Sloup

Prozkoumejte městys Sloup ležící asi 12 km severovýchodně od Blanska a nabídku turistických atraktivit. Sloup je severní vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Moravský kras a významné poutní místo. Přírodní dominantou městyse a největší turistickou zajímavostí jsou místní Sloupsko-Šošůvské jeskyně se světoznámou Eliščinou jeskyní, krápníkem Svícnem a jeskyní Kůlnou. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Městys se nachází v turistické oblasti Moravský kras a okolí. První písemné doklady o existenci obce jsou z roku 1373 v Zemských deskách moravských. Tehdy část Sloupu patřila hejtmanu Sulíkovi z Konice, pozdějšímu olomouckému purkrabímu. Kosterní nálezy v jeskyni Kůlna svědčí o osídlení již v době neandrtálského člověka. Mezi kulturní památky městyse patří zejména barokní kostel Panny Marie Bolestné, postavený v letech 1751-1754. 

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Raritou je jeskyně Kůlna, informační panely poskytne naučná stezka od jeskyně Kůlna k Sloupsko-šošůvským jeskyním. Horolezce potěší Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu, navštívit můžete Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě a samozřejmně Punkevní jeskyně s propastí Macocha. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Akce v městysi Sloup

Čarovné tóny Macochy 2024

Letos se koná již 25. ročník festivalu Čarovné tóny Macochy! Vychutnejte si hudební festival se světelnou animací v Moravském krasu, za využití světelných efektů v neobvyklém prostředí krasových jeskyní.
Sloup, Jihomoravský kraj

Běh Moravským krasem

Běh Moravským krasem je přespolní běžecký závod od školního hřiště ve Sloupu k propasti Macocha (většina trasy lesem) a zpět o délce 12,2 km. Akce je určena pro všechny věkové kategorie. Před hlavním závodem proběhnou běžecké závody dětí od mateřské školy až do 15 let na tratích od 60 m do 1000 m.
Sloup, Jihomoravský kraj

Aktivity v městysi Sloup

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.
Sloup, Jihomoravský kraj

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.
Sloup, Jihomoravský kraj

Rozhledna Podvrší Veselice

Rozhledna Podvrší se nachází u Veselice, která je místní částí obce Vavřinec, v těsném sousedství modré turistické značky a cyklotrasy č. 5116 Blansko – Boskovice. Z rozhledny je nádherný výhled na Moravský kras, Drahanskou vrchovinu, Českomoravskou vrchovinu, ale i na Pavlovské kopce.
Sloup, Jihomoravský kraj

Zážitková trasa Po stopách Nagela ve Slouposko-šošůvských jeskyních

Trasa zážitkového okruhu navazuje na zpřístupněné části Sloupsko-šošůvských jeskyní. Sestupuje se ústím Stupňovité propasti nejprve po upravené trase a dále po schodech k části bývalého Absolonova Macošského žebře.
Sloup, Jihomoravský kraj

Naučná stezka od jeskyně Kůlna k Sloupsko-šošůvským jeskyním

Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu vede od jeskyně Kůlna k parkovišti. Měří sice jen 1 km, ale když se budete věnovat pěti informačním panelům na trase, zabere vám i 30 minut.
Sloup, Jihomoravský kraj

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu

Skalní terény v obci Sloup v Moravském krasu se nacházejí v Přírodní rezervaci Sloupsko-šošůvské jeskyně. Lezení je zde povoleno, lezecké terény lákají horolezce na Hřebenáč, Staré skály, Žíznivou skálu, věže Evropa a Indie nebo skalní věže Otec, matka a syn.
Sloup, Jihomoravský kraj

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě

Barokní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě, který je významným poutním místem oblasti Moravského krasu, patří k významným architektonickým památkám oblasti. Stavěn byl v letech 1751 – 1754 boskovickým stavitelem Vavřincem Mertou podle projektu italského architekta M. A. Canevalle.
Sloup, Jihomoravský kraj

Sloupské koupadlo – přírodní koupaliště

Sloupské koupadlo je příjemný areál letní restaurace s koupalištěm, který se nachází na okraji lesa v malebné obci Sloup. Sloup je severní vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Sloup, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v městysi Sloup

Wellness hotel Stará škola

Hotel nabízí bowling, restauraci v alpském stylu, zábavní centrum s dětským koutkem a krbem, prostorné pokoje a především kopu nádherného okolí stvořeného pro cyklisty, turisty a skalní lezce.
Sloup, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Moravský kras a okolí


Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!
Moravský kras a Macocha, Výlety pro děti

Na kole Moravským krasem

Nenáročná trasa Moravským krasem pro milovníky cyklistiky a jeskyní. Cestou se prohlédnete nejkrásnější jeskyně této oblasti, projedete se Pustým žlebem, navštívíte poutní kostel ve Křtinách, větrný mlýn v Rudici nebo tajupmnou jeskyni Býčí skála spojenou s pradávným pravěkým rituálem.
Blansko - Skalní Mlýn a okolí, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: do Boskovic na návštěvu k rodině Mensdorff-Pouilly

Mezi francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích, patří i rod Mensdorff-Pouilly. Můžete se s nimi setkat například v Boskovicích, městě ležícím severně od Brna v podhůří Drahanské vrchoviny.

S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti