ÚvodČeská nejKulturníMikoláš Aleš – malíř, ilustrátor a klasik českého umění 19. století
Kulturní

Mikoláš Aleš – malíř, ilustrátor a klasik českého umění 19. století

Ve starobylém rozvětveném rodu jihočeských Alšů byli řezníci, pekaři, muzikanti, dobrodruzi, rváči i purkmistři, ale malíř žádný: tím prvním byl až Mikoláš Aleš (18. listopadu 1852, Mirotice – 10. července 1913, Praha). Zručný ilustrátor, kreslíř a dekoratér byl autorem asi 8000 nejrůznějších kreseb, náčrtů, kartonů, ilustrací a několika desítek olejomaleb.
Mikoláš Aleš se narodil v jihočeských Miroticích a kreslit začal už v útlém dětství. Po studiích v Písku byl v roce 1869 přijat na pražskou Akademii výtvarných umění. V roce 1879 si vzal za ženu Marinu Kailovou, svou lásku z dětství, a také společně s Františkem Ženíškem vyhrál soutěž na výzdobu foyer Národního divadla. Aleš předložil návrh na čtrnáct lunet, které pod souhrnným názvem Vlast zobrazují motivy z českých bájných a raných dějin. Přestože lunety nakonec malovali jiní a přátelství se Ženíškem se kvůli tomu rozpadlo, cyklus Vlast vyvolal zasloužený obdiv.

V roce 1887 stál Mikoláš Aleš u zrodu Spolku výtvarných umělců Mánes a stal se jeho prvním zvoleným předsedou. V roce 1908 byl oceněn členstvím v České akademii věd a umění a při oslavě 60. narozenin byl jmenován pražským měšťanem.

Mikoláš Aleš se rovněž proslavil jako skvělý ilustrátor. Ilustroval knihy Františka Ladislava Čelakovského či Aloise Jiráska, slabikáře, čítanky, učebnice i hrací karty, téměř v žádné české domácnosti nechyběl jeho Špalíček pohádek, pověstí a přísloví. Kreslil také rozsáhlé cykly na motivy lidové poezie a drobné ilustrace pro řadu různých časopisů, například pro Květy, Šotka, Světozor, Humoristické listy či Zlatou Prahu. Podle vzpomínek svých blízkých často kreslil doma v kuchyni, pro větší práce však využíval ateliér ve Vrtbovské zahradě na Malé Straně.

Méně známé jsou Alšovy návrhy domovních fasád, štítů, sgrafit a lunet či výzdoby interiérů, které často vzešly ze spolupráce s architektem Antonínem Wiehlem. Bohatě zdobené výjevy objevíte jak na řadě pražských domů (například Rottův dům na Malém náměstí, Wiehlův dům na Václavském náměstí), tak v Plzni (dům U Červeného srdce na náměstí Republiky), Písku, Strakonicích, Vodňanech či na fasádě Slovenského domu ve slovenské Skalici.

Alšovi měli tři děti a často se stěhovali z místa na místo. Jak připomíná pamětní deska, v letech 1900–1913 byl jejich domovem byt v domě na Havlíčkově třídě v Praze 2, dnešní Bělehradské. Sousedem a přítelem Mikoláše Alše byl sochař Čeněk Vosmík (1860–1944).

Mikoláš Aleš zemřel na mozkovou mrtvici a je pohřben na Vyšehradském hřbitově. Bustu na jeho náhrobku vytvořil sochař Bohumil Kafka.

Praze je po slavném malíři pojmenováno Alšovo nábřeží, v rodných Miroticích jej připomíná socha a Památník malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého v Alšově rodném domku nedaleko náměstí. Okolím vás provede Alšova stezka, známá je i Alšova jihočeská galerie.
Topičův dům na Národní třídě v Praze Kultura

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Pražská brána ve Vysokém Mýtě Památky

Pražská brána ve Vysokém Mýtě

Malebný pohled na město s vyhlídkou do širokého okolí můžete obdivovat z Pražské brány, pozůstatku městského opevnění ze 13 stol. Dnešní podoba brány však pochází z roku 1883, kdy byla puristicky přestavěna podle návrhu architekta F. Schmoranze.

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Pomník Mikoláše Alše v Miroticích Památky

Pomník Mikoláše Alše v Miroticích

Na náměstí Mikoláše Alše v Miroticích stojí socha v nadživotní velikosti místního rodáka malíře a kreslíře Mikoláše Alše. Bronzovou sochu vytvořil v roce 1955 Antonín Lhoták.

Městská spořitelna pražská Památky

Městská spořitelna pražská

Budova České spořitelny v Praze na rohu Rytířské, Melantrichovy a Havelské ulice byla postavena původně pro Městskou spořitelnu pražskou, která byla zřízena roku 1875 jako ryze český peněžní ústav.

Americký bar v Obecním domě v Praze Gurmánská turistika

Americký bar v Obecním domě v Praze

Americký bar na vás jistě zapůsobí neopakovatelnou atmosférou, ve které si můžete vybírat ze široké nabídky koktejlů, špičkových destilátů nebo šampaňského. Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.

Vrtbovský palác Památky

Vrtbovský palác

Vrtbovský palác se nachází na rohu Tržiště a Karmelitské ulice na Malé Straně v Praze 1. Mnoho lidí o jeho existenci nemá příliš tušení, neboť jeho průčelí do ulice není nějak výrazně nápadné, ale za ním se skrývá jedna z nejhezčích pražských zahrad.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Alšova vyhlídka v Tichém údolí Příroda

Alšova vyhlídka v Tichém údolí

Skalnatý vrchol nedaleko Únětic se nachází nad Únětickým potokem v Tichém údolí. Místo s výhledem na Kozí hřbety navštěvoval s oblibou také malíř Mikoláš Aleš, podle něhož dostala vyhlídka své pojmenování.

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic Příroda

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic

Trasa naučné Alšovy stezky vede krajinou mezi Miroticemi, Rakovicemi a Čimelicemi v okrese Písek. Vlastivědné zaměření stezky se promítá do jednotlivých zastavení, na nichž jsou návštěvníkům přibližovány historické, přírodní a archeologické zajímavosti oblasti.

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy Ubytování

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.

Art Restaurace Mánes – místo, kde se snoubí kultura s gastronomií Gurmánská turistika

Art Restaurace Mánes – místo, kde se snoubí kultura s gastronomií

Mánes opět ožívá! Tento jedinečný a unikátní gastronomický komplex různých stylů kuchyní, atraktivních prostor a kultury nabízí svým návštěvníkům nejen umělecké ale i gastronomické potěšení.

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého Kultura

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého stojí na místě, kde před požárem stával rodný dům Mikoláše Alše. V domě si prohlédnete expozici těchto dvou velikánů českého umění – Alšova díla a výstavu loutek.

Badminton pro všechny

Badmintonový turnaj pro všechny věkové kategorie ve sportovní hale Čimelicích. Turnaj bude rozdělen podle věkových kategorií i výkonnosti hráčů – začátečník/mírně pokročilý/pokročilý. V areálu venkovního sportovního hřiště bude připraven program pro děti i dospělé.
Čimelice, Jihočeský kraj

Den otevřených lesů 2024

V sobotu 18. května proběhne na různých místech republiky 3. ročník akce pro širokou veřejnost Den otevřených lesů. Jejím pořadatelem je Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR a jeho členové. Hlavním cílem je je zviditelnění vlastníků lesů a jejich přístupu k péči o les.
Ostrovec, Jihočeský kraj

Krajkářské slavnosti Sedlice

VII. ročník Krajkářských slavností proběhne v srpnu 2024.
Sedlice, Jihočeský kraj

Festival U Skály

4. ročník multižánrového hudebního festivalu na břehu řeky Skalice v Mirovicích na Písecku.
Mirovice, Jihočeský kraj

Czech Repubrick – výstava modelů pro celou rodinu v Blatné

Czech Repubrick – výstava Lego ® modelů pro celou rodinu. Říše kouzel, svět zvířat a nekonečný vesmír. Víš, co je spojuje?
Blatná, Jihočeský kraj

Divadlo A. Dvořáka – Jentl

Povídku proslavila filmová adaptace s Barbarou Streissand v titulní roli (1983).
Blatná, Jihočeský kraj

Josef Synek – malíř laskavého humoru

Retrospektivní výstava. Oblíbený blatenský malíř, jehož život i dílo je pevně spojeno s naším městem, oslavil v březnu životní jubileum. Výstava v Městském muzeu představí výběr z jeho bohaté tvorby.
Blatná, Jihočeský kraj

Výstava růží v Blatné

Vás na oslavu stoleté tradice Výstavy růží! Město Blatná poslední červnový víkend zazáří ve zlato-žlutých odstínech, aby oslavilo 100. výročí první Výstavy růží pořádané v roce 1924 významným českým šlechtitelem Janem Böhmem. ARTfestival je letos symbolicky věnován růži Zlaté Jubileum.
Blatná, Jihočeský kraj

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého

Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého stojí na místě, kde před požárem stával rodný dům Mikoláše Alše. V domě si prohlédnete expozici těchto dvou velikánů českého umění – Alšova díla a výstavu loutek.
Mirotice, Jihočeský kraj

Kostel sv. Jiljí v Miroticích

Kostel sv. Jiljí v Miroticích je připomínán již v roce 1254. Věže kostela jsou časo zobrazeny na kresbách Mikoláše Alše. Dnešní podoba je výsledkem pseudorománské přestavby v letech 1870 – 1872.
Mirotice, Jihočeský kraj

Pomník Mikoláše Alše v Miroticích

Na náměstí Mikoláše Alše v Miroticích stojí socha v nadživotní velikosti místního rodáka malíře a kreslíře Mikoláše Alše. Bronzovou sochu vytvořil v roce 1955 Antonín Lhoták.
Mirotice, Jihočeský kraj

Alšova stezka z Mirotic do Čimelic

Trasa naučné Alšovy stezky vede krajinou mezi Miroticemi, Rakovicemi a Čimelicemi v okrese Písek. Vlastivědné zaměření stezky se promítá do jednotlivých zastavení, na nichž jsou návštěvníkům přibližovány historické, přírodní a archeologické zajímavosti oblasti.
Mirotice, Jihočeský kraj

Židovský hřbitov Mirotice

Židovský hřbitov v Miroticích byl založen před rokem 1647 a je jedním z nejlépe zachovalých v jižních Čechách. Na hřbitově se nachází márnice, náhrobky mramorové, žulové a pískovcové ze 17. až 20. století.
Mirotice, Jihočeský kraj

Tvrz Cerhonice

Nenápadná obec nedaleko Písku na první pohled ničím zvláštním nevyniká. Z dálky viditelná věžička tvrze však dává tušit, že se tu nachází zámeček nebo hrádek a že se jedná o mohutnou a majestátní budovu.
Cerhonice, Jihočeský kraj

Kosatínský viklan u obce Boudy nedaleko Mirotic

Velký žulový balvan leží na neznačené stezce v lese západně od obce Boudy. Viklan tvoří dominantu přírodní kamenné řady. Horní balvan však není v současné době pohyblivý.
Boudy, Jihočeský kraj

Hradiště Boudy u Čimelic

Na vrcholu kopce Hrad nedaleko obce Boudy se nachází halštatsko-laténského hradiště z poloviny 1. tisíciletí před. n. l. Pravděpodobně se jednalo o centrální místo, na němž se setkávala okolní komunita za účelem směny zboží či provádění náboženských rituálů.
Boudy, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Ubytování na zámku Strážovice u Mirotic

Hledáte-li ubytování v jižních Čechách pro dovolenou s dětmi či s partou přátel, romantické zákoutí pro váš svatební den, či přenocování na cestách, zámek Strážovice je tu pro vás.
Mirotice, Jihočeský kraj

Penzion Fořtovna

Penzion Fořtovna se nachází v západní části Českomoravské vrchoviny nedaleko historického městečka Kamenice nad Lipou.
Čimelice, Jihočeský kraj

Hotel Vráž

Hotel sídlí v novogotické budově zámku postaveném v roce 1875 v romantickém prostředí obce Vráž u Písku. Příjemný odpočinek poskytují relaxační i léčebné pobyty.
Vráž, Jihočeský kraj

Statek Šambala

Statek Šambala se nachází v jihočeském kraji kousek od Orlické přehrady. Náš statek je místo plné zvířátek, rodinné atmosféry a krásné přírody.
Králova Lhota, Jihočeský kraj

Pivovar Čížová

Pivovar se nachází ve zrekonstruovaných prostorách v areálu čížovského zámku a vaří se zde pivo českého plzeňského typu.
Čížová, Jihočeský kraj

Statek Zelený dub

Farma Zelený dub je místem pro klidnou dovolenou i pro dny plné zážitků. Nabízíme ubytování na krásném zrekonstruovaném jihočeském statku. Najdete u nás pohodu a klid na okraji malé jihočeské vesničky jménem Dubí Hora.
Drhovle, Jihočeský kraj

Rekreační areál Milavy na Strakonicku

Rekreační areál Milavy se nachází v krásném prostředí jihočeských rybníků a lesů nedaleko od Strakonic, Blatné a Písku v lesním prostředí.
Velká Turná, Jihočeský kraj

Kulturní kavárna Železářství U Šulců v Blatné

Navazujeme na prvorepublikovou tradici kavárenství a vytváříme prostor pro setkávání a hovory. Součástí je i galerie výtvarných děl.
Blatná, Jihočeský kraj