Úvod > Aktuality > Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře si nově prohlédnete z vnitřních balkonů

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře si nově prohlédnete z vnitřních balkonů

Vydáno 14. února 2018 Památky
Hlavní novinkou v kutnohorské katedrále svaté Barbory je letos celoroční zpřístupnění vnitřních balkonů, takzvaných empor, které byly v předchozích letech přístupné pouze část roku. Se vstupenkou tak lze nyní navštívit nejen přízemí a kapli Božího těla vedle chrámu, ale také vnitřní balkony, z nichž si můžete prohlédnout chrám z ptačí perspektivy.
Kutná Hora - chrám sv. BarboryŘímskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora letos připravila pro návštěvníky kutnohorského chrámu svaté Barbory úpravu prohlídkových okruhů. Základní okruh zahrnující přízemí chrámu sv. Barbory a kapli Božího Těla se letos rozšířil o prohlídku empor (vnitřních balkonů), kam si bylo třeba v minulém roce koupit samostatnou vstupenku. Novinkou je také jejich celoroční zpřístupnění a rozšíření zdejší expozice. Velmi zajímavá výstava seznamuje na emporách s vývojem stavby chrámu a s venkovní výzdobou, která běžným okem není vidět.

Spojením prohlídkových okruhů došlo k úpravě výše vstupného: 120 Kč zaplatí dospělí, 90 Kč senioři od 65 let a studenti od 15 do 26 let, 50 Kč děti od 6 do 15 let a držitelé průkazu ZTP, děti mladší 6 let zdarma.

V letošní turistické sezoně se chrám sv. Barbory opět zapojí do řady kulturních a společenských akcí, mimo jiné do Noci kostelů (25. 5.), Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora (2. – 10. 6.), Královského stříbření (23. 6.), Kutnohorského léta (1. 7. - 31. 8.) a Dnů evropského dědictví (8. a 9. 9.) Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře si loni prohlédlo přes 340 tisíc turistů, meziročně téměř o devět procent více. Byla to dosud největší návštěvnost této památky.
 

S Trojvstupenkou do více památek

Kutná HoraV rámci spolupráce s ostatními subjekty v Kutné Hoře je i letos možné zakoupit si společnou vstupenku (tzv. „Trojvstupenku“) zahrnující kromě rozšířeného prohlídkového okruhu chrámu sv. Barbory také kostel Všech Svatých s kostnicí a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Trojvstupenka letos stojí 220 Kč dospělé a 155 Kč seniory od 65 let a studenti od 15 do 26 let.

Arciděkanství spravuje kromě chrámu sv. Barbory také další památky, které v turistické sezóně otevírá pro veřejnost: kostel sv. Jakuba je otevřen zdarma, do kostela Matky Boží Na Náměti je vstupné 10 Kč, do kaple Božího Těla je pro samostatný vstup vstupné 10 Kč  a do kostela Nejsvětějšího srdce (u kláštera sv. Voršily) je vstup zdarma. Tento kostel je však vyhrazený k osobní modlitbě.
Chrám sv. Barbory Kutná Hora - gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora - gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Objekt kaple Božího těla se nachází v těsné blízkosti chrámu svaté Barbory a zcela jistě stojí za zhlédnutí. Kromě působivé atmosféry, kterou vyvolává nádherný halový prostor vrcholně gotického slohu, lze příležitostně zhlédnout i vystavovaná umělecká díla.