ÚvodVýletyNa hrady a zámkyPo stopách šlechtických rodů: výlet z Konstantinových Lázní na hrad Krasíkov za pány ze Švamberka

Po stopách šlechtických rodů: výlet z Konstantinových Lázní na hrad Krasíkov za pány ze Švamberka

Konstantinovy Lázně na Plzeňsku nabízejí nejenom kvalitní lázeňskou léčbu a nedotčenou přírodu, ale také spousty zajímavostí ve svém okolí. Pobyt v lázních tak můžete spojit s poznáváním dosud neobjeveného koutku Plzeňska.
Výlet začíná v Konstantinových Lázních, nejmenších lázních Plzeňského kraje. Léčivé účinky vody z lesní tůně obklopené rašeliništěm znali lidé z okolí dávno před vznikem lázní, ještě v časech, kdy na blízkém kopci západně od městečka stával hrad Krasíkov, středověké sídlo pánů ze Švamberka. Lázně založil v 19. století kníže Konstantin Dominik Löwenstein; na jeho počest se Nová Ves přejmenovala na Konstantinovy Lázně a také lázeňské wellness centrum se nyní jmenuje Konstantin. Studený pramen minerální uhličité vody má největší obsah volného oxidu uhličitého v Česku, hlavní lázeňská budova i pramen se jmenují podle pražského profesora a kardiologa Bohumila Prusíka, velkého příznivce Konstantinových Lázní.
 

Na Hradišťský vrch za Pannou Marií ve skále

Pro lázeňské hosty i běžné výletníky připravilo infocentrum v Konstantinových Lázních řadu tipů na výlety pěšky i na kole. Naučné stezky vedou například na Šipínské hradiště, k Úterskému potoku nebo ke Studánce lásky, anebo na Hradišťský vrch. Kopec se řadí mezi stolové hory a vrcholovou plošinu lemují zbytky valu pravěkého hradiště z pozdní doby bronzové. Na západním úbočí objevíme přírodní koupaliště v bývalém lomu, na severních svazích pak je místo opředené legendou, nazývané Panenka Marie ve skále.

Podle pověsti se v okolí ztratila dcera hajného z Poloučan. Když ji po dlouhém hledání konečně našli, vyprávěla jim, že právě v těch místech na Hradišťském vrchu si s ní hrála krásná zářící žena s malým chlapcem. Vděční rodiče zde nechali proto postavit sochu Panny Marie, k níž se chodili modlit lidé z širokého okolí.
 

Ovčí vrch s památníkem selských bouří

Západně od Konstantinových Lázní se zdvihají nad okolní terén siluety dvou oblých čedičových vrchů: Krasíkov a Ovčí Vrch. Vede sem naučná stezka, oba vrcholy nabízejí pěkné výhledy do okolí.

Zdaleka viditelná kaple ve tvaru rotundy na Ovčím vrchu je symbolem selských bouří konce 17. století. V roce 1680 vypuklo na Bezdružickém panství poddanské povstání. Sedláci vnikli do sídla vrchnosti v Bezdružicích a snad jej i vyplenili. Před panským, mnohem početnějším a lépe vyzbrojeným vojskem, se pak opevnili na Ovčím vrchu, kde byli po krátkém boji poraženi. Smrt desítek sedláků připomíná památník a také novorománská kaple Smrtelných úzkostí Kristových z roku 1906, která stojí pod vrcholem na místě starší kaple. Tu zde nechala nedlouho po krvavých událostech postavit tehdejší majitelka panství Marie Františka z Heissensteinu, snad aby ulevila svému svědomí.
 

Švamberský hrad Krasíkov

Na Krasíkově neboli Švamberku, který leží jižně od Ovčího vrchu, býval středověký hrad, rodové sídlo Švamberků, pánů s labutí ve znaku. Nejstarší dochovanou částí hradu je torzo věže ze 13. století. Z paláce se zachovala západní stěna s okenními otvory vyzděnými cihlami. Kaple svaté Máří Magdaleny na druhém konci návrší bývala hrobkou rodu Švamberků.

V druhé polovině 17. století Švamberkové vymřeli po meči, a zkázu jejich rodu jako by předznamenala zkáza hradu. Ve válečné vřavě třicetileté války, která definitivně ukončila život mnoha českých hradů, zanikl také Švamberk. V roce 1646 obsadil zpustlý hrad švédský generál Vrangel se 300 jezdci, kteří z hradu pustošili okolí. Jako poslední ze Švamberků žijících na západočeských panstvích zemřel v roce 1659 Jan Bedřich, a po smrti byl uložen do Švamberské hrobky.