Úvod > Česká nej > Historické > Baron František von Trenck – nejobávanější velitel rakouské armády
Historické

Baron František von Trenck – nejobávanější velitel rakouské armády

Baron František von Trenck, plukovník rakouské armády, se proslavil svou neobyčejnou odvahou, velitelskou zdatností a neobvyklou bojovou strategií. Povahou nesmírně vznětlivý, výbušný, nedisciplinovaný, obzvlášť krutý a bezohledný muž díky těmto vlastnostem slavil úspěchy na všech frontách. Jeho těleské ostatky jsou vystaveny v kapucínské hrobce v Brně.
Narodil se zřejmě 1. ledna 1711 v italském Reggiu v Kalábrii Anně Marii rozené Kettelerové z Hargvattenu a Janu Jindřichu Trenckovi, císařskému podplukovníkovi. Samotný Františkův příchod na svět neproběhl hladce – porodní bába zjistila, že dítě se narodilo přidušené a co nevidět zemře. Uchýlila se proto k prastaré oživovací metodě, totiž celé novorozeně ponořila do vína, které dítě přivedlo zpět k životu. Říká se, že takto „pokřtěnému“ člověku se bude smrt vyhýbat. A mohlo by se zdát, že tomu ve Trenckově případě, skutečně tak bylo. Byl nejmladším ze tří bratrů. Jejich rodové jméno je odvozeno od Trenckburgu, tedy dnes již zaniklého sídla, které se nacházelo v Prusku.

Jeho otec ho odmala připravoval na vojenskou dráhu. Už v šesti letech vzal syna sebou do bitvy u Bělehradu. Nejprve studoval na jezuitském gymnáziu v Šoproni (dnešní Maďarsko) a poté v Požeze (dnešní Chorvatsko); vzdělání završil ve Vídni. Patřil mezi nadané studenty, plynně hovořil sedmi jazyky, stal se znalcem anglické literatury, uměl dobře zpívat a hrát na housle. Povahou byl však František Trenck rozdvojenou osobností: ve společnosti dokázal být veselým a slušným zábavníkem, ve válečné vřavě nesoucitným, živelným a násilnickým démonem, kdy nepřátelům stínal hlavy a zajatce napichoval na kůl. Mimo jiného, vynikal neuvěřitelnou tělesnou zdatností a silou – dokázal jednou ranou useknout býkovi hlavu.
 

Trenckova ruská dobrodružství

Roku 1727 vstoupil do uherského 8. pěšího pluku hraběte Pálffyho, kde dosáhl hodnosti poručíka. Nad ostatními vyčníval mj. svým výstředním chováním a nekázní. V roce 1737, kdy Rakousko vstoupilo do rusko-turecké války, nabídl Trenck vrchnímu veliteli rakouské armády hraběti Seckendorfovi vytvoření sboru vojáků-dobrovolníků. Byl odmítnut a tak se obrátil k nepříteli, na ruskou carevnu Annu Ivanovnu. Ta jeho nabídku přijala a jmenovala jej druhým rytmistrem husarského pluku s právem naverbovat tři sta mužů. Za statečnost v bojích byl povýšen na majora.

Svou prudkou povahu však neudržel na uzdě a roku 1740 byl pohnán před válečný soud pro urážku a napadení velitele. Byl mu určen trest smrti, těsně před popravou mu byl trest prominut, ovšem muse ihned opustit ruskou armádu i Rusko samotné. Vrátil se na své panství Brestovac, které v té době sužovali zbojníci. Při jejich „likvidaci“ si Trenck vysloužil zatykač kvůli porušení zákonů. Prchl proto do Vídně a zdejší kapucíny požádal o azyl. Díky arcivévodovi Karlu Lotrinskému se pak setkal s habsburskou panovnicí Marií Terezií, která jej posléze obvinění zbavila.


Miláček císařovny Marie Terezie

Mladá císařovna Marie Terezie měla velké problémy udržet říši pohromadě proti koalici koalici Francie, Pruska, Bavorska a Turecka. Pomoc nabídl panovnici baron Trenck se svou kontroverzní jednotkou pandurůvycvičených nemilosrdných násilníků (kteří si mohli vybrat buď šibenici, nebo vojenskou službu) z oblasti dnešního Chorvatska, kde měl baron Trenck své panství. Muži byli dobře vyzbrojení a vytrénovaní neustálými boji s Turky při státní hranici. Panduři nedostávali žádný žold, ale  měli právo na válečnou kořist. Služba v Trenckově jednotce byla něco mezi vojnou a dobře organizovaným zločinem. Panduři si měli počínat jako divoké šelmy, v noci pronikat do nepřítelova týlu, přepadat tábory, lovit kurýry, otevřít do kořán brány pro vstup hlavních vojsk a celkově vyvolávat paniku.

Ačkoli panduři za hranicemi monarchie dobývali jedno město za druhým, dostali roku 1744 rozkaz vrátit se do Čech. To proto, že roztahovačný pruský král Friedrich 16. září obsadil Prahu. Trenckovi hrdlořezové brzy překročili hranice českého království a ihned se dali do práce. Dne 8. října zmasakrovali pruskou posádku v Týně nad Vltavou. 20. října se panduři vyznamenali při dobývání Českých Budějovic. Trenck v čele svých mužů přeplaval studenou řeku Vltavu a ráno už před sebou hnali tisíc pruských zajatců. Se stejným úspěchem dobývají Tábor, Hlubokou a Přimdu. Za udatnost v boji byl vyznamenán samotnou císařovnou.
 

Nejslavnější vězeň na Špilberku

Poslední bitva se rozhořela dopoledne 30. listopadu roku 1745 u obce Žďár u Trutnova. Posel, který nesl Trenckovi rozkaz k útoku se opozdil a Trenckovým jednotkám s husary hraběte Nadasdyho se místo do bitevního pole podařilo vpadnout do pruského základního tábora, kde se pustily do nevázaného drancování a zabíjení. Král Friedrich II. přišel o cenné dokumenty pozbyl celou osobní výbavu i služebnictvo. Trenckovi padl do rukou hotový poklad 80.000 zlatých dukátů i kompletní stříbrný jídelní servis samotného pruského krále. Výsledek bitvy byl však pro Rakousko zničující a 25. prosince 1745 byl uzavřen v Drážďanech potupný mír. Pandurský plukovník byl obviněn jako hlavní viník porážky. Jeho předchozí zásluhy o rakouský trůn nedovolovaly vojenskému soudu, aby byl vsazen do vězení, proto mu bylo nařízeno jen domácí vězení. Ovšem, když si zajel v parádním kočáře do opery a pokusil se shodit z lože hraběte Gosseauova, člena doprovodu císařovny, bylo soudní řízení nevyhnutelné. Trenck byl odsouzen k trestu smrti, císařovna trest však zmírnila na doživotní žalář na ŠpilberkuBrně.

Domníváte-li se, že zde chudák baron nějak strádal, budete na omylu. Přidělili mu dvě místnosti v prvním poschodí vězeňské budovy, žil v relativním pohodlí, měl dostatek dobrého jídla i pití. Dokonce se mohl volně pohybovat po celém areálu. Každou neděli si zval velitel pevnosti Trencka k sobě na oběd, u skvělého vína pokuřovali z dýmek a dlouho do noci klábosili. S vojáky hrál karty a nouzi neměl ani o dámské návštěvy. Minul rok a pandur Trenck ulehl na lůžko. Nedostatek pohybu, přejídání, přemíra alkoholu a stará zranění, která se znovu hlásila o slovo, podlomily jeho zdraví. Panovnice mu dokonce dovolila, aby si našel vhodné ubytování ve městě, kde by mohl dožít. Trenck pomýšlel na kapucínský klášter, odkud za ním docházel kněz a lektor filozofie, kapucín Koloman. Zemřel 4. října roku 1749. O tři dny později byl podle svého přání pohřben v kryptě kapucínského kláštera.
 

Hlavní hvězda kapucínského podzemí

Jeho ostatky si v kryptě můžete prohlédnout dodnes. Kolem jeho smrti však zůstává řada otazníků. Podivné je, že Trenck přesně s předstihem určil den své smrti. Navíc toužil být pohřben v kapucínské hrobce, o níž bylo známo, že mrtvá těla se zde nechávají jen volně ležet a proudícím vzduchem přirozeně mumifikovat. Jednou z hypotéz je, že Trenck zemřel jen zdánlivě. Věřilo se, že požil jakýsi paralyzující jed a volně uložen v kapucínské hrobce, čekal na podání protijedu. Ten mu již jednou podala baronka Lestocková, která se v době jeho smrti "náhodou" také zdržovala v Brně a během jeho uvěznění na Špilberku ho několikrát navštívila. Známá je také skutečnost, že u baronova těla uloženého do hrobky kapucínů, po devět dní stála čestná stráž. Nikdo k mrtvému nesměl a podání protijedu bylo tak nemožné. Možná právě tehdy byla baronova hlava "pro jistotu" oddělena od těla.

Trenckovu mumii v únoru 2017 tým odborníků transportoval na CT vyšetření a začal ji zkoumat nejmodernějšími metodami forenzní antropologie a soudního lékařství. Výsledky byly zpracovány pomocí 3D digitálních technologií. Projekt přinesl řadu nových poznatků – Trenck měl atypicky dlouhé a silné prsty na rukou, promáčklý hrudník, patní ostruhy, rozštěp křížové kosti a střepiny střely zarostlé v podkoží. Výzkumníci zjistili i to, že byl extrémně vysoký. Zatímco průměrný muž v 18. století měřil 169 centimetrů, Trenck měl téměř o 20 centimetrů víc, což je i víc, než má průměrný muž v dnešní době. Informace získané při výzkumu mumie, využili brněnští vědci při rekonstrukci podoby nejen Trenckovy tváře, ale i celé postavy. Ta byla vytvořena roku 2019 jako digitální model, jenž byl i rozpohybován v animaci.
Příběh legendárního válečníka – barona Trencka, který odpočívá v Brně

Příběh legendárního válečníka – barona Trencka, který odpočívá v Brně

Baron František von Trenck, plukovník rakouské armády, se proslavil svou neobyčejnou odvahou, velitelskou zdatností a neobvyklou bojovou strategií. Povahou nesmírně vznětlivý, výbušný, nedisciplinovaný, obzvlášť krutý a bezohledný muž díky těmto vlastnostem slavil úspěchy na všech frontách. Jeho ostatky jsou vystaveny v kapucínské hrobce v Brně.

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času: uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času: uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Kapucínská hrobka na Kapucínském náměstí v Brně prochází nutnou rekonstrukcí kvůli vlhkosti, otevřít by se měla v květnu 2024.

Trenckova rokle v údolí řeky Bobrůvky u Drahonína

Trenckova rokle v údolí řeky Bobrůvky u Drahonína

Údolí Loučky a Bobrůvky se táhne mezi vesnicemi Strážek, Střížeš a Skryje (cca 10 km severozápadně od Tišnova). Přibližně v polovině tohoto údolí se nachází Trenckova rokle.

Funerální stezka Brnem

Funerální stezka Brnem

Funerální stezka je ojedinělou trasou, které nemůže nabídnout žádné jiné město v Evropě. Pokud se vydáte na fyzicky vskutku nenáročnou trasu, vězte, že vás čeká jedinečný zážitek.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Prima Fresh festival 2024 v Brně

Legendy české gastronomie, hvězdné koncerty a talkshow – i to je Prima FRESH festival 2024. To nejlepší z české gastronomie na jednom místě potkáte v Brně o víkendu 25. a 26. května na hradě Špilberk.
Brno, Jihomoravský kraj

Lesem – výstava na Špilberku

Od 7. září 2023 do 30. června 2024 zavede poutavá výstava Lesem návštěvníky Muzea města Brna na hradě Špilberku na procházku tématy, jež propojují fenomén lesa s dějinami lidské společnosti.
Brno, Jihomoravský kraj

20 let špilberských vitráží z taveného skla – výstava na hradě Špilberk

Jedná se o výstavu, kterou Muzeum města Brna uspořádalo k výročí dokončení rekonstrukce východního křídla a osazení vitráží z dílny předních českých sklářských výtvarníků – profesora Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.
Brno, Jihomoravský kraj

Letní shakespearovské slavnosti na Špilberku 2024

Už mnoho let patří léto na Špilberku Williamu Shakespearovi a jeho slavným hrám. Nikde nenajdete odpovědi na otázky života lépe než zde. 25. ročník Letních shakespearovských slavností se v Brně uskuteční 15. 7. – 7. 8.
Brno, Jihomoravský kraj

Bylinková dílna – Jarní probuzení

Využijte sílu jarních bylin pro zdraví, péči o vlasy i pokožku. První letošní dílnu provoní medvědí česnek, jitrocel a kopřiva. Vyrobíme a ochutnáme jarní pesta z divokých bylin, která obsahují řadu zdraví prospěšných látek a zaujmou svou chutí. Vzorek si odnesete i domů.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Letní Víno z blízka – degustační večer s VOC Znojmo

Přijďte 16. května 2024 prozkoumat zákoutí Otevřené zahrady v Brně se sklenkou v ruce a užít si pohodový večer s vinaři ze spolku EKOVÍN, kteří nám letošní seriál večerů Víno z blízka zahájí. 2,5 hod volnou degustaci doplní gastro i decentní živá hudba.
Brno, Jihomoravský kraj

Krajem vína – Májové putování okolím Modrých hor

Na kole nebo pěšky můžete putovat zvlněnou vinařskou krajinou s dalekými výhledy. Třetí květnovou sobotu se spolu vydáme na Májové putování okolím Modrých hor. Celý den zahájíme v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích.
Brno, Jihomoravský kraj

Letní Víno z blízka – Večer s vinaři z Hodonic a Tasovic

30. května 2024 vás do rozkvetlé Otevřené zahrady v Brně zveme na večer Víno z blízka s víny ovlivněnými jedinečným znojemským terroir a dolnorakouským stylem výroby 6 vinařů z Hodonic a Tasovic. 2,5 hodinovou degustaci doplní gastro a jazzové Trio 43.
Brno, Jihomoravský kraj

Barokní lékárna na Špilberku

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny z kláštera brněnských alžbětinek uvidíte v expozici Muzea města Brna na Špilberku.
Brno, Jihomoravský kraj

Chrám kamene – Vodojemy na Špilberku

Věřili byste, že uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývá „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie? Pojďte se přesvědčit! Zveme vás do lapidária umístěného do bývalých vodojemů, které nyní po téměř 100 letech získávají nové využití.
Brno, Jihomoravský kraj

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.
Brno, Jihomoravský kraj

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.
Brno, Jihomoravský kraj

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.
Brno, Jihomoravský kraj

Cryptomania Trails – zažijte netradiční prohlídku v zákoutích českých měst

Prohlídka města? Šifrovací hra? Týmový závod? Od každého něco! Cryptomania Trails vás pomocí šifer, logických úkolů, nápaditých skrýší a tajemných předmětů provedou pozoruhodnými zákoutími českých měst. Nečekejte jednoduché hádanky pro děti – tyto hry prověří vaše mozkové závity!
Brno, Jihomoravský kraj

Hlava Jana Skácela v Brně

Sochu brněnského básníka, spisovatele a překladatele najdete na jižním svahu špilberského parku. Jedná se o reliéf hlavy Jana Skácela vymodelované z několika tisíců nerezových trubek.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Babinský bistro

Bistro na Špilberku nabízí posezení v krásném prostředí hradu. Denně nabízí čerstvě pečený kváskový chleba a domácí paštiky,
Brno, Jihomoravský kraj

Vinárna Garage Wine v Brně

V Garage Wine můžete očekávat vynikající víno v originálních skleničkách z foukaného skla
Brno, Jihomoravský kraj

Koblihárna Kobliha Brno

Každý den vstáváme brzy ráno, zaděláváme těsto a smažíme ty nejlepší koblihy na Starém Brně. Inspiraci bereme u babičky, ve vzpomínkách na dětství i v kuchyních světových cukrářů. Ochutnejte koblihy z Pekařské, ručně a s láskou dělané od roku 2016.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Restaurace Skanzeen, stylová restaurace v centru Brna, byla otevřena v roce 2002 se zaměřením na slovenskou a valašskou kuchyni. Veškerá jídla vychází z originálních starých receptů našich prababiček bábinek a babiček.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Tradiční česká restaurace Skanzeen

Tradiční česká restaurace v srdci Brna. Dopřejte si dokonalé recepty a gurmánský zážitek v podání receptů našich babiček a bábinek. Vyzkoušejte tradiční Lokše s bryndzou. Tradiční Halušky nebo klasické Slovenské pirohy. Dopřejte si chvilku jen pro sebe a své blízké a zastavte se na tradiční kuchyni.
Brno, Jihomoravský kraj

Borgo shop

Jedná se o velice útulný obchůdek s nejen italským sortimentem zboží. V Borgo shopu si můžete i posedět nad skleničkou vína, kvalitní kávou Hausbrandt, dostanete zde lahodné sýry, uzeniny, domácí plněné bagety či domácí dezerty.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel International Brno

Hotel s výjimečným umístěním přímo v centru Brna. Moderní a nadčasový. Cítíte blízkost impozantní atmosféry tepajícího mladého města v symbióze s historií, která vás překvapí. Přímo naproti hotelu stojí dominanta města hrad Špilberk s parkem okolo, který vybízí nejen k romantickým procházkám.
Brno, Jihomoravský kraj

Siesta Lobby Bar & Wine Restaurant

Poklidné klubové posezení v pohodlných křeslech v kulise uměleckých děl, komfortní boxy s pohledem na onyxovu stěnu s krbem a Lounge, který mohou hosté využít k nerušené práci či relaxační zastávce mezi schůzkami. Je možné vše spojit se skvělým obědem nebo večeří v našem Wine Restaurantu.
Brno, Jihomoravský kraj