radikálnější umění.

Film Sokolov se letos po letech navrací do prostor Městského domu kultury Sokolov na náměstí Budovatelů blízko historického centra města. Dveře MDK i festivalu jsou otevřeny každému, vstup na všechny součásti programu je zdarma.

Další aktuality

1.6.
2018
Karnevalový rej zaplní o víkendu Karlovy Vary

Karnevalový rej zaplní o víkendu Karlovy Vary

Západočeské lázně | Zážitky
15.3.
2018
Proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Západočeské lázně | Zážitky