Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Výlet za kameny obestřenými tajemstvím na Lounsko

Výlet za kameny obestřenými tajemstvím na Lounsko

Louny leží v centru výskytu menhirů, kamenných řad či kruhů. Kdekdo zná Kounovské kamenné řady, menhir zvaný Zakletý mnich u Drahomyšle anebo menhir nazývaný Kamenný muž či Zkamenělý pastýř nedaleko Klobuk.
U většiny takových míst nevíme mnoho ani o jejich původu, ani o stavitelích. Mnoha "asi" a "zřejmě" je obestřeno i půvabné torzo nedokončeného chrámu v Panenském Týnci, které už celá staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Podle některých zdrojů prý chrám stojí na silné pozitivní zóně, která dává lidem elán a radost ze života.

Největší český menhir Kamenný Pastýř je opředený mnoha mýty a vědcům se ještě zcela nepodařilo určit jeho původní výszam – většina dnešních hypotéz přisuzuje megalitům energetickou roli – pomocí kamenů je prý možné získávat energii potřebnou k posílení a ochraně lidí, rostlin a zvířat. Jinde naopak mohly menhiry plnit úlohu ochrannou; jako jakési zátky uzavírat energii negativní a bránit jí ve škodlivém vlivu na vše živé. Zajímavým faktem je souvislost mezi menhirem a horou Říp, která je od kamene v optické viditelnosti. Pozorováno od Pastýře Slunce vychází ve dnech 30.4. a 13.8 přímo za Řípem, tedy přesně na významné keltské svátky Beltine a Lugnasad.

V lese nedaleko obce Kounov najdete na vrchu Rovina stovky metrů dlouhé řady balvanů  o jejichž významu se už sedm desetiletí vedou spory. Nejedná se o žádné vysoké menhiry, ale o 16 řad menších balvanů. Co vedlo pradávné obyvatele k vytyčení uspořádání více jak 2 500 kamenů? Těžko říct, teorie se liší – od označení závodních drah, parcelování lesa (pole), pravěkého kalendáře až po navigační systém pro UFO.