ÚvodVýletyNa hrady a zámkyPo stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Rodina Coudenhove koupila panství Poběžovice v roce 1864. František Karel Coudenhove (1825–1893) se několik let předtím oženil s Marií von Kalergi (1840–1877). Ta pocházela z jednoho z nejstarobylejších evropských rodů, který svůj původ odvozoval od byzantské císařské dynastie – a právě jeho vážnost vedla oba syny zmíněného páru, že požádali o spojení jmen, a od roku 1903 tak užívali titul Coudenhove-Kalergi.
 

Japonka na zámku v Poběžovicích

Podobně jako otec František Karel se diplomatické kariéře věnoval i syn Jindřich Coudenhove (1859–1906). Plynně hovořil asi osmnácti jazyky a v rakouských diplomatických službách procestoval celý svět. Když se roku 1892 oženil v Tokiu s Japonkou Mitsuko Aoyama (1874–1941), v její rodině to vyvolalo pozdvižení: Mitsu si brala „bílého ďábla s rudými vlasy a s očima ryby“. Na tom, že ďábel byl ze starobylého evropského aristokratického rodu, v Japonsku zjevně vůbec nezáleželo.

Mitsuko ovšem v Japonsku dlouho nezůstala, od roku 1896 žila s manželem a rozrůstající se rodinou na zámkuPoběžovicích. Jindřich ukončil kariéru profesionálního politika a až do předčasné smrti roku 1906 se věnoval filozofii.
 

Letní sídla rodiny Coudenhove-Kalergi

Na poběžovickém zámku se žilo v exotickém duchu: Mitsuko přenesla do západních Čech orientální způsob života a zvyky japonské domácnosti. Z dobových fotografií je patrné, že rodina často oblékala pohodlné japonské oblečení, zejména při letních pobytech v bývalém klášteře v Pivoni. Platilo to i pro další letní sídlo, zámeček Dianin dvůr. Jeho zbytky objevíte v liduprázdné krajině Českého lesa nedaleko obce Rybník téměř na česko-německých hranicích. Pokud se sem pojedete podívat, zaparkujte ve vesnici, dál se smí jedině pěšky nebo na kolech.

Rodina také často navštěvovala nedaleký zámek Horšovský Týn, který v té době patřil rodu hrabat Trauttmansdorffů. Exotické japonské hraběnce se věnuje jeden z prohlídkových okruhů. Nepochybně také na vlastní oči viděla lustr z českého křišťálu s původními Edisonovými žárovkami, který se v malé zámecké jídelně objevil v roce 1906, když Trauttmansdorffové nechali do zámku zavést elektřinu. Vynález odpovídající duchu doby můžete na zámku vidět i nyní.
 

Japonská zahrada, rozhledna a zámecký park

Mitsuko byla jednou z prvních Japonek, které opustily rodnou zemi a natrvalo se usadily v Evropě. V Poběžovicích ji dodnes připomíná japonská kamenná zahrada v zámeckém parku. Členy rodiny symbolizují velké kameny, další menší kamínky a oblázky tvoří vodu. Zen zahrada míru má symbolizovat mír po obou stranách hranice a mezi kontinenty.

Také návštěvu zámku v Horšovském Týně můžete doplnit procházkou rozsáhlým zámecký parkemloretánskou kaplí a okružní naučnou stezkou Královská rokle. Nedaleko pak stojí rozhledna na Šibeničním vrchu a také letohrádek Annaburg, který Trauttmansdorffům a jejich hostům sloužil jako odpočinkové místo při návštěvách obory. Původně stával na umělém ostrůvku, který s pevninou spojovala jen úzká cesta.