ÚvodČeská nejKulturníGolem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy
Kulturní

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Když se řekne Golem, asi si vzpomenete hlavně na obří hliněnou postavu z dvojdílné komedie Císařův pekař – Pekařův císař. Je to ale jen jedna z mnoha podob záhadné bytosti, která údajně ožila někdy v 16. století a zase záhy zmizela. Kdo byl Golem, kdo ho stvořil a jak skončil?
V hebrejštině se slovo golem používá pro člověkem oživenou sochu. I když se zprávy o takových bytostech objevily v různých koutech světa a příběh zpracovali třeba známí němečtí pohádkáři bratři Grimmové, pražský Golem je mezi těmito bytostmi skutečným pojmem. Koncem 16. století jej prý stvořil Jehuda Löw ben Becalel (asi 1512–1609), tehdejší vrchní zemský rabín Českého království. Socha chránící Židovské město se oživovala vložením tajemného šému, předmětu v podobě kuličky či svitku. Pro toho, kdo mu do úst šém vložil, pak Golem pracoval a poslouchal jej tak dlouho, dokud jej zase nevyndal. Jednou prý rabbi zapomněl šém vyjmout a odešel do Staronové synagogy sloužit tradiční pobožnosti. Golemovi ale zapomněl zadat práci, a tak když hliněný obr ožil, v bezradnosti začal ničit vše, co mu přišlo pod ruku. Vyděšení lidé běželi pro rabbiho, ten přerušil modlitby a Golema zastavil; podle jedné verze se socha na místě rozpadla, podle jiné pouze zastavila. Ať tak či onak, rabbi se do synagogy vrátil, aby modlitby dokončil, ale Golema se už nikdy nepokusil oživit.

O tom, že v ghettu muselo dojít k něčemu zvláštnímu, co později dalo vzniknout známé legendě, napovídá žalm k počátku sabbatu, který se ve Staronové synagoze jako v jediném templu na světě zpívá při páteční bohoslužbě dvakrát. Prý tak dodnes připomíná den, kdy rabbi přerušil bohoslužbu a šel zkrotit svého hliněného sluhu.

Golemovo hliněné tělo dal rabbi uložit na půdě synagogy, kam dodnes platí zákaz vstupu. Opatrnost vedla tak daleko, že dokonce nechal zrušit venkovní schodiště a na půdu se od té chvíle dalo vylézt jen po žebříku. Pár lidí se ovšem do zakázaného prostoru dostalo, například novinář a spisovatel Egon Ervin Kisch. Zbytky Golema samozřejmě nenašel, a příběh tak dál čeká na své rozuzlení.

Kromě nejznámější podoby z filmové komedie, kde se tvůrcem Golema z vypálené hlíny s obručemi na hrudi stal sochař Jaroslav Horejc, je poměrně známá ilustrace Mikoláše Alše pro knihu Adolfa Weniga Věnec pražských pověstí z roku 1908. S Golemem se setkáte také v Muzeu pražských pověstí a strašidel a dokonce i ve virtuální realitě.
 
Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku Životní styl

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Pohádková putování českou krajinou Příroda

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

#světovéČesko a pražské Židovské město: nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

#světovéČesko a pražské Židovské město: nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pivo, hokej, šperky z českých granátů, víno a historické zahrady: tak zní doporučení „must see“ cestovatelského magazínu National Geographic pro návštěvníky Prahy. Jedním dechem upozorňuje i na Židovské město, a Starý židovský hřbitov dokonce řadí mezi deset turisticky nejzajímavějších hřbitovů světa. Skutečně máme v Praze takový poklad?

Maiselova synagoga se dnes otevírá po rekonstrukci Památky

Maiselova synagoga se dnes otevírá po rekonstrukci

Maiselova synagoga v Praze, jedna z dominant někdejšího pražského Židovského Města, je od 1. července 2015 po více než roce opět otevřena veřejnosti. Židovské muzeum v Praze, do jehož prohlídkového okruhu synagoga patří, zde v minulých měsících provedlo záchranné stavební a restaurátorské práce a připravilo novou stálou expozici pro své početné návštěvníky.

Muzeum pražských pověstí a strašidel Kultura

Muzeum pražských pověstí a strašidel

Muzeum pražských pověstí a strašidel v pražské Mostecké ulici představuje výběr z nejznámějších a nejzajímavějších strašidel a pověstí staré Prahy. Vydejte se na cestu časem a poznejte tajemství Prahy při setkání s bytostmi, které tu jistě byly kdysi a snad jsou také dodnes.

Za vynalézavým rabínem a

Za vynalézavým rabínem a "jeho" Golemem do staré Prahy

Pražský Josefov coby někdejší ghetto patří k nejvzácnějším židovským památkám Evropy. Řada míst počínaje starý židovským hřbitovem přes Staronovou synagogu až po obyčejné ulice a uličky dodnes připomíná staré legendy a tajuplné příběhy, v jejichž čele stojí bájná umělá bytost: Golem.

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Golem, Faust, astronom Tycho de Brahe či kněžna Libuše na Vyšehradu… zajímá vás, čím si Praha v minulosti získala svou magičnost a mystičnost? Projděme se společně Prahou po stopách legend, tajemna či pravdy! Během procházky navštívíte Hradčany, Staré Město i Židovskou čtvrť. Na Novém Městě se dostanete do blízkosti Faustova domu a poté dále vystoupáte na mytický Vyšehrad.

Výstava: Cesta do neznáma – příběh Nicolase Wintona a zachráněných dětí

Zveme vás na výstavu prací žáků Základní umělecké školy Adolfa Voborského. Koláže a skici vyjadřující sílu lidského hrdinství a naděje jsou inspirovány činy Nicolase Wintona, který se svými spolupracovníky během druhé světové války zachránil 669 židovských dětí.
Praha 1, Praha

Jak rozumět orloji

Pražský staroměstský orloj, správně řečeno astroláb, je složitý stroj, z jehož ciferníku je možné získat spoustu informací. Naučíme vás jej číst. Přijďte na vycházku s orlojním badatelem, vysvětlíme, jak astrolábu rozumět.
Praha 1, Praha

Literární zastavení – Kafka & Milena

Život a dílo Mileny Jesenské, jíž byly adresovány Kafkovy Dopisy Mileně, stejně jako její vztah ke Kafkovi, představí v tomto literárním večeru germanistka Veronika Jičínská. Akce se koná v rámci projektu Kafka 100.
Praha 1, Praha

Akvizice kubismus – Nákup do sbírek UPM

Výstava nových přírůstků do sbírky kubistického nábytku a keramiky, které UPM získalo díky mimořádné dotaci od MK ČR.
Praha 1, Praha

Český porcelán tří století 1792 – 2024

Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni připravilo výstavu Český porcelán tří století 1792 – 2024. Výstava otevřená v termínu 25. 4. – 8. 9. 2024 přiblíží vývoj porcelánu na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům.
Praha 1, Praha

Šperk – forma – obsah – výstava Uměleckoprůmyslového musea

Výstava propojuje historické i současné šperky ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Tuto kolekci doplňují šperky autorů a soukromých sběratelů, aktuálně nošené či uchovávané jako památka. Výstava je otevřena do 19. května 2024.
Praha 1, Praha

Diskuse na téma uprchlictví – historie, současnost a globální kontext

Diskuse se zaměří na situaci židovských a ukrajinských uprchlíků na českém území s důrazem na širší globální perspektivu uprchlíků.
Praha 1, Praha

Nedělní dílna pro děti – hudební kouzla v Židovském muzeu v Praze

Navštivte naši nedělní dílnu a nahlédněte do fascinujícího světa hudby! Děti i jejich doprovod budou mít možnost experimentovat se zvuky i různými nástroji, součástí programu je i prohlídka Maiselovy synagogy. Dílna je vhodná pro děti od 5 do 10 let.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.
Praha 1, Praha

Historická mikve u Pinkasovy synagogy v Praze

Mikve je židovská rituální lázeň, tvořena nádrží s přírodní vodou. V judaismu tradičně slouží k rituálnímu očištění osob a předmětů. Historická mikve vedle Pinkasovy synagogy patří k nejstarším dokladům židovského osídlení v dané oblasti. Pochází nejspíše z počátku 16. století.
Praha 1, Praha

Galerie La Femme v Praze

Galerie La Femme představuje obrazy, grafiky i sochy z ateliérů předních českých výtvarníků vyznávajících motto „Žena jako nekonečná inspirace v umění".
Praha 1, Praha

Prodejna s lokálními výrobky

Útulný obchod s lokálními (českými a slovenskými) značkami. Designové a ručně tvořené produkty, přírodní kosmetika, šperky, dobroty, hračky, káva, čaj a další.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Restaurace La Veranda

La Veranda nabízí „šťastné jídlo“. Zdejší kuchaři tím chtějí ukázat, že jídlo vás může naplnit nejen fyzicky, ale především po emoční stránce. Jsou jídla nápaditá, hezky prezentovaná a lehce stravitelná. Jednoduše řečeno, jsou to jídla, která v nás vyvolávají jistotu, že život je krásný!
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Apartmá Staré Město Praha by Chateau Mcely

Nový elegantní apartmán v secesním domě na Starém Městě v Praze. Byt o rozloze 180 metrů čtverečných umožňuje dokonalé spojení zážitku se stověžatou Prahou. Výjimečný prožitek romantiky ve dvou i radostné chvíle rodiny s dětmi.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v druhé polovině roku 2024.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Restaurace AsianTemple

V restauraci Asian Temple v Bílkově ulici č. 13 poblíž rušné Pařížské ulice si vychutnáte nejlepší asijské pokrmy.
Praha 1, Praha