Lubenec

Prozkoumejte obec Lubenec ležící v Rakovnické pahorkatině, asi 15 km jižně od Podbořan a nabídku turistických atraktivit. Do Lubence zasadil Karel Čapek svou povídku Modrá chryzantéma. V okolí je ukryta řada známých i neznámých zámků i přírodních zajímavostí. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec se nachází v turistické oblasti Dolní Poohří. První zmínky o obci jsou z 12. století, kdy zde byla zastávka na obchodní stezce. Dnes se zde můžete zastavit na cestě mezi Prahou a Karlovými Vary. V letech 1938 až 1945 byl Lubenec přičleněn k nacistickému Německu. Na Ruském kopci v Lubenci se nachází pomník obětem I. světové války ze stebenské žuly s pohnutým osudem. Ač byl zhotoven za nemalé náklady místních obyvatel pro uctění svých synů a otců, byl pro svůj německý nápis po 2. světové válce nově příchozím obyvatelstvem rozstřílen.

Další místní zajímavostí je vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence. Odtud můžete procházkou dojít až k rozhledně Vochlice. Místními památkami a okolím vás provede naučná stezka okolím Lubence. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle. Výhled do kraje ze skalních vyhlídek, několik skalních věží i malé soutězsky ukrývají Kapucínské skály. Místní lesy jsou plné žulových balvanů, proslulé jsou viklany u Žihle. Milovníky zámků potěší krásně opravený zámek Chyše, divoký Rabštejn nad Střelou či barokní Valeč. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Lubenec

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence

Vznikající vitrážové muzeum v Libyni u Lubence je unikátem v celé Evropě. Nachází se v kostele sv. Jiljí s gotickým presbytářem. K vidění jsou zde kopie vitráží z doby románské, gotické, renesančí i z 19. století.
Lubenec, Ústecký kraj

Kapucínské skály

Nad obcí Ležky v okrese Louny se tyčí vrchol Kapucín, jehož jižní svahy lemují žulové skalní stěny a věžičky. Nejvýraznějším útvarem je štíhlá věž Sova a Kapucín. Z vršku kopce jsou krásné výhledy jižním směrem.
Lubenec, Ústecký kraj

Naučná stezka okolím Lubence

Naučná stezka okolím Lubence vás provede krásami tohoto rozmanitého a malebného „Kraje modré chryzantémy“ a seznámí vás s místní historií, geologií, faunou i florou a dalšími zajímavostmi. Základ stezky vznikl ve spolupráci s dětmi ZŠ Lubenec a postupně byla rozšířena o další zastavení.
Lubenec, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v obci Lubenec

Struhařské křížaly z Bio farmy Struhaře

Jedná se o sušené ovoce z vlastních sadů – ručně česaná a s láskou sušená jablka, hrušky a švestky. Struhařské křížaly získaly certifikát Krušnohoří regionální produkt.
Lubenec, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Dolní Poohří


Krajinou chmele na kole – chmelařské památky Žatecka

Vydejte se cestou chmele jedinečnou krajinou Žatecka, která byla v roce 2023 zapsána na Seznam UNESCO přírodního a kulturního dědictví. Jde o první chmelařskou krajinu na světě, která získala tento status. Projeďte se krajem chmele na kole, část naší trasy povede po Chmelové stezce, která zájemcům vyzradí všechna tajemství pěstování zeleného zlata. Výlet je dlouhý 12,5 km a vede převážně rovinatou krajinou, takže jej jistě zvládnou i menší děti.

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na jiných místech. Kde? To vám prozradí portál Kudy z nudy.
Po stopách architekta Jana Kotěry, Cesty poznání

Výlet na místa, která byla inspirací pro Richarda Wagnera

Málokteré šlechtické sídlo natolik přitahovalo pozornost známých osobností jako mohutný gotický hrad Střekov. Romantickou zříceninu obdivovali básníci Goethe, Mácha i hudební skladatel Richard Wagner. Ten údajně právě na Střekově složil báseň, jež se později stala podkladem pro libreto známé opery Tannhäuser.
Ústí nad Labem - Střekov, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

Osudovým městem slavného spisovatele Franze Kafky (1883–1924) sice byla Praha, ale víte, že rád cestoval? Jeho soukromé i pracovní cesty po Evropě jsou dobře zmapované, a jedna z nich vede do vesničky Siřem na Podbořansku. Právě tam Kafka pobýval od září 1917 do dubna 1918. Nejenže to bylo patrně nejdelší období, které kdy strávil na venkově, ale právě tady prý našel předlohu pro pochmurnou vesnici ze svého románu Zámek. Pojďte ten tajemný zámek v Siřemi prozkoumat s Kudy z nudy.
s kafkou na venkov, Výpravy za kuriozitami