ÚvodČeská nejOsobnostJaroslav Seifert – jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu
Osobnost

Jaroslav Seifert – jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu

Město v slzách, Samá láska, Šel malíř chudě do světa, Píseň o Viktorce, Maminka a Chlapec a hvězdy – to je jen část básnických sbírek Jaroslava Seiferta (23. září 1901, Praha-Žižkov – 10. ledna 1986, Praha). Básník, spisovatel, novinář a překladatel je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu.
Jaroslav Seifert se narodil v Praze na Žižkově. Prožil tu dětství, studoval na gymnáziu v Kubelíkově ulici a připomíná jej několik míst, například pamětní deska na rodném domě v Bořivojově ulici a pomník v místech, kde žil. V roce 1938 Žižkov opustil a až do smrti bydlel v Břevnově v ulici U Ladronky. Hodně času ale trávil v Kralupech nad Vltavou u svých prarodičů z matčiny strany. Lásku k poezii v něm probudil dědeček Antonín Boruta, velmi aktivní v oblasti kultury. Seifert se do Kralup vracel i v dospělosti.

Seifert patřil mezi členy hnutí Devětsil a stál na počátku uměleckého směru poetismu. Patřil k nejplodnějším českým básníkům, psal lyrické a většinou optimistické básně, protože se ale nikdy netajil svými občanskými postoji, řadu let nesměl publikovat. V roce 1966 byl jmenován Národním umělcem, v roce 1968 pak invazi vojsk Varšavské smlouvy v Československé televizi komentoval slovy: „Jako jsme si dali na podstavec první tank, který přijel v květnu 1945 do Prahy, tak si vystavíme poslední, který opustí naši vlast.“

Vzápětí po nástupu normalizace od režimu přišel další zákaz. Podobně postižený básník Jan Skácel mu tehdy napsal: „I voda v řece Léthé zamrzne, až vydají se pěšky přes zálivy básníci zakázaní zaživa.“ Ačkoli v té době jeho díla vycházela jen v samizdatu či reedicích, v prosinci 1976 byl mezi prvními signatáři Charty 77. V roce 1984 získal jako vůbec první český spisovatel Nobelovu cenu za literaturu, a to za „poezii, která svěží smyslovostí a mimořádnou vynalézavostí podává osvobozující obraz lidské nezdolnosti a mnohotvárnosti“. Cenu převzala jeho dcera Jana Seifertová-Plichtová, protože tehdy byl proslulý básník nemocný. Zemřel rok a několik měsíců poté, 10. ledna 1986. Měl státní pohřeb v Rudolfinu a církevní rozloučení v kostele sv. Markéty na Břevnově, ale protože panovaly obavy, že by se pohřeb milovaného básníka proměnil v protikomunistický manifest, režim z příprav vyloučil jeho rodinu a na vše dohlížela státní bezpečnost. Podle svého přání byl Seifert pochován na hřbitově v Kralupech nad Vltavou. Ve městě má pamětní síň a každoročně se na jeho počest koná festival poezie Seifertovy Kralupy.
 
Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou

Kralupy leží severně od Prahy na obou březích Vltavy mezi Mělníkem a Slaným. Bývaly oblíbeným místem prázdnin a odpočinku známého básníka Jaroslava Seiferta, dnes se odtud můžete vypravit třeba na zámek Veltrusy nebo na zámek Nelahozeves.

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Mariánské Lázně jsou v poslední době atraktivní nejen pro zastánce wellness procedur, lázní a dlouhých procházek přírodou, ale také pro milovníky literatury. Pokud se k nim počítáte i vy, vyzkoušejte oblíbenou Stezku spisovatelů. Tvoří ji 11 informačních tabulí se jmény slavných spisovatelů, kteří město navštívili. Mezi nimi jsou Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Stezka je doplněna literárním kvízem a účastník obdrží po jeho vyřešení ocenění.

Vladislav Vančura – spisovatel a mistr krásné češtiny

Vladislav Vančura – spisovatel a mistr krásné češtiny

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným: tak zní slavná věta z románu Rozmarné léto. Společně s knihami Markéta Lazarová, Konec starých časů nebo Kubula a Kuba Kubikula patří k nejznámějším prózám spisovatele Vladislava Vančury (23. června 1891, Háj ve Slezsku – 1. června 1942, Praha).

Josef Sudek – významný český fotograf

Josef Sudek – významný český fotograf

Pokroucené stromy, mlžná smutná krajina hnědouhelných pánví, rozostřené obrazy za okny v dešti, mlze a v noci, a především Praha: město ze všech úhlů a ve všech podobách, a také zátiší na hradčanském okně, viděná tisíckrát a pokaždé jinak. To byly hlavní motivy fotografa Josefa Sudka (17. března 1896 Kolín – 15. září 1976 Praha).

Milan Kundera – nejpřekládanější český spisovatel

Milan Kundera – nejpřekládanější český spisovatel

Milan Kundera (1. dubna 1929 Brno – 11. července 2023 Paříž) český spisovatel světového významu, psal básně, dramata, prózu i eseje. Brněnský rodák žil dlouhodobě ve Francii. Svá díla psal jak česky, tak francouzsky a také byl překladatelem. V roce 1979 byl zbaven československého státního občanství a jeho dílo bylo v Československu až do Sametové revoluce zakázáno.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Pražské kavárny – svět, který voní čerstvou kávou Gurmánská turistika

Pražské kavárny – svět, který voní čerstvou kávou

Praha proslula nejen krásnou architekturou, ale také umělci a intelektuály, kteří hledali a stále hledají inspiraci v lahodném šálku kávy a příjemné společnosti. Pokud už jste navštívili všechny hlavní pražské památky, ale k plnému prožitku vám stále něco schází, zkuste zajít do jedné z tradičních kaváren, která na vás dýchne jedinečnou atmosférou. Navštívit můžete řadu proslulých míst, která jsou spjata s významnými postavami českých dějin, i moderní designové kavárny.

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka (*1938) patří celosvětově k nejvýznamnějším fotografům 20. století. Na přibližně 10 000 fotografiích zachytil okupaci Československa v roce 1968. Když krátce poté emigroval, fotografie se mu podařilo propašovat do ciziny. Později byl za tyto snímky oceněn Zlatou medailí Roberta Capyse, jako jediný český fotograf se stal členem agentury Magnum Photos a v roce 2002 převzal na Pražském hradě od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského, Pěnička a Paraplíčko nebo Vražda v hotelu Excelsior – to jsou filmy a seriály, v nichž nahlédnete do starých pražských šantánů a nevěstinců a také do slavné Jedové chýše. Podnik, který dodnes zařazují do procházek městem pražští průvodci, přitom už 80 let neexistuje. Vydejte se s námi po stopách hříšných lidí do spleti uliček Starého Města, které skýtalo útočiště pražské smetánce i pražské galerce.

Připomeňte si Světový den poezie Životní styl

Připomeňte si Světový den poezie

Světový den poezie připadá na 21. březen. Cílem tohoto svátku je podpora jazykové různorodosti a zviditelnění ohrožených jazyků v místě jejich používání. Připomeňte si oblíbenou báseň i místa napříč Českou republikou spojená s našimi básníky.

Vrch Hostibejk s vyhlídkovým altánem v Kralupech nad Vltavou Příroda

Vrch Hostibejk s vyhlídkovým altánem v Kralupech nad Vltavou

Vyhlídkový altán nad městem je častým cílem turistů i místních obyvatel. Skalní masiv Hostibjek je tvořen svrchnokřídovými sedimenty a je vyhlášen přírodní památkou.

Stezka spisovatelů v Mariánských Lázních Příroda

Stezka spisovatelů v Mariánských Lázních

Infocentrum města Mariánské Lázně za finanční podpory Karlovarského kraje a města Mariánské Lázně vytvořilo Stezku spisovatelů. Trasa je dlouhá 8 855 kroků, tedy necelých sedm kilometrů. Po dokončení bude zahrnovat patnáct panelů.

Pomník Jaroslava Seiferta na Žižkově Památky

Pomník Jaroslava Seiferta na Žižkově

Památník žižkovského rodáka je umístěn poblíž míst, kde básník žil, na malém pozemku mezi ulicemi Seifertova, Chelčického a Táboritská. Má podobu kamenné stuhy s citátem ze Seifertovy básně Prosinec 1920.

Pamětní síň Jaroslava Seiferta v Městském muzeu Kralupy nad Vltavou Kultura

Pamětní síň Jaroslava Seiferta v Městském muzeu Kralupy nad Vltavou

Pamětní síň Jaroslava Seiferta byla slavnostně otevřena v září roku 2008 za spolupráce s dcerou Janou Seifertovou-Plichtovou.

Poeziomat na náměstí Míru v Praze – první stroj na poezii na světě Kultura

Poeziomat na náměstí Míru v Praze – první stroj na poezii na světě

Kovová roura, která tak trochu připomíná periskop ponorky, tak vypadá Poeziomat na pražském náměstí Míru. Jedná se pravděpodobně o světovou raritu, která spatřila světlo světa díky kavárníkovi a kulturnímu aktivistovi Ondřeji Kobzovi.

Hanspaulka – legendární vilová čtvrť Památky

Hanspaulka – legendární vilová čtvrť

Vilovou čtvrť Hanspaulka najdete v pražských Dejvicích. Čtvrť láká k bydlení již od 30. let 20. století. Žili zde také Lída Baarová či Vlasta Burian. Také v současnosti je to jedna z nejluxusnějších a nejhezčích čtvrtí k bydlení v Praze.

Dětská prohlídka zámku Nelahozeves – objevování Lobkowiczkých sbírek

Zveme vás na prohlídku pro děti a rodiče na zámku Nelahozeves.
Nelahozeves, Středočeský kraj

Koncert filmové hudby

Populární Symfonický orchestr Dalibora Havlíčka uvede v Kralupech nad Vltavou svůj úspěšný Koncert filmové hudby. Toto mladé hudební těleso pro vás vybralo rozmanitý program plný známých filmových melodií.
Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

Veteráni na zámku Nelahozeves 2024

Kralupský spolek přátel historických vozidel pořádá v sobotu 11. května 2024 veteránský sraz v prostředí renesančního zámku Nelahozeves.
Nelahozeves, Středočeský kraj

Dýňování na zámku Nelahozeves 2024

Srdečně vás zveme na zámek Nelahozeves, kde se bude v sobotu 19. října 2024 konat další ročník Dýňování!
Nelahozeves, Středočeský kraj

Lobkowiczký advent na zámku Nelahozeves

V sobotu 7. prosince a neděli 8. prosince pro vás bude na zámku připraven speciální vánoční program.
Nelahozeves, Středočeský kraj

Ro(c)k české hudby – multižánrový festival v Nelahozevsi

Přijďte se v sobotu 15. 6. podívat na nezapomenutelný multižánrový festival Ro(c)k české hudby, který se koná pod širým nebem v nádherném parku pod zámkem v Nelahozevsi, v sousedství rodného domu Antonína Dvořáka.
Nelahozeves, Středočeský kraj

Otevření rodného domu Antonína Dvořáka – testovací provoz

První etapa stavebních prací spojených s rekonstrukcí Rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi se blíží ke zdárnému konci.
Nelahozeves, Středočeský kraj

Sportovní den mládeže

Sportovní den mládeže pro děti z místních mateřských škol a žáky základní školy. Soutěže budou zaměřeny na různá sportovní odvětví (hokej, fotbal, atletika a pod.
Nelahozeves, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Pamětní síň Jaroslava Seiferta v Městském muzeu Kralupy nad Vltavou

Pamětní síň Jaroslava Seiferta byla slavnostně otevřena v září roku 2008 za spolupráce s dcerou Janou Seifertovou-Plichtovou.
Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

Městské muzeum Kralupy nad Vltavou

V muzeu spatříte nálezy z lokalit bývalého kralupského okresu téměř všech archeologických kultur známých na území Čech od paleolitu až po dobu slovanskou.
Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

Vrch Hostibejk s vyhlídkovým altánem v Kralupech nad Vltavou

Vyhlídkový altán nad městem je častým cílem turistů i místních obyvatel. Skalní masiv Hostibjek je tvořen svrchnokřídovými sedimenty a je vyhlášen přírodní památkou.
Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Kralupech nad Vltavou

Jednolodní pseudogotická cihlová stavba z let 1894-1895, orientovaná presbytářem neobvykle k severu. Věž kostela je vysoká 63 metrů.
Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

Socha Švejka v Kralupech nad Vltavou

V Kralupech nad Vltavou se přímo před městským úřadem na Palackého náměstí můžete setkat s hlavní postavou díla Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“.
Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

Miřejovické kolo v Kralupech nad Vltavou

Kolo se nachází se pod lávkou na levém břehu Vltavy na zvlášť pro ten účel vydlážděném místě. Je to připomínka na elekrifikaci Kralup a vznik vodní elektrárny v nedalekých Miřejovicích.
Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

Loděnice Kotva – Klub vodních sportů Kralupy

Klub vodních sportů v Kralupech nad Vltavou vám nabízí možnost zapůjčení lodí a sjíždění vodních toků v okolí, celé České republice i zahraničí. Poskytujeme pronájem loděnice k pořádaní soukromých nebo firemních akcí. Občerstvení poskytuje naše vinárna U Kotvy.
Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

AZ školka v Kralupech nad Vltavou

Vzdělávací centrum od A do Z nabízí pro děti od 1,5 roku do 6 let dlouhodobé i krátkodobé hlídání dětí se vzdělávacím programem – AZ školku. Pro děti od 4 do 8 let je připravena také dětská jóga.
Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Cukrárna a kavárna Natali v Kralupech nad Vltavou

Cukrárna a kavárna Natali vás zaujme širokou nabídkou italské kávy, nápojů, ručně vyráběných zákusků a zmrzliny. Na objednávku vám připraví chlebíčky či svatební, dětské, sladké i slané dorty. Na prodej jsou zde dárkové kazety, svíčky a ozdoby na dort.
Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj

Bistro Skála a dětské hřiště na zámku Nelahozeves

Chystáte se na zámek Nelahozeves a chcete si váš výlet opravdu užít? Pak si naplánujte návštěvu nejen stálé expozice, ale také bistra Skála a dětského hřiště, které se nachází v příjemném prostředí zámeckého areálu.
Nelahozeves, Středočeský kraj

Restaurace Vinopalna Nelahozeves

Restaurace Vinopalna s výhledem na Nelahozevský zámek či  rodný dům Antonína Dvořáka je výjimečná nejen svou polohou v krásném prostředí, ale i výtečnou kuchyní.
Nelahozeves, Středočeský kraj

Landcraft

Malý lihovar, který umí dostat do láhve krajinu a její bohatství. V lihovaru je možné domluvit se na degustaci či se zaregistrovat jako stálý zákazník, aby vám žádná z limitovaných edic neunikla. Každá láhev je voňavý originál.
Tursko, Středočeský kraj

Resort Svět

Naše poloha od obytné zástavby je výhodou pro nerušenou zábavu až do pozdních nočních hodin.
Úžice, Středočeský kraj

Statek 1738 v Dušníkách nad Vltavou – penzion a restaurace u Kralup nad Vltavou

Jsme rodinná firma, která podniká již 30 let. Svou práci se snažíme dělat srdcem, poctivě a svědomitě. Věříme proto, že tuto snahu dokážete ocenit především vy, naši hosté. To je pro nás vždy ta největší odměna.
Všestudy, Středočeský kraj

Kafe U Žlabu v Noutonicích

Rodinná kavárna zasazená do historického prostředí Trojanova dvora se nachází v Noutonicích na západ od Prahy. Naši kavárnu milujeme a je pro nás radost připravovat návštěvníkům vybranou kávu, domácí zákusky, slané preclíky nebo křupavé croissanty.
Lichoceves, Středočeský kraj

Family Hotel Okoř – místo okořeněné odpočinkem

Komfort se skvělou gastronomií v přírodním parku v malebné historické vesničce Okoř, známé svou zříceninou ze 13. století. Perfektní místo pro odpočinek po práci.
Okoř, Středočeský kraj