ÚvodČeská nejKulturníBohumil Kubišta – jeden ze zakladatelů české moderní malby
Kulturní

Bohumil Kubišta – jeden ze zakladatelů české moderní malby

Malíř, grafik a teoretik umění Bohumil Kubišta (21. srpna 1884, Vlčkovice u Hradce Králové – 27. listopadu 1918, Praha) patřil k zakladatelům českého kubismu. Svou tvorbou inspiroval mladou meziválečnou generaci, v roce 2022 se Kubištův obraz Staropražský motiv jako vůbec první obraz v Česku vydražil za víc než 100 milionů korun.
Bohumil Kubišta vystudoval gymnázium v Hradci Králové a ve studiích pokračoval na Uměleckoprůmyslové škole a Akademii výtvarných umění v Praze. Tam však dlouho nevydržel a kvůli odlišným názorům na směrování výtvarného umění z akademie odešel. V roce 1904 nastoupil na vojenskou službu do školy pro důstojníky v záloze v Pule, umělecké vzdělání získal soukromým studiem ve Florencii a Paříži. Tam vytvořil první studie a obrazy objektů redukovaných na základní geometrické formy, z nichž se postupně vyvinul kubismus. Jeho jméno zaujalo francouzské umělce; například Guillaume Apollinaire obdivoval Čechy, že mají malíře, který byl „kubistou“ již od narození.

Kubištu podobně jako řadu dalších domácích umělců výrazně ovlivnila Munchova výstava v roce 1905 v pavilonu Spolku výtvarných umělců Mánes, považovaná za jeden z mezníků vývoje českého moderního umění. Společně s přáteli Emilem Fillou, Antonínem Procházkou a dalšími umělci Kubišta založil výtvarnou skupinu Osma. Psal kritické články do řady uměleckých časopisů, neúspěšně se snažil prosadit nové výtvarné styly. Po seznámení s Janem Zrzavým se stal hostem v umělecké skupině Sursum, ovlivněné okultismem. Nakonec ho v roce 1913 bezvýchodná finanční situace přiměla znovu vstoupit do rakouské armády. Byl přidělen jako důstojník k pevnostnímu dělostřelectvu v Pule, kde pak sloužil i během první světové války.

Po jejím skončení přijel na dovolenou do Prahy a po vyhlášení samostatného státu se jako jeden z prvních přihlásil do československé armády. Krátce na to však onemocněl a ve 34 letech zemřel na španělskou chřipku. Je pochovaný v Hradci Králové, hrob zdobí pomník od sochaře Františka Bílka.

Kubišta pocházel z velmi skromných poměrů a téměř celý život se potýkal s existenčními problémy, o jeho obrazy nebyl zájem. Více než sto let po jeho smrti však jeho obraz Staropražský motiv překonal rekordy českých aukčních síní, když za něj v aukci na pražském Žofíně kupec zaplatil 123 milionů korun. Překonal tak dosud nejdražší obraz Divertimento II Františka Kupky, prodaný v roce 2020 za 90 milionů korun. V roce 2024 se rekord pomyslně vrátil Kupkovi, když jeho obraz byl vydražen za částu přes 126 milionů korun. 
Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních Kultura

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Při toulkách Prahou objevíte nejenom spoustu krásných zákoutí a památek, ale také obrovské množství kaváren. Lidé se v nich scházejí, aby si vychutnali šálek kávy, popovídali si s přáteli nebo jen tak odpočívali. Jsou to místa, kde najdete pohodu a klid, inspiraci, skvělou atmosféru a třeba i něco dobrého ke kávě. Kde se ale vlastně pražský kavárenský svět zrodil?

Galerie umění Karlovy Vary Kultura

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie od roku 1953 uchovává, zhodnocuje a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Stálá expozice prezentuje bohaté sbírky českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění.

Výstavní síň Mánes v Praze – budova Spolku výtvarných umělců Mánes Kultura

Výstavní síň Mánes v Praze – budova Spolku výtvarných umělců Mánes

Funkcionalistická budova Mánesu spojuje Masarykovo nábřeží se Slovanským ostrovem. Výstavní síň široké otevřené dramaturgie, zahrnuje výstavy význačných osobností českého i světového výtvarného umění, předních spolků a tvůrčích skupin, výstavy mladých umělců, tematické a retrospektivní výstavy.

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila ve Francii, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Heřmanův Městec

Heřmanův Městec

Když pojedete z Čáslavi do Chrudimi, nemůžete minout Heřmanův Městec, město na severním úbočí Železných hor. Je lákavým cíle pro milovníky židovských památek, ale na své si tu přijdou i ti, kdo vyhledávají pěkná přírodní zákoutí.

Kolo v dobách nesvobody

Pražský Goethe-Institutu uvádí komorní výstavu o historii jízdních kol a cyklistiky v Německu a v Československu. Informační tabule, fotografie a exponáty přiblíží cyklistické reálie bývalého výhodního či západního Německa i Československa před rokem 1989.
Praha 1, Praha

Festival Opera Nova 2024

Festival Opera Nova je přehlídkou současné české a zahraniční operní tvorby. Letošní ročník festivalu je součástí oslav Roku české hudby 2024 a je místem setkání výjimečných českých a zahraničních umělců převážně nastupující generace.
Praha 1, Praha

Mezinárodní festival Zlatá Praha 2024

Zlatá Praha je jedinečným mezinárodním festivalem prezentujícím nejlepší televizní hudební a taneční pořady a filmy všech žánrů. V roce 2024 se uskuteční 25. – 29. září.
Praha 1, Praha

Vernisáž vyšívaných můrek s Broditou

Vernisáž komorní výstavy vyšívaných můrek a další tvorby od Marie Mrňávkové, která tvoří pod svojí značkou Brodita.
Praha 1, Praha

Umělecký workshop Paperclay a Šití s Broditou

K vytvoření mistrovské panenky stačí pouze dvě jednoduché techniky a odnesete si domů vlastní dechberoucí můru v neobvyklém kabátě!
Praha 1, Praha

Venkovní expozice Salonu dřevostaveb

Od 18. dubna do 22. května proběhne na piazzettě Národního divadla v rámci Salonu dřevostaveb venkovní výstava předních českých, slovenských i zahraničních realizací dřevěné architektury.
Praha 1, Praha

Antonín Dvořák – Rusalka

Rusalka, perla české opery, pohádka-mýtus o nejniternějších touhách, vášních a stěží překročitelných hranicích mezi člověkem a živly je součástí světového operního pokladu.
Praha, Praha

Operní dílny pro děti a školy – Prodaná nevěsta

Operní dílna na téma opery Prodaná nevěsta (Bedřich Smetana)
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Papelote – nové české papírnictví

Papelote je nové české papírnictví, v němž papír není pouhým podkladem pro psaní, ale materiálem plným chutí, vůní, zvuků a barev. Papírenský obchod je spojen s malou dílnou, ve které vznikají autorské a ručně vyráběné bloky, sešity, penály, balicí papíry a další chytré nápady.
Praha 1, Praha

Pražský Hlahol – klenot pražské secese

Dům se secesní štukovou dekorací stojí na vltavském nábřeží proti Mánesu a byl postaven v letech 1903 – 1905. Uvnitř se nachází koncertní hlavní sál s proskleným stropem a bustami sbormistrů zpěváckého spolku Hlahol.
Praha 1, Praha

Masarykovo nábřeží

Až na krátký úsek mezi Národním divadlem a ulicí Na Struze, který je starší a vznikl už v souvislosti se stavbou původního řetězového mostu, bylo nábřeží vybudováno po roce 1903. Zajímavostí je, že jde pravděpodobně o nejčastěji přejmenovávané nábřeží v Praze.
Praha 1, Praha

Půjčovna lodiček a šlapadel Slovanka na Slovanském ostrově

Přijďte si půjčit lodičku nebo šlapadlo na nezapomenutelnou plavbu po Vltavě historickým centrem Prahy. Nabízí se i romantické noční plavby s lampičkou.V půjčovně Slovanka naleznete také šlapací labutě, autíčka i malé motorové čluny. K dispozici je i posezení na vyhlídkové terase nad Vltavou.
Praha 1, Praha

Český lvíček – zábava i poučení pro všechny malé děti

Atrakce v podobě vláčku, který je určený především těm nejmenším, rozšířila nabídku volnočasových aktivit Slovanského ostrova. Děti i rodiče se mohou prostřednictvím funkčního modelu vláčku seznámit s významným historickým milníkem dějin železniční dopravy Prahy 1.
Praha 1, Praha

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze

V paláci Žofín na Slovanském ostrově se konají důležitá společenská setkání, kongresy, koncerty či plesy. Velký sál paláce Žofín pravidelně hostí největší osobnosti z ekonomického, politického a kulturního života od nás i ze zahraničí.
Praha 1, Praha

Galerie Pštrossova 23 v Praze

Nově otevřená galerie v centru Prahy představující především současnou českou tvorbu a umění 20. století.
Praha 1, Praha

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov, často také nazývaný Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Ostrov se postupem času stal významným centrem společenského a kulturního života města.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace Suterén na Novém Městě v Praze

Restaurace s moderní českou gastronomií a širokou sezonní nabídkou vynikajících specialit nabízí také obědové menu. Restauraci naleznete v secesním domě, který je zapsán na seznam UNESCO. V nabídce nechybí ani speciální degustační menu.
Praha 1, Praha

Restaurace Zahrada Žofín na Slovanském ostrově

Dopřejte si nezapomenutelný gurmánský zážitek v jednom z nejkrásnějších pražských paláců. Zážitek, který zhmotňuje filosofii a přístup STONES fine catering – haute cuisine jako autentická naturální kuchyně, kde hlavní roli hrají lokální suroviny, které promění ve skvělé jídlo s fantazií a vášní.
Praha 1, Praha

Věnečky Janeček

Milujete věnečky? Věnečky Janeček jsou ušity na míru požadavkům moderní doby. Jsou koncipovány jako minidezert, snížená dávka cukru je útěchou všech, kteří si chtějí zamlsat, ale přitom nemít pocit, že zradili všechny pilíře zdravé stravy.
Praha 1, Praha

Art Restaurace Mánes – místo, kde se snoubí kultura s gastronomií

Mánes opět ožívá! Tento jedinečný a unikátní gastronomický komplex různých stylů kuchyní, atraktivních prostor a kultury nabízí svým návštěvníkům nejen umělecké ale i gastronomické potěšení.
Praha 1, Praha

The Globe Bookstore and Cafe

V kavárně Globe se již třicet let setkávají lidé z různých koutů světa nad kávou i literaturou.
Praha 1, Praha

Hotel Páv

Moderní hotel v centru Prahy se nachází nedaleko stanice metra (Národní třída) a pouze 10 minut chůze od Karlova mostu.
Praha 1, Praha

Thajská restaurace Lemon Leaf v Praze

Thajská kuchyně je oblíbená zejména díky své rozmanitosti a pestrosti chutí. Je kombinací aromatických složek koření s pikantním nádechem. V pokrmech se mísí indická, čínská, malajská kuchyně se všemi druhy chutí (slané, sladké, pálivé) a stává se tím jednou z nejoblíbenějších kuchyní na světě.
Praha 2, Praha

Hotel Caesar

Hotel Caesar Palace sídlí v kompletně zrekonstruované historické budově v centru Prahy. Nabízí elegantní pokoje s dobovým nábytkem.
Praha 1, Praha