Klobouky u Brna

Město Klobouky u Brna se nachází mezi městečky Hustopeče a Kyjov v Jihomoravském kraji Brno je od města vzdáleno asi 30 km. Klobouky leží v kopcovité krajině rozlehlých lesů, kopců a vinic. Velkými raritami jsou zde větrný mlýn a historický lis. Jméno města je nejspíše odvozeno od výrazu „klobúk“, které se používalo pro označení vrchů či kopců, které klobouk připomínají svým tvarem.

Oblíbené ve městě

klobouky u brnaMěsto Klobouky se nachází v turistické oblasti Pálava a Lednicko-valtický areál. Místo bylo osídlené odedávna, o čemž svědčí archeologické nálezy už z doby paleolitu a neolitu, z doby bronzové se dochovala dvě únětická pohřebiště, mnoho nálezů je i z dob mladší římské a poté velkomoravské. Doba středověku celého kraje je spojena se zábrdovickým klášterem, který držel správu nad mnoha okolními obcemi. Klobouky byly důležitým bodem na cestě z Uher na Moravu. S tím byla spojena řada výhod, ale také průchody a nájezdy vojsk, která působila obyvatelům značné utrpení – byl to například vpád Bočkajovců (protihabsbursští povstalci pod vedením uherského šlechtice Štěpána Bočkaje) před třicetiletou válkou a nájezdy Turků, Uhrů, Švédů a císařských během války. V roce 1932 odkoupila obec od baronky Marie Mitisové zámek. Od roku 1964 mají Klobouky u Brna statut města a také svůj prapor i městský znak, které mohou užívat od roku 1996.

Klobouky u Brna mlýnNavštívit tu můžete také zajímavé turistické cíle: nachází se zde největší kloboucká pýcha - větrný mlýn Klobouky u Brna. Původně doplňovaly ráz kraje tři větrné mlýny, na konci druhé světové války však poslední z nich vyhořel. Klobouky by si však nikdo bez "větřáku" nedokázal představit a tak obětaví občané mlýn zrekonstruovali a v roce 1985 opět otevřeli. V městě samotném se nachází katolický a evangelický kostel, na návrší kapli sv. Barbory a na náměstí kloboucký zámek (dnes Městské muzeum), od jara do podzimu je vše bohatě obklopeno zelení parků. Důležitou součástí okolí Klobouk je les Ochůzky, jako místo klidu a odpočinku. Nedaleko vinic na západní straně města objevíte veliký vinný lis.

Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Vede tudy pěší dálková trasa Cesta T. G. Masaryka, Moravská vinná cyklotrasa a cyklotrasa Slavkovské bojiště a v dosahu je i rozhledna Nedánov.

Akce ve městě Klobouky u Brna

Klobócké košt 2024

Výstava vín z jižní Moravy. Prezentace min 700-900 vzorků vín. Připraveno bohaté občerstvení. Zahraje Cimbálová hudba. Zpřístupněn rozsáhlý zámecký sklep pouze pro tuto výstavu.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Aligators Open Air Klobouky 2024

Sportovní organizace Aligators organizuje florbalový turnaj pro širokou veřejnost Open Air Cup. Pro potřeby turnaje jsou postavené venkovní hřiště s rozměry 20×10 metrů. Během víkendu probíhá hlavní turnaj v mužské i ženské kategorii pro širokou veřejnost. Kapacita turnaje je 30 týmů.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Aktivity ve městě Klobouky u Brna

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Historie větrných mlýnů v Kloboukách je velmi bohatá a proto se skupina místních nadšenců rozhodla, že nepřipustí, aby navždy zanikla. Z podobného mlýna se podařilo zajistit hlavní části a ty byly převezeny do Klobouk. V letech 1983 – 1985 byl mlýn renovován a postaven na původním místě, kde stával.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Cesta T.G.M. křižuje jižní Moravu od Hustopečí přes Čejč a Čejkovice až do Hodonína. Za městem pokračuje dále k hraničnímu přechodu Hodonín/Holíč na řece Moravě. Celkem trasa měří 60,5 km a lze ji doporučit pěším turistům i cyklistům na trekových kolech.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Městské muzeum Klobouky u Brna

Svou uceleností jednotlivých kolekcí a estetickou hodnotou patří muzeum k nejpozoruhodnějším sbírkám na Moravě. Muzeum shromažďuje sbírky na témata archeologie, národopis, keramika, textil, malba na skle a kraslice.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Barbory v Kloboukách u Brna

Kaple sv. Barbory v Kloboukách u Brna byla zbudována roku 1669 v barokním slohu. Stavba má půdorys řeckého kříže. Po zrušení císařem Josefem II. sloužila od roku 1786 jako sýpka na obilí. Obnovy zpět na svatostánek se dočkala teprve až v polovině 19. století.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pálava a Lednicko-valtický areál


Tak trochu jiná zima v Mikulově aneb v zimě do Lednice

Prožijte adventní čas v klidné zimní atmosféře starobylého města Mikulova a udělejte si radost malými dárky z vánočního jarmarku. Blízký zámek Lednice, skromné to venkovské sídlo rodiny Lichtenštejnů, vás zase zve na zimní prohlídky nádherných interiérů. Pobyt v Lednicko-valtickém areálu můžete ještě okořenit plavbou s vůní svařeného vína po řece Dyji k Janohradu anebo návštěvou zámeckého skleníku, kde pořád něco kvete!

Trojúhelník Lednicko-valtickým areálem na kole

Nenáročný cyklovýlet vás zavede na nejkrásnější místa Lednicko-valtického areálu. Trasa vychází z Břeclavi a protíná nivu Dyje, proplétá se okolo Janova hradu k Minaretu, zámku Lednice, Chrámu Tří Grácií, zámku ve Valticích a Bořím lesem přes Rendez-Vous se vrací zpět do Břeclavi. Celý okruh měří 37 kilometrů a mimo krátkého stoupání z Valtic po silnici č. 40 k benzínce, vede po rovině.

Objevte všechny krásy Mikulovska

Když se vracíte z jihu zpátky do České republiky, Mikulov je prvním městem, které vás zdaleka vítá a ujišťuje, že jste zase doma. Malebný zámek na kopci posetém hezkými domečky ční nad okolní pálavskou přírodou. Zastavte se a poznejte zdejší historii, projděte se přírodou a okoštujte vynikající výsledky práce místních vinařů.

Za vínem do Velkopavlovické oblasti

Vydejte se pěšky nebo na kole za vínem. Ve skutečnosti není důležité jak, protože pokud navštívíte některý z nepřeberného množství moravských vinných sklípků, patrně stejně půjdete domů po svých a kolo vám bude sloužit spíše jako opora při chůzi. Alespoň budete mít více času pokochat se krásou nekonečných vinic. Moře je fajn, ale daleko. Morava také začíná na "M" a je o poznání blíž. Ruku na srdce, kolikrát jste byli v opravdovém moravském sklípku a "zabékali" si s cimbálovkou?