Úvod > Aktuality > Velkolepé zahájení projektu Plzeň – evropské hlavní město kultury 2015 se blíží
O víkendu 16. až 18. ledna se Plzen otevre jako Evropské hlavní mesto kultury
Kultura

Velkolepé zahájení projektu Plzeň – evropské hlavní město kultury 2015 se blíží

  • Vydáno12. ledna 2015
O víkendu 16. až 18. ledna se Plzeň otevře jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Velkolepé slavnostní zahájení v režii uměleckého ředitele projektu Petra Formana proběhne v sobotu 17. ledna pod širým nebem v historickém centru západočeské metropole.
Plzeň – hl. město kulturyNejprve se na náměstí Republiky sejdou čtyři průvody symbolizující plzeňské řeky, poté se na celé ploše rozehraje strhující podívaná, které se zúčastní přes 150 českých i zahraničních herců, akrobatů, hudebníků a dalších umělců. Diváci mimo jiné uvidí adrenalinové vystoupení švýcarského provazochodce Davida Dimitriho nebo největší videomapping u nás z dílny 3dsense, který na ploše 5.000 m2 oživí nejen katedrálu, ale i domy okolo.

Slavnostní zahájení doprovodí premiéra původní skladby skladatele Marka Ivanoviče Symfonie zvonů v podání Plzeňské filharmonie, která vyvrcholí prvním rozezněním nových zvonů umístěných v Katedrále sv. Bartoloměje díky veřejné sbírce Ze srdce zvon. Na ceremoniálu se podílí řada dalších renomovaných tvůrců – například kostýmní výtvarník Jan Pištěk, ředitel Barcelonské cirkusové školy Roberto Magro nebo scénárista Ivan Arsenjev.

Artista v PlzniOd 18:30 hodin ožije celé město venku i v desítkách klubů, restaurací a kaváren bohatým programem – koncerty, tančírnami, puntíkatým plesem i nejrůznějšími party. Připraveny jsou také večerní prohlídky výstav a muzeí, autorská čtení a besedy, venkovní ledový bar Františka Bálka s ledovými sochami, večerní varhanní koncert v katedrále a vystoupení několika hvězd české hudební scény, jejichž jména budou pro diváky překvapením. Kromě sobotního zahájení čekají na české i zahraniční návštěvníky po celý víkend od pátku do neděle na mnoha místech Plzně další zajímavé a nevšední zážitky – první možnost vidět rozsáhlou retrospektivní výstavu Ateliér Jiřího Trnky, netradiční procházky s výkladem po známých i neznámých místech Plzně, oslava narozenin umění Art´s Birthday, veselice v Plzeňském Prazdroji nebo setkávání s plzeňskými osobnostmi.

Dopravní omezení a opatření v centru města

PlzeňParkování je na náměstí Republiky částečně omezené už od 7. ledna, kompletní zákaz bude platit od 14. ledna. Ve dnech slavnostního zahájení bude centrum města pro automobily zcela uzavřené a organizátoři doporučují všem použít městskou hromadnou dopravu. Ta bude ale večer 16. a v sobotu 17. ledna také částečně omezena, k jejímu posílení naopak dojde po skončení akce, kdy se návštěvníci budou dopravovat domů. V určitých časových úsecích bude uzavřen i individuální průjezd městem a také pěší vstup na plochu náměstí.

Pro návštěvníky města budou 17. 1. připravena záchytná parkoviště ze směrů Praha, Karlovy Vary, Písek a Domažlice. Městská hromadná doprava z těchto parkovišť bude rovněž posílena.
Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Další aktuality

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Plzeňský kraj | Památky

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky