Nasavrky

Nasavrky v Železných horách samy sebe označují za město Keltů, medu a jedlých kaštanů. V době železné se totiž kousek odtud nacházelo zřejmě jediné oppidum východních Čech, pod zámkem objevíte sad jedlých kaštanů, založený téměř před 250 lety, a navštívit můžete i ojedinělé včelařské arboretum.

Co musíte vidět v Nasavrkách

Expozice v renesančním zámkuNasavrkách mapuje kulturu mladší doby železné v Čechách a na Chrudimsku a zaměřuje se na život v oppidu, které stálo na ostrohu nad řekou Chrudimkou. Na místo vás dovede Keltská naučná stezka, navštívit můžete i keltský archeopark s vesničkou. Ojedinělou přírodní památkou je sad jedlých kaštanů zvaný Kaštanka, vysazený roku 1776.  Město Nasavrky má rozkvetlý strom kaštanovníku setého ve svém znaku a každý rok na podzim pořádá Nasavrcké kaštanobraní.
 

Muzeum zločinu

Netradiční muzeum objevíte v obci Ochoz, části Nasavrk. Galérka, muzeum zločinu, nabízí přehlídku figurín rytíře Toulovce, Grasela, Babinského, Jánošíka a dalších osobností z historie i ryzí současnosti, vesměs v životní velikosti a v dobovém oblečení. Seznámíte se tu nejenom s osudy jednotlivých postav, ale k vidění je i fotogalerie kriminalistů, kteří se jako lovci zločinců úspěšně zapsali do historie kriminalistiky. Muzeum doplňuje restaurace a penzion.
 

Zábava ve městě i v okolí

Zůstanete v Nasavrkách? Pak objevíte skatepark, několik víceúčelových sportovních hřišť a také včelařské arboretum v areálu včelařského učiliště. Řadu pěkných míst objevíte v okolí a v Železných horách; vypravit se můžete třeba do přírodní rezervace Krkanka, do Strádovského pekla a do Slavické obory anebo k rozhledně Boika. Můžete rovněž využít hustou síť cyklotras a turistických tras, v zimním období množství krásných běžeckých tras.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Kelti v Nasavrkách slaví Lughnasad
28. červenec 2017 11:00

Kelti v Nasavrkách slaví Lughnasad

Nasavrky
Lughnasadový čas je tu. Bude se slavit, křepčit, jíst a pít. Letos poprvé se festival koná na archeoskanzenu v Nasavrkách, a to od pátku 28. do soboty 29. července. Na festivalu jsou každoročně prezentovaná keltské řemesla, boje, odívání, šperky, život Keltů prezentují české i zahraniční skupiny Keltů.
27.7.
28.7.
Festival keltské kultury Lughnasad - Nasavrky 2018

Festival keltské kultury Lughnasad - Nasavrky 2018

Nasavrky, Východní Čechy
20.10.
Kaštanobraní v Nasavrkách

Kaštanobraní v Nasavrkách

Nasavrky, Východní Čechy

Ubytování a restaurace

Hotel Šustr v Nasavrkách

Hotel Šustr v Nasavrkách

Nasavrky, Východní Čechy