Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Výlet na Říp aneb jak to bylo s Praotcem Čechem

Výlet na Říp aneb jak to bylo s Praotcem Čechem

Patříte mezi vlastence? Berete ceduli zdobící chatu na vrcholu Řípu a hlásající, že "co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp", vážně? Pak vás může náš výlet na památnou horu u Roudnice nad Labem pořádně překvapit. Odhalíte při něm totiž pravdy a nepravdy slavné pověsti… Nechte se pozvat do kraje kolem Řípu!
Kuželovité kopce Českého středohoří jednomu připomínají pravěké vulkány, druhému slavnou minulost našeho národa. Ti první mají určitě pravdu – typický tvar vtiskla pohoří někdejší sopečná činnost. Naopak rozhodneme-li se zkoumat příběh oblíbené pověsti o Praotci Čechovi, brzy narazíme. Jak to, že Kosmas, v jehož kronice z počátku 12. století se příběh objevil poprvé, si ani nebyl jistý tím, zda Čech došel k Řípu? Přitom o čtyři sta let později už rozvzpomenuvší se kronikáři dopodrobna popisovali složení jeho družiny...
 

Václav Hájek z Libočan – velký pohádkář

řípJestli jste někdy byli na Řípu, víte, že výstup na kopec není procházka růžovým sadem, ale ani dobrodružný trek. Říp je místo takřka posvátné: nachází se zde prastará rotunda sv. Jiří a každoročně se zde konají poutě. Proč? Odpověď je nasnadě: protože Praotec Čech. To právě tady dle legendy stanul náš prapředek, aby založil naší milovanou zemi a předpověděl jí slavnou budoucnost. Možná si pamatujete, jak vám ten příběh vyprávěli na základní škole, nebo jste četli Jiráskovy Staré pověsti české. Buď jak buď, základem příběhu se stala verze Václava Hájka z Libočan, kronikáře z 16. století.

Spisovatel přesně líčí, jaké koně a praporce měla Čechova družina, odkud a proč přišla, kdy přesně se dostala k Řípu a co se dělo tři dny poté. Nebojí se popisovat, jak to okolo hory vypadalo, ani Praotce Čecha citovat. Dnes již víme, že celá tahle povídačka je nesmysl. Nejenže Hájek je postava značně pochybná (byl to sice vysoce postavený duchovní, ale proslul krádežemi a zanedbáváním úřadů, kvůli čemuž dokonce několikrát stanul u soudu), ale především neexistuje jediný důkaz, ze kterého by při fantazírování vycházel. Jeho kronika je prostě beletrie, ne dějepisné dílo.


Ke kořenům pověsti

řípJak se příběh o nikdy neexistujícím Praotci Čechovi nabaloval, lze pozorovat při pátrání staršími kronikami. Poprvé ho zmiňuje Kosmas jako jakýsi prolog ke své kronice, kde až podezřele připomíná Bibli a příchod do země zaslíbené. Kosmas se nestyděl přiznat, že mnohé tipuje: „…do těchto pustin vstoupil člověk, ať to byl kdokoliv, neznámo s kolika lidmi… a tuším kolem hory Řípu prvá založil obydlí.“ Tak řečený Dalimil, který kolem roku 1310 sepsal Staročeskou kroniku, si asi – co se Čecha týče – vzpomněl na více podrobností. Jeho dílo objasňuje, odkud první Slované putovali a proč se vydali na cestu. Čechovi taky přisoudil jakousi hodnost "lecha".

Přibík Pulkava někdy kolem roku 1374 už nepsal o "lechu Čechovi", ale bratrech Lechovi a Čechovi. S osvětlováním toho, jak se v pověsti objevil ten který nesmysl, bychom mohli pokračovat. Důležité je, že ji nelze brát moc vážně. Na druhou stranu nelze upřít, že příběh je to pěkný a může inspirovat k nezapomenutelným výletům…
 

Kam v Českém středohoří

České středohoříAž se vypravíte do Českého středohoří, nehledejte hrob Praotce Čecha, jako to dělali vlastenci v době národního obrození. Raději se projděte nebo projeďte na kole mezi romantickými kopci a obdivujte zdejší přírodní i historické bohatství. Tenhle kout Česka nepatří mezi nejvyhledávanější, takže si tu můžete užít klidu a soukromí. A k návštěvě lákají i další místa ohoto regionu.

Nejvyšší horu Milešovku zdobí vyhlídková věž a observatoř. Vrch Radobýl, přírodní památka nabízející krásný výhled, zase připomíná Karla Hynka Máchu, jenž si odsud všiml požáru v Litoměřicích, který se mu stal osudným. Tento romantický básník nemiloval České středohoří pro nic za nic. Krom zachovalé přírody ho fascinovalo i množství tajuplných zřícenin, jejichž siluety zdobí krajinu po staletí. Nechejte se inspirovat a navštivte třeba Hazmburk, Vrabinec nebo Oltářík!