Úvod > Aktivity & akce > Akce > Loreta Dientzenhoferů: Příběh loretánského průčelí

Loreta Dientzenhoferů: Příběh loretánského průčelí

Kdy 15. červen 2016 - 31. prosinec 2017 Výstavy
Ve spolupráci s předními odborníky na barokní architekturu i památkáři bude prezentován “příběh průčelí” v průběhu 17. a 18. století. Návštěvníci uvidí, jak se architektura Lorety proměňovala, přibývaly kaple a měnila se podoba průčelní budovy.

Loreta není jen vzácnou architektonickou památkou, ale zároveň věhlasným poutním místem, jehož proslulost lze v rámci Prahy srovnat snad jedině se soškou Pražského Jezulátka.

Zakladatelkou a první patronkou pražské Lorety byla roku 1626 česká šlechtična Benigna Kateřina z Lobkovic, kterou prý uchvátila starší loreta v Mikulově. Pro duchovní správu si vybrala kapucíny, kteří si poblíž postavili klášter. Pod lobkovickým patronátem poutní místo fungovalo až do 20. století, přímo pod Svatou chýší je umístěna lobkovická krypta.

Málo se však ví, že dnešní barokní průčelí vzniklo až téměř sto let po založení Lorety. Výraznou architektonickou kulisu vytvořil architekt Kryštof Dientzenhofer společně se svým synem Kiliánem Ignácem – a právě na zajímavou stavební historii loretánského průčelí se zaměřuje letošní hlavní sezonní výstava, která se v Loretě otevírá ve středu 15. června. Uvidíte, jak se Loreta měnila v průběhu 17. a 18. století, jak přibývaly kaple a proměnilo se i její průčelí včetně sochařské výzdoby.

Loreta je otevřena každý den včetně sobot, nedělí a většiny svátků. Základní vstupné je 150 Kč, snížené pro děti do 15 let 80 Kč, pro studenty 110 Kč a pro seniory nad 70 let 130 Kč, zájemci si mohou areál projít s audioprůvodcem.
 

Celý popis
Naposledy změněno: 12. 2. 2017

Ubytování a restaurace v okolí