Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Památky
Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Pražský hrad je návštěvníkům otevřen celoročně a vidět mohou: Starý královský palác, stálou expozici Příběh Pražského hradu, Baziliku sv. Jiří, Ústav šlechtičen, Zlatou uličku s věží Daliborkou, Obrazárnu Pražského hradu, Prašnou věž a Svatováclavskou vinici. Poznejte historii České země i vy!

Pražský hrad byl založen pravděpodobně již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 000 m² a je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Budovy Pražského hradu zastupují všechny architektonické styly minulého tisíciletí. Dominantní stavbou areálu Pražského hradu je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, která je také místem odpočinku mnoha českých králů a jsou zde uloženy také české korunovační klenoty. Základní kámen položil roku 1344 Karel IV. V souvislosti povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Hlavním architektem byl Matyáš z Arrasu, později po jeho smrti pak Petr Parléř.
 

Co lze na Pražském hradě ještě vidět?

Dalšími návštěvnickými objekty areálu hradu jsou např. Klášter sv. Jiří s přilehlou Bazilikou sv. Jiří, Kaple sv. Kříže, Kostel Všech svatých, Starý královský palác, Prašná věž (Mihulka), expozice Příběh Pražského hradu, Zlatá ulička s věží Daliborkou, Obrazárna Pražského hradu, Rožmberský palác. Ty jsou přístupné od 9:00 do 17:00 hodin. Velmi navštěvovaná je také Jízdárna Pražského hradu, v současnosti významná pražská výstavní síň, kde jsou pravidelně pořádány výstavy nejvýznačnějších umělců.

Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá vždy v 12:00 hodin na 1. nádvoří, střídání na stanovištích probíhá každou celou hodinu od 7:00 do 20:00 hodin.

Zahrady Pražského hradu a Jelení příkop vč. turistické trasy budou v roce 2018 otevřeny od 1. dubna do 31. října od 10:00 do 18:00 hodin.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 9. 2018
13.9.
31.10.
Invisible Presence na Pražském hradě

Invisible Presence na Pražském hradě

Praha 1, Praha
1.1.
31.10.
Výstavní projekt Založeno 1918

Výstavní projekt Založeno 1918

Praha 1, Praha
17.9.
21.10.
100 let hravé architektury

100 let hravé architektury

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí