Volyně

Jihočeské městečko leží v podhůří Šumavy mezi Strakonicemi a Vimperkem. Má půvabnou renesanční radnici, ve staré gotické tvrzi sídlí Městské muzeum. V nedalekých Hošticích se natáčela filmová komedie Slunce, seno, jahody a její dvě pokračování.

Volyně a obchodní stezka

Město vzniklo na důležité obchodní stezce u brodu přes řeku Volyňku. Nejstarší časy připomíná středověká tvrz, sídlo Městského muzea. Expozice přibližují historii tvrze, osídlení Volyňska od pravěku až po vznik města, lidový nábytek, dřevěné hračky, a lidové zvyky. Nedaleko stojí kostel Všech Svatých, v polovině 16. století vyrostla na náměstí půvabná renesanční radnice s loubím, věží a sgrafitovou výzdobou, jedna z nejstarších radničních budov v Česku.
 

Plovárna z Rozmarného léta

Na břehu Volyňky pod kopcem s novogotickou kaplí Anděla Strážce můžete v letních měsících navštívit volyňskou městskou plovárnu. Svou atmosférou a vybavením připomíná časy první republiky a dobu vzniku v roce 1941. Najdete tu původní dřevěné kabiny, sprchy i bazén, voda sem proudí přímo z řeky. Areál s bazénem a několika hřišti lemují vzrostlé stromy a železniční trať, k oblíbeným kratochvílím plavců tak patří mávání na vlak.
 

Slunce, seno a Hoštice

Ve Volyni si můžete prohlédnout prastarý židovský hřbitov, empírová synagoga se proměnila v kino a uměleckou školu. Na jihozápadním okraji města na vrchu Malsička se rozkládá hřbitov s urnovým hájem a renesančním kostelem Proměnění Páně. V okolí láká k výletům zřícenina hradu Helfenburk a vesnice Hoštice. V zámku, na návsi a dalších místech natočil hoštický rodák, režisér Zdeněk Troška, filmovou trilogii Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika.
 
Zobrazit celý popis

Akce

21.4.
3.11.
Kolekce Ach, ty tabáku! ve Volyni

Kolekce Ach, ty tabáku! ve Volyni

Volyně, Jižní Čechy
4.8.
5.8.
Květy Volyně 2018

Květy Volyně 2018

Volyně, Jižní Čechy