Skuhrov nad Bělou

Obec Skuhrov nad Bělou se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Leží 11 kilometrů severně od Rychnova nad Kněžnou a 12 km jižně od Deštného v Orlických horách. První historicky ověřené zprávy o Skuhrově se datují od roku 1279 v Dalimilově kronice.
Skuhrov nad BělouObec Skuhrov nad Bělou leží v turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko, v údolí řeky Bělé v podhůří Orlických hor. Náleží k ní místní části Rybníčky, Nová Ves, Debřece, Hraštice a od r. 1976 Svinná a Brocná. Skuhrov nad Bělou je přirozenou vstupní branou do Orlických hor. V době kolonizace vzniklo ve zdejším podhůří Orlických hor několik hradů, jejichž zbytky jsou ještě dnes patrné. Jedná se o hrad Skuhrov, Nový hrad (též Klečkov) a Hlodný. V podhradí se postupně usazovali zemědělci a dali tak vzniknout obci, která nesla stejný název jako hrad – Skuhrov. Podle hradního pána (Mutiny Skuhrovského z rodu Drslavců) převzala obec v podhradí svůj název, který byl později doplněn označením "nad Bělou".

Navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: v centru obce se nachází Expozice výroby železa a začíná zde naučná stezka Vápenka Skuhrov. Ta dovede zájemce také k hradu Skuhrov s rozhlednou. Historický vodojem Vápenka pochází z 20. století. Mezi Skuhrovem a osadou Debřece vede Rybářská česko-finská naučná stezka.

Turistická informační centra


Aktivity v obci Skuhrov nad Bělou

Hrad Skuhrov s rozhlednou

Hrad byl založen kolem roku 1300. Jednalo se o protáhlý, lichoběžníkový vnitřní hrad, který najdete na vyvýšeném, zalesněném ostrohu nad stejnojmennou obcí. Neuběhlo ani století, když za husitských válek začal chátrat, a nakonec zpustl docela.
Skuhrov nad Bělou, Královéhradecký kraj

Zřícenina hradu Klečkov v podhůří Orlických horách

Hrad z počátku 15. století založili páni z Častolovic. V roce 1440 jej marně dobýval Kolda ze Žampachu. I když se mu to nepovedlo, ještě do konce století se hrad uvádí jako pustý. Dodnes se zachovaly zbytky zdí a valy na protáhlém ostrohu.
Skuhrov nad Bělou, Královéhradecký kraj

Zřícenina hradu Hlodný pod Orlickými horami

Gotický hrad Hlodný byl zřejmě postaven pány ze Žampachu, v minulosti plnil hlavně obrannou funkci proti nájezdům loupeživých tlup. Hrad nebyl nikdy zcela dostavěn, jediná přímá zmínka o jeho existenci pochází teprve z roku 1576, kdy je zmiňován při dělení solnického panství.
Skuhrov nad Bělou, Královéhradecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Orlické hory a Podorlicko


Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.
výlet s dětmi po Pardubicku, Výlety pro děti

Advent v Orlických horách, to je zaručená romantika!

Orlické hory získávají stále na oblibě, a to díky jejich podmanivé přírodě, klidu a přívětivým lidem. V čase adventním jsou pak tyto přednosti obzvlášť vítány, neboť jsou potřebným protipólem současného předvánočního shonu. Vraťte Vánocům jejich původní význam. Na chvíli se zastavte a zregenerujte své síly právě v Orlických horách a Podorlicku!
Zima v Orlických horách, Výlety za vánoční atmosférou

Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Putování po hradech a zámcích České Loiry vám nabídne příběhy šlechtických rodů. Když budete mít štěstí, setkáte se s majiteli sídel osobně. Třeba v Kostelci nad Orlicí, kde hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský anebo v Častolovicích. Tam o svůj zámek pečuje úspěšná interiérová návrhářka Diana Phipps Sternberg.
Zámky na Loře u nás, Na hrady a zámky

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Jiráskova cesta je nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů. Projděte se po hřebenech i vy, ať už na příjemné vycházce, při celodenním výletu nebo několikadenním putování.