Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kultura
Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců - můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.
Moravská galerie v Brně, Rakouské muzeum užitého a současného umění a Centrála cestovního ruchu Jižní Morava připravili speciální projekt Mezinárodní kulturní a muzejní poznávací stezky po stopách kulturního dědictví, která má propojovat architektonické dědictví jižní Moravy i severovýchodního Rakouska a vytvořit novou kulturní stezku mezi Brnem a Vídní a jejich jednotlivými objekty.

Kulturní stezka vás provede po místech spojených s nejvýznamnějšími osobnostmi, které přispěly k rozvoji evropské kultury v první polovině 20. století a vytyčovaly směr vývoje moderny. Jednotlivá zastavení představí tvorbu umělců a zároveň nabídnou možnost nahlédnout do jejich soukromí a poznat místa, kde žili a pracovali.

Na české straně stezky se dosud zapojilo sedm objektů. Ve městě Brně jsou čtyři zastavení: vila architekta Dušana Jurkoviče, Památník Leoše Janáčka, Vila Tugendhat a Kabinet Josefa Hoffmanna v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně, který představuje dílo tohoto designéra i kolekci předmětů z Wiener Werkstätte.

Architekt Josef Hoffmann návštěvníky také zavede do Brtnice u Jihlavy, kde je v jeho rodném domě expozice o jeho životě a díle. V Jihlavě mohou lidé zamířit do Domu Gustava Mahlera a v Památníku Alfonse Muchy v Ivančicích najdou expozici významného umělce. Pomyslným spojovacím článkem celé stezky je pak Rakouské muzeum užitého a současného umění (MAK Wien) s expozicí Wien 1900, předkládající pohled na převratný vývoj středoevropské kulturní scény na počátku 20. století.

Na webových stránkách stezky najdete informace o všech zapojených objektech a připravovaných akcích, a můžete si tak snadno naplánovat výlet po stopách moderny. Spuštěny jsou také aplikace ke stažení pro chytré mobilní telefony a tablety.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 10. 2017
6.10.
28.10.
Moravský podzim 2017

Moravský podzim 2017

Brno, Jižní Morava
14.10.
4.11.
Podzimní komentované procházky Brnem

Podzimní komentované procházky Brnem

Brno, Jižní Morava
30.9.
4.11.
Podzimní prohlídky Brna

Podzimní prohlídky Brna

Brno, Jižní Morava
10.10.
5.11.
Výstava Archeologického ústavu v Brně

Výstava Archeologického ústavu v Brně

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí