Úvod > Aktuality > Zlaté kopule a pohádková architektura: poznejte nejkrásnější pravoslavné kostely
Památky

Zlaté kopule a pohádková architektura: poznejte nejkrásnější pravoslavné kostely

  • Vydáno28. června 2020
Když chcete navštívit pravoslavné kostely, kaple a kláštery, nemusíte jezdit nikam daleko. Romantické dřevěné kostelíky, věže se zlatými kopulemi a další pohádkové stavby najdete i u nás, namátkou v lázeňských městech, v Praze a v Brně. Malé poklady se ale ukrývají ale i tam, kde byste je nečekali.
K nejznámějším a nejhezčím pravoslavným kostelům patří chrám sv. archanděla Michaela, pravoslavný dřevěný kostelík s šindelovou střechou v zahradě Kinských na Petříně. Roubená dřevěná stavba pochází z Podkarpatské Rusi a do Prahy přicestovala za první republiky jako dar Rusínů hlavnímu městu. Kostel se ale už jednou stěhoval dřív, a to z Velkých Louček do Mukačeva. Postaven byl někdy v polovině 17. století, v Praze stojí od roku 1929 a stal se součástí sbírek Národopisného muzea. Podobně jako další svatostánky si jej můžete prohlédnout při pravidelných bohoslužbách.
 

Kouzlo lázeňských kostelů

pravoslavný kostel karlovy varySkvělá pověst západočeských lázní odedávna lákala hosty z Ruska a Balkánu. Nejstarším pravoslavným chrámem v českých zemích patrně je kostel sv. Olgy ve Františkových Lázních. Koncem 19. století v Karlových Varech, v tehdy vznikající výstavní vilové čtvrti Westend na západním okraji města, vznikl půvabný pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla s bohatě zdobenými interiéry. Vzorem byl byzantsko-staroruský chrám v Ostankinu nedaleko Moskvy, vy si jej můžete prohlédnout denně od 9 do 18 hodin. O několik let později byl otevřen pravoslavný chrám sv. VladimíraMariánských Lázních. Neobyčejnou a exotickou architekturu i nádherné vnitřní vybavení si prohlédnete v době mimo bohoslužby, kostel je otevřený celoročně.
 

Malé pravoslavné kostelíky

pravoslavný kostel MariánkyNěkteré pravoslavné kostely a kaple stojí stranou hlavních tras a objevíte je náhodou. Platí to třeba pro dva menší kostely mezi Olomoucí a Mohelnicí, kolem nichž pojedete třeba na Bouzov, a sice pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje v Chudobíně a pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích. Na Slovanském náměstí nedaleko centra Kroměříže objevíte pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje, na Gorazdově náměstí v Olomouci stojí pravoslavný chrám sv. Gorazda a na svazích brněnského Špilberku mezi stromy zahlédnete pozlacenou kupoli pravoslavného chrámu sv. Václava. Dobře utajený je rovněž chrám Zesnutí přesvaté BohorodicePraze v pravoslavné části Olšanských hřbitovů, na jehož stavbu osobním darem přispěli tehdejší předseda vlády ČSR Karel Kramář s manželkou Naděždou, a málokdo také zná maličký pravoslavný kostelík s památníkem válečným zajatcům, otevřený roku 2014 v Horní Lipové.
 

Létající svatý a další pravoslavné kostely

  • kostel metodějKatedrálním chrámem české pravoslavné církve je kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově uliciPraze, kde se před 77 lety ukrývali parašutisté. Církev jej získala v roce 1933, v jeho kryptě a prostoru pod chrámem vznikl Národní památník hrdinů heydrichiády.
  • Nejmladším kostelem v Třebíči je pravoslavný chrám svatého Václava a svaté Ludmily u starého hřbitova, postavený roku 1940.
  • pravoslavný kostel brnoDvacet let od otevření oslavil pravoslavný chrám svatého DuchaŠumperku, postavený v byzantském slohu přispěním řecké pravoslavné církve v letech 1993–1998.
  • K nejmladším pravoslavným kostelům u nás patří chrám svaté Ludmily Praze na Sibiřském náměstí, vysvěcený v prosinci 2012.
  • Cestou po dálnici z Prahy do Plzně u Loděnice zahlédnete po pravé straně velkou novorenesanční vilu, obklopenou vinicemi. V roce 1873 si ji nechal postavit pražský hoteliér Antonín Cífka, který tu zřídil vůbec první tenisový kurt v Čechách. Nový majitel vilu proměnil v pravoslavný ženský klášter sv. Václava a Ludmily. Kromě pravidelných bohoslužeb si můžete poslechnout zvonkohru.
  • lustr svatý mikuláš prahaBarokní kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí na Starém Městě v Praze získala pravoslavná církev v druhé polovině 19. století, kdy popularita pravoslaví vzrostla a přihlásili se k němu někteří čeští vlastenci a intelektuálové. Kostelu daroval ruský car Mikuláš II. obrovský lustr ve tvaru carské koruny, vyrobený v harrachovských sklárnách. Od roku 1920 kostel užívá Církev československá husitská, často se tu pořádají koncerty.
  • ostatky clari tepliceA jak je to s létajícím svatým? Proslýchá se, že na světovou výstavu EXPO 2021 v Dubaji, která proběhne od října 2021 do dubna 2022, pošle Česká republika vzácného hosta: ostatky prvomučedníka / Klára, který působil v dnešní Dalmácii a pro svou „horkou smrt“ uvařením v oleji je patronem lázeňství a léčitelství. Relikvii daroval římský papež Urban VIII. knížecí rodině Clary-Aldringenů, která tehdy vlastnila panství Teplice. Ostatky měly klientům nejstarších lázní ve střední Evropě zajistit světcovu přímluvu. Dnes je relikviář s ostatky mučedníka uložen v zámecké kapli Povýšení svatého Kříže na Zámeckém náměstí. Jde o poutní místo, jemuž požehnal nejvyšší představitel pravoslaví v českých zemích.
Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Zahrada Kinských pod Petřínem

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.

Pravoslavný chrám sv. Mikuláše v Mikulově

Pravoslavný chrám sv. Mikuláše v Mikulově

Původně evangelický kostel sv. Mikuláše byl vystavěn v novogotickém slohu roku 1903 a ve druhé polovině 90. let 20. století byl přeměněn na funkční pravoslavný kostel.

Pravoslavný kostel a památník válečným zajatcům v Horní Lipové

Pravoslavný kostel a památník válečným zajatcům v Horní Lipové

Nový pravoslavný kostel v Horní Lipové je zasvěcený svátku Proměnění Páně a sv. Nektariu Eginskému a má sloužit nejen k duchovním účelům, ale i osud válečných zajatců, kteří v letech 1939 až 1945 pracovali, trpěli a umírali na Jesenicku.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Pravoslavný chrám sv. Olgy ve Františkových Lázních

Pravoslavný chrám sv. Olgy ve Františkových Lázních

V roce 1880 byl ve Františkových Lázních vystavěn svatostánek pro pravoslavné lázeňské hosty ze zahraničí, zejména pak z Ruska. Je nejstarším pravoslavným chrámem v České republice.

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech

Nádherně zdobený byzantující pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn v tehdy vyrůstající výstavní vilové čtvrti Westend v letech 1893 – 1898 podle plánů architekta Gustava Widemanna z Františkových Lázní.

Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje v Kroměříži

Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje v Kroměříži

Nedaleko centra města Kroměříže, na Slovanském náměstí, se nachází pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje ze 20. století. Nachází se zde také ostatky svaté Ludmily.

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, stával dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Celodřevěná stavba patřila mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu, avšak dne 28. 10. 2020 vyhořel do základů.

Pravoslavný kostel svatého Vladimíra v Mariánských Lázních

Pravoslavný kostel svatého Vladimíra v Mariánských Lázních

Pravoslavný kostel svatého Vladimíra v Mariánských Lázních byl slavnostně otevřen v roce 1902. V době mimo bohoslužby slouží hostům Mariánských Lázní k prohlídce bohatého interiéru.

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Kostel byl založen v roce 1355 Karlem IV. jako součást kláštera augustiniánek. Současná podoba chrámu pochází z barokní přestavby v letech 1737–1741. Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v areálu Všeobecné fakultní nemocnice je pod duchovní správou Pravoslavné církve.

Pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích

Pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích

Malý kostelík se nachází nedaleko Olomouce v obci Řimice. Kostelík je přístupný v době bohoslužeb. Na vstupní straně je nízká čtverhranná přístavba se zvonicí a freskou sv. Cyrila a Metoděje vytvořenou r. 1972 podle kresby Mikoláše Alše.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura