Úvod > Aktivity & akce > Akce > Slavnostní otevření města Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015!

Slavnostní otevření města Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015!

Kdy 16. leden 2015 9:00 - 18. leden 2015 23:00 Společenské akce
V roce 2015 se Plzeň stává Evropským hlavním městem kultury. Po pěti letech příprav vše začíná 17. ledna velkolepou oslavou přímo v ulicích města. Dramaturgii a režii zahájení připravuje umělecký šéf projektu Petr Forman.

16. 1. 2015 – Zahříváme Plzeň

Otevírání města předznamenají v pátek odpoledne Sousedské a architektonické procházky s netradičním výkladem. Zájemci se vydají například Po stopách plzeňského piva, Z Lochotína na Roudnou napříč historií, na architektonickou procházku na plovárnu nebo se dozví, jak se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury. Večer bude patřit celosvětové oslavě narozenin umění Art´s Birthday v Papírně a vernisáži výstavy Na plzeňské paletě v Domě hudby.

V pátek odpoledne se také uskuteční vernisáž výstavy Ateliér Jiřího Trnky představující dílo tohoto plzeňského rodáka a velikána filmové animace a loutkářství. V předvečer zahájení se odehraje série několika koncertů propojující hudební oblasti, které by za běžných okolností neměly možnost se setkat.
 

17. 1. 2015 - Otevíráme Plzeň

Sobotní program začne v 10 hodin v Galerii města Plzně a Galerii Jiřího Trnky otevřením unikátní výstavy Ateliér Jiřího Trnky. Od 11 hodin si návštěvníci mohou užít veselici na nádvoří Plzeňského Prazdroje a v té době začne také ožívat sadový okruh, kde bude k vidění kulturní program a prezentace organizací z Plzně i celého kraje. Při tvorbě ledového baru a ledových soch tu mohou návštěvníci sledovat akademického sochaře Františka Bálka a jeho evropské kolegy.

Odpolední část Prameny začíná v 16 hodin. Čtyři průvody, které symbolizují čtyři plzeňské řeky i tradice města, vyjdou ze směru čtyř plzeňských čtvrtí (Doubravka, Slovany, Bory a Lochotín) a setkají se na náměstí Republiky. Zastoupeny v nich budou kulturní spolky, sportovci, historické či alegorické vozy a více než 50 škol spolu s dalšími nadšenci z celého Plzeňského kraje. 

Pro jeden z průvodů vyrobilo téměř 40 studentů a pět pedagogů ze SOU Plzeň celkem 68 lodí, které originálním způsobem vyzdobili žáci základních a základních uměleckých škol, děti z dětských domovů a dalších organizací. 17. ledna se stanou posádkami a vyplují od kostela U Ježíška. Na shromaždišti ve zhruba hodinovém programu uvidíte performance Pavla Černého s jeho velrybami, představení Divadla Alfa, disco zatančí dívky ze skupiny Unique Plzeň, své taneční umění ukáže i Step by Step Kamily Borovské, Sportovní gymnázium Plzeň pak vyslalo své judisty. V průvodu zahrají bubeníci Tam Tam orchestra, Divadlo Alfa bude celou cestu do centra hrát na svém vyzdobeném a ozvučeném voze loutkové představení, čeká vás fireshow Infinitos, veselí chůdaři v pestrobarevných kostýmech a spousta dalších překvapení.

Shromaždiště průvodu z Doubravky se nachází na ulici U Prazdroje (v úrovni čerpací stanice OMV). Již od 11 hodin bude probíhat na nádvoří Plzeňského Prazdroje program s  ukázkami pivovarských řemesel a českou zabijačkou, zahraje plzeňský lidový soubor Mladina. Po 15. hodině diváky pobaví orchestr Péro za kloboukem i Divadlo Studna se svými ptáky či pětičlenná plzeňská skupina Estela Fuego svým proplétáním pohybu s ohněm. V průvodu, který vyjde směrem do centra po 16. hodině, půjdou členové Sokolské župy Plzeňské, pivovarský povoz tažený koňmi, bubenická skupina Takita Taka z Plzně, obrovská loutka anděla či chůdaři v andělských kostýmech.

Na více než hodinový kulturní program se můžete těšit i na shromaždišti u Kauflandu na Roudné (v úrovni prodejny M. A. T.), kde zazpívá Dominika Kožešníková, představí se členové projektu Happy Handicap či akrobatické vystoupení s ohněm a hudbou V.O.S.A. Theatre. Průvod vyrazí za zvuku bubnů Muerta Mente s chůdaři v kostýmech, fireshow Infinitos, hudební vystoupení na skotské dudy a další.

Historické hasičské vozy, autobus RTO, mopedy z Moped Clubu Chotěšov a Divočáků z Vejprnic, jeepy a vůz ČRo Plzeň vyjedou z nám. Míru směrem k nám. T. G. Masaryka, kde bude shromaždiště průvodu z Bor, aby se zde ukázaly v plné kráse všem přítomným. V doprovodném programu vystoupí se svými scénkami DS Štace z Kaznějova, kapela Skavare (ska), Amanitas se svou extravagantní show a bubeníci Tam Tam orchestra. V průvodu půjdou také plzeňští ragbisté Pilsen Patriots ve svých výstrojích, Dolníci města Stříbra, zahraniční studenti programu Erasmus, skupinka obyvatel Jihlavy, kteří přijedou pozdravit Plzeňáky a popřát jim vše dobré v roce 2015, obrovské svítící loutky, chůdaři v netradičních kostýmech a mnoho dalších.

Slavnostní zahájení vyvrcholí Symfonií zvonů, při které vystoupí více než 150 českých i zahraničních umělců. Kostýmy pro dvě hlavní postavy, které mají symbolizovat Zvuk a Světlo, navrhuje výtvarník Jan Pištěk. Součástí celého představení bude největší videomapping v ČR z dílny studia 3dsense. Jeho celková projekční plocha na domy kolem náměstí, katedrálu a dvě velká plátna pokryje okolo 5000 m². Symfonii zvonů bude v 18 hodin korunovat emotivní okamžik, kdy Plzeňané společně poprvé uslyší zvuk nových zvonů v katedrále sv. Bartoloměje. Zvony se na věž vrací po dlouhých 70 letech díky veřejné sbírce Ze srdce zvon, ve které obyvatelé města věnovali kolem 10 milionů korun.

18. 1. 2015: Užijte si Plzeň!

Nedělní program začíná po poledni, kdy si lidé v rámci akce Setkávání mohou přijít popovídat v kavárnách a klubech se zajímavými osobnostmi spojenými s Plzní. Budou mezi nimi například Dan Bárta, Milan Knížák nebo Václav Chaloupek. Připraveny jsou i další Sousedské procházky. Dům hudby nabídne setkání Plzně 2015 s její předchůdkyní Rigou – Evropským hlavním městem kultury 2014. Na závěr se uskuteční koncert skupiny Mandrage v Divadle Pod Lampou.

Doporučení pro návštěvníky

Kapacita náměstí Republiky je omezená. S ohledem na bezpečnost účastníků a také proto, aby co nejvíce lidí mohlo sledovat slavnostní zahájení v sobotu 17. ledna přímo na místě, nebudou tentokrát na hlavním náměstí žádné gastronomické služby ani sociální zařízení. Veškeré tyto služby umístí organizátoři v dostatečném počtu i kapacitě v sadovém okruhu (Smetanovy sady, Kopeckého sady, Šafaříkovy sady, Křižíkovy sady). Kvůli organizaci průvodů bude však přístup do sadového okruhu možný pouze ulicemi Goethova, Martinská a Jungmannova.

Dopravní omezení a opatření v centru města

Parkování bude na náměstí Republiky částečně omezené už od 7. ledna, kompletní zákaz bude platit od 14. ledna. Ve dnech slavnostního zahájení bude centrum města pro automobily zcela uzavřené a organizátoři doporučují všem použít městskou hromadnou dopravu. Ta bude ale večer 16. a v sobotu 17. ledna také částečně omezena, k jejímu posílení naopak dojde po skončení akce, kdy se návštěvníci budou dopravovat domů. V určitých časových úsecích bude uzavřen i individuální průjezd městem a také pěší vstup na plochu náměstí.

Pro návštěvníky města budou 17. 1. připravena záchytná parkoviště ze směrů Praha, Karlovy Vary, Písek a Domažlice. Městská hromadná doprava z těchto parkovišť bude rovněž posílena.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 1. 2015
24.3.
15.12.
Plzeňské farmářské trhy 2018

Plzeňské farmářské trhy 2018

Plzeň, Plzeňsko a Český les
10.4.
6.5.
Výstava fotografií: Od Stalingradu do Prahy

Výstava fotografií: Od Stalingradu do Prahy

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les
26.1.
27.5.
Plzeň za socialismu

Plzeň za socialismu

Plzeň 3, Plzeňsko a Český les
23.2.
9.5.
Čas, čas, čas ... v umění 19. století

Čas, čas, čas ... v umění 19. století

Plzeň, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Pension v Solní v Plzni

Pension v Solní v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Restaurace U Salzmannů v Plzni

Restaurace U Salzmannů v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Music club Žumberská stodola

Music club Žumberská stodola

Plzeň, Plzeňsko a Český les